Δευτέρα 11 Μαρτίου 2024

Αστέρας Σταυρού - Πιερικός 0-0 Ισόπαλο το ντέρμπι στο Λιανοκλάδι

Με τον βαθμό της ισοπαλίας επέστρεψε απο την Φθιώτιδα ο Πιερικός μετά το ισόπαλο 0-0 με τον Αστέρα Σταυρού. Η εξέλιξη του αγώνα όπως αποτυπώθηκε στην σελίδα της ομάδας της Πιερίας:
Λεπτό προς λεπτό ο αγωνας
ΑΣΤΕΡΑΣ ΣΤΑΥΡΟΥ - ΠΙΕΡΙΚΟΣ 0-0 (τελικό)
Έναρξη αγωνα
2' εκτέλεση φάουλ του Ακασού, η μπάλα σκάει μπροστά στον Μπαλαφα που μπλοκάρει με διπλη προσπάθεια.
10' Φάουλ του Ματσουκα, κεφάλια του Μακρίδη στο δεύτερο δοκάρι μπλόκαρε ο Τσάβης.
13' επικίνδυνη στιγμή για τους γηπεδούχους, ο Ακασού γύρισε παράλληλα την μπάλα από τα αριστερά και ο Κωνσταντινίδης με προβολή έστειλε την μπάλα να περάσει κόρνερ λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Μπαλαφα!
15' μακρινό γέμισμα του Χατζηκωνσταντινου, κεφάλια του Παπαϊωάννου η μπάλα έφυγε άουτ.
19' μεγάλη ευκαιρία για τον Αστέρα, ο Φράγκος έφυγε στην πλάτη της άμυνας του Πιερικου, πρόλαβε τον Μπαλαφα στην έξοδο του, όμως το πλασέ του έφυγε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι.
32' φάουλ του Κωνσταντινίδη, κεφάλια του Καρατάσιου η μπάλα έφυγε άουτ.
45' εκτέλεση φάουλ του Μαλλισιωβα, μπλόκαρε ο Μπαλάφας.
ΛΗΞΗ ΠΡΩΤΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ
ΑΣΤΕΡΑΣ ΣΤΑΥΡΟΥ-ΠΙΕΡΙΚΟΣ 0-0
Έναρξη δεύτερου ημιχρόνου
50' σουτ του Μαυρίδη έξω από την περιοχή η μπάλα έφυγε άουτ.
54' γύρισμα του Ματσουκα, προβολή του Παπαϊωάννου, μπλόκαρε προ του Ματζαλακου ο Τσαβης.
61' αλλαγές για τον Πιερικός, ο Καλαϊτζης και και ο Φράγκος στη θέση του Ματζαλακου και του Παπαϊωάννου.
67' μεγάλη ευκαιρία για τον Αστέρα, απο κομπίνα σε εκτέλεση κόρνερ ο Ακασού βρέθηκε μόνος στο δεύτερο δοκάρι όμως πλάσαρε απελπιστικά ψηλά άουτ.
70' εκτέλεση φάουλ για τους γηπεδούχους, καλή έξοδος του Μπαλαφα, που προλαβαίνει να απομακρύνει σε κόρνερ πριν ο Μοσχος γίνει απειλητικός.
73' κίτρινη κάρτα στον Μυρωτη.
75' αλλαγή για τον Αστέρα, ο Δρόσος στη θέση του Φράγκου.
78' κάθετη του Κατσαβακη για τον Καλαϊτζή, πρόλαβε στην έξοδο του ο Τσαβης και μπλόκαρε.
79' αλλαγές για τον Πιερικο, Στραβογιαννης και Οικονομικος στη θέση του Ματσουκα και του Κατσαβακη.
86' αλλαγή για τον Αστέρα, ο Αύγουστατος στη θέση του Ροντριγκες.
87' φάση διάρκειας στην περιοχή των γηπεδούχων, μακρινό γυριστο του Καλαϊτζή μπλόκαρε ο Τσαβης.
88' ο Χατζηπουργάνης στη θέση του Μαυρίδη