Δευτέρα 24 Οκτωβρίου 2022

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος- ΑΓΕ Πιερίας 61-43 Δύο στα δύο και κορυφή!

Ο Πιερικός Αρχέλαος επικράτησε με 61-43 της ΑΓΕ Πιερίας, στο Κλειστό Γυμναστήριο Σιδηροδρομικού Σταθμού Κατερίνης, σε αγώνα για τη 2η αγωνιστική του 4ου ομίλου της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Γυναικών.

Ο Πιερικός Αρχέλαος ξέφυγε με διψήφια διαφορά στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου και εν συνεχεία επικράτησε στο ντέρμπι της πόλης της Κατερίνης κάνοντας το δύο στα δύο στο πρωτάθλημα, κόντρα στην ΑΓΕ Πιερίας η οποία παρουσιάστηκε ανταγωνιστική, ωστόσο είχε νεκρά διαστήματα, το οποία δεν την επέτρεψαν να διεκδικήσει κάτι περισσότερο από το παιχνίδι.

Η ΑΓΕ Πιερίας προηγήθηκε με 3-5 στο 3’ 28” με τον Πιερικό Αρχέλαο να τρέχει ένα σερί εννέα πόντων για το 12-5 στο 7’ 50” και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 16-8.

Στο 10’ 17” η διαφορά έφτασε σε διψήφιο επίπεδο (18-8), ενώ στο στο 17’ 28” έφτασε στους δεκαέξι πόντους (30-14), με το πρώτο μισό της αναμέτρησης να ολοκληρώνεται με το γηπεδούχο να προηγείται με 32-20.

Η φιλοξενούμενη έμεινε χωρίς σκορ στα πρώτα 6’ 21” του δεύτερου ημιχρόνου, με τον Πιερικό Αρχέλαο να ξεφεύγει με 38-20, ωστόσο οι παίκτριες του Παναγιώτη Αθανασιάδη απάντησαν με ένα 0-6 για το 38-26 στο 27’ 42” με το σκορ του τρίτου δεκαλέπτου να διαμορφώνεται σε 40-27.

Η ΑΓΕ Πιερίας μείωσε σε 40-30 στο 31’ 26” με τις παίκτριες του Αργύρη Φώτα να απαντούν με ένα σερί επτά πόντων για το 47-30 (31’ 35”) κι συνεχεία να προηγούνται με 52-33 λίγο πριν τα μισά του τέταρτου δεκαλέπτου, με τον Πιερικό Αρχέλαο να κατακτά το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 61-43.