Τρίτη 18 Οκτωβρίου 2022

Αρχέλαος Savvidis Team – ΓΑΣ Κιλκίς 23-32: Πάλεψαν οι “πιτσιρικάδες”

Ο Αρχέλαος Savvidis Team γνώρισε την ήττα με 32-23 απο τον ΓΑΣ Κιλκίς, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης(Καταφυγιώτικα), στα πλαίσια της 2ης αγωνιστικής του του Β’ ομίλου της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Ανδρών.

Ο Αρχέλαος Savvidis Team παρουσιάστηκε μαχητικός στον πρώτο εντός έδρας αγώνα του, ωστόσο δεν κατάφερε να κοντράρει τον ανώτερο και εκ των φαβορί του ομίλου ΓΑΣ Κιλκίς, ο οποίος εδραίωσε ένα προβάδισμα τριών τερμάτων απο το ένατο λεπτό, στην συνέχεια είναι μία λύση για κάθε πρόβλημα που του έβαζε η ομάδα της Κατερίνης και διευρύνοντας τη διαφορά στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου στα επτά τέρματα, έθεσε τις βάσεις για την τελική επικράτηση.

Οι δύο ομάδες βάδισαν γκολ – γκολ 2-2 στα πρώτα πέντε λεπτά, με τον ΓΑΣ Κιλκίς να σημειώνει τρια αναπάντητα τέρματα για το 2-5 στο 8’ και 10”.

Στην συνέχεια η ομάδα του Κιλκίς είχε άμεση απάντηση στα γκολ της ομάδας της Κατερίνης, με αποτέλεσμα να διατηρεί το προβάδισμά του και να πηγαίνει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το υπέρ του 13-17 αλλά και με τους διαιτητές να “βάζουν” το χεράκι τους με τα σφυρίγματα όλα υπερ για τους φιλοξενούμενους.

Στο 35’ και 35” ο ΓΑΣ Κιλκίς ξέφυγε με επτά τέρματα 15-22, ενώ στο 49’ και 54” η διαφορά έφτασε σε διψήφιο επίπεδο 18-28, μετατρέποντας το υπόλοιπο της αναμέτρησης σε τυπική διαδικασία με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 23-32.