Τρίτη 14 Μαρτίου 2023

Αρχέλαος Κατερίνης – Άρης Θεσσαλονίκης 29-28 Πολύτιμη για τη συνέχεια νίκη!

Ο Αρχέλαος Κατερίνης νίκησε 29-28 τον Άρη Θεσσαλονίκης στο μεγάλο ντέρμπι, στο Β’ ΔΑΚ Κατερίνης (Καταφυγιώτικα) στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Ανδρών.

Οι φίλαθλοι έδωσαν βροντερό παρών και μετέδωσαν τεράστια ψυχική δύναμη στους παίκτες της ιστορικής ομάδας της Κατερίνης συμβάλοντας έτσι στην κατάκτηση του ροζ φύλλου αγώνα.

Ο Αρχέλαος, παρά το γεγονός ότι απώλεσε διαφορά τεσσάρων τερμάτων στο τελευταίο τέταρτο του αγώνα και μετέτρεψε σε θρίλερ την αναμέτρηση, κατάφερε να πάρει τη νίκη κόντρα στον μαχητικό Άρη και πλέον είναι αισιόδοξος ότι θα βγει νικητής στη μάχη της παραμονής στην κατηγορία.

Ο Άρης βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 3-2 στο πρώτο πεντάλεπτο της αναμέτρησης, με τον Αρχέλαο όμως να παίρνει στα χέρια του τον έλεγχο του αγώνα μετά το 15λεπτο και να προηγείται λίγο πριν την συμπλήρωση του εικοσαλέπτου με 11-7, ενώ στην συνέχεια διατήρησε το προβάδισμά του και πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το υπερ του 15-11.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα της Κατερίνης πήρε το προβάδισμά στο σκορ έχοντας μέχρι το 40′ μια διαφορά ασφαλείας μέχρι και τεσσάρων γκολ.

Τα πράγματα άλλαξαν στο τελευταίο δεκάλεπτο όταν οι φιλοξενούμενοι έκαναν την αντεπίθεση τους, ισοφαρίζοντας 27-27 πέντε λεπτά πριν τη λήξη, με το υπόλοιπο της αναμέτρησης να μετατρέπεται σε θρίλερ.

Ο Αρχέλαος στα τελευταία κρίσιμα λεπτά ή μάλλον δευτερόλεπτα του αγώνα άντεξε στην πίεση και έφτασε στη “τεράστια” νίκη με 29-28.