Δευτέρα 15 Ιανουαρίου 2024

Εθνικός Ν. Κεραμιδίου - Αναγέννηση Άρτας 2-0 Ουσία και διαχείριση έφεραν το τρίποντο

Πολύ σημαντικό τρίποντο πήρε ο ουσιαστικός Εθνικός Νέου Κεραμιδίου, κερδίζοντας την καλή ομάδα της Αναγέννησης Άρτας με σκορ 2-0. Οι γηπεδούχοι του Βαγγέλη Μόρα ήταν πολύ καλά διαβασμένοι στον αγωνιστικό χώρο, έπαιξαν έξυπνα τον αντίπαλο τους, δεν κινδύνεψαν σε κανένα σημείο του αγώνα και διαχειρίστηκαν σωστά το υπέρ τους σκορ, γι αυτό και πήραν δίκαια τη νίκη.
Πλέον ο Εθνικός βρίσκεται μια ανάσα πίσω απο την κορυφή της βαθμολογίας και συνεχίζει με στόχο να πατήσει στην κορυφή.

Στο 5ο λεπτό ο Μηλιώτης σέντραρε από τα αριστερά, στο δεύτερο δοκάρι ο Μετάι σηκώθηκε αμαρκάριστος, και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, για το 1-0.

Ο Εθνικός συνέχισε να απειλεί στην κόντρα επίθεση και στο 16ο λεπτό ο Κόλα σέντραρε, η μπάλα έφτασε στο δεύτερο δοκάρι στο Μηλιώτη, που σούταρε για να περάσει η μπάλα άουτ.
Την ίδια κατάληξη είχε σουτ του Γιαλεδάκη που βρήκε χώρο στον άξονα και δοκίμασε το σουτ, όμως η μπάλα πέρασε άουτ.

Στο 32΄ακυρώθηκε γκολ των γηπεδούχων, όταν εκτέλεσαν πολύ έξυπνα φάουλ με πάσα στην περιοχή, ο Παπαδόπουλος σούταρε προς την εστία, όμως ο εκτεθιμένος Σεχολλάρι, έκανε επαφή με την μπάλα και το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ.
Στο 37ο λεπτό, ο εξαιρετικός στο πρώτο μέρος, Μηλιώτης, έκανε φοβερή προσπάθεια από αριστερά, έσπασε για το Σεχολλάρι, που σούταρε στην κίνηση, με τον Μπαλαούρα να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ με το πόδι, ενώ από την εκτέλεση του κόρνερ, ο Παπαδόπουλος βρήκε χώρο, όμως σούταρε άουτ.

Στο 42ο λεπτό, ο Εθνικός πήρε ξεκάθαρο προβάδισμα νίκης, όταν μετά από κόρνερ του Παπαδόπουλου και πρώτη κεφαλιά του Γκιώνη, ο Χατζής, από το ίδιο σημείο που σημειώθηκε το πρώτο γκολ, έγραψε με κεφαλιά το 2-0, που έμεινε μέχρι την ανάπαυλα.

Στο δεύτερο μέρος, η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε με τον Εθνικό να είναι πολύ καλά στημένος στον αγωνιστικό χώρο και να χτυπάει στην κόντρα τους φιλοξενούμενους χωρίς τελικά όμως να καταφέρει να πετύχει κι άλλο γκολ. Η ομάδα του Βαγγέλη Μόρα αρκέστηκε στην σωστή διαχείριση του υπέρ της σκόρ και πήρε δίκαια τους τρείς πολύτιμους βαθμούς.

Διαιτητής : Νίτσας Χρήστος (Λάρισας)
Βοηθοί : Νάκας Χρήστος (Λάρισας) - Στεργιακούλης Κων/νος (Λάρισας).

Εθνικός Ν. Κεραμιδίου (Μόρας) : Πατσιογεώργος, Κόλα, Μηλιώτης (58' Μουράτη), Γκιώνης, Χατζής, Παπαδόπουλος (83' Τουλίκας Γ.), Ιντζόγλου (83' Ζουκάν), Σεχολλάρι (76' Συμεωνίδης), Κλιγγόπουλος, Μετάι (58' Κρυεμάδι), Τουλίκας Β.

Αναγέννηση Άρτας (Τζιάρρας) : Μπαλαούρας, Παπανίκου, Μπεκατώρος, Λισγάρας, Γιαλεδάκης (46' Πλαστουργός), Θεοδωράκης, Παππάς (46' Κωνσταντίνου), Μανιώτης, Ζυγκερίδης, Κορομηλάς (88' Σακκάς), Κυριάκης (75' Πάνου)