Δευτέρα 24 Απριλίου 2023

Αρχέλαος Κατερίνης - Αλέξανδρος Αξιούπολης 27-19. Νίκη μιας κατηγορίας για το χάντμπολ της Κατερίνης

Επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί ο Αρχέλαος Κατερίνης και νίκησε στην Κατερίνη για το πρωτάθλημα χάντμπολ της Α2 Ανδρών την ομάδα του Αλέξανδρου Αξιούπολης.

➤ Πορεία πρωταθλητισμού στον 2ο γύρο για τον Αρχέλαο Κατερίνης!

Δεν άφησε κανένα περιθώριο στην Αξιούπολη για να τον αμφισβητήσει παίρνοντας από την αρχή του αγώνα το προβάδισμα στο σκορ το οποίο διατήρησε με άνεση έως και το τελευταίο σφύριγμα των διαιτητών. Από τα μισά του πρώτου ημιχρόνου, ο Αρχέλαος πήρε κεφάλι στο σκορ και το αύξησε στο 2ο ημίχρονο όπου έπαιξε όμορφο χάντμπολ μέχρι και 8 γκολ διαφορά.

Με την νίκη του αυτή ο Αρχέλαος μετέτρεψε σε τυπική διαδικασία τον τελευταίο του αγώνα στην Αλεξανδρούπολη, αφού και μαθηματικά πλέον δεν κινδυνεύει. Η πορεία του στον 2ο γύρο του πρωταθλήματος ήταν καταπληκτική, έδειξε χαρακτήρα, πήρε τους σημαντικούς αγώνες που ήθελε και η σημερινή νίκη ήταν απλά το επισφράγισμα των προσπαθειών των παικτών του, του τεχνικού επιτελείου και της διοίκησης του συλλόγου. Έτσι και τη νέα χρονιά ο Αρχέλαος θα αγωνίζεται στην Α2 Ανδρών, με τις προσδοκίες πλέον να αυξάνονται για κάτι το παραπάνω, κάτι που αρμόζει στην μεγάλη ιστορία του συλλόγου της Κατερίνης.

Παρατηρητής: Μιχαηλίδης

Κίτρινες κάρτες: Αρχέλαος 3, Αξιούπολη 2.

Κόκκινες κάρτες: Αρχέλαος 1, Αξιούπολη 0.

Δίλεπτες αποβολές: Αρχέλαος 2, Αξιούπολη 1.

Πεντάλεπτα: 1-1, 4-4, 7-6, 9-8, 11-8, 13-10 (ημίχρονο), 17-11, 18-15, 21-15, 24-16, 26-18, 27-19 τελικό σκορ.

ΑΡΧΕΛΑΟΣ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ (Χοτοκουρίδου): Παπανάκος Κ, Τσαβές, Μάνης, Χαραλαμπίδης 1, Ξεφτέρης, Κωνσταντάκης, Θυμιόπουλος 3, Μαυρόπουλος 6, Κοσμίδης, Βουτσάς 7, Ράντος 4, Φουστάνης, Ξώνης, Κουλλόλλι, Σαϊδές 6, Παπανάκος Χ,

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΑΞΙΟΥΠΟΛΗΣ (Καρυπίδης): Καραπεϊδης, Στεφανίδης, Παπαρήγας, Μεϊμαρίδης, Τζιάκης 1, Καισίδης, Κέφαλος 7, Κουρουπλής Ε. 5, Κουρουπής Δ. 1, Παπαρίδης, Dhimollaris 4, Καρακασίδης, Γιουβανάκης 1, Κετικίδης.