Τετάρτη, 14 Απριλίου 2021

Απόλλων Πόντου-Πιερικός 2-2 Έχασε τη νίκη μέσα απο τα χέρια του ο Πιερικός

Με απίστευτο τρόπο έπεσε η αυλαία της αναμέτρησης στο γήπεδο του Βατανιακού, με τον Πιερικό να καταφέρνει να προηγηθεί στο 2ο λεπτό της καθυστέρησης 1-2. Οι τυπικά γηπεδούχοι βρήκαν τις ψυχικές δυνάμεις για να ισοφαρίσουν δυο λεπτά αργότερα, παίρνοντας τον πρώτο τους βαθμό στο πρωτάθλημα.

Μάλιστα πέτυχαν και τα δυο πρώτα τους γκολ, τα οποία πέτυχαν στο 2ο λεπτό του αγώνα με τον Καλογέρη και τον Παναγιώτου λίγο πρίν το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Τσιάρα.

Ο Πιερικός για ένα ακόμη παιχνίδι ήταν καλύτερος στο πρώτο μέρος αλλά η απόδοση του δεν είχε την ανάλογη συνέχεια στην επανάληψη.

Η ομάδα του Νίκου Θεοδοσιάδη ισοφάρισε με τον Κυβελίδη στο 36΄και θα μπορούσε στο πρώτο ημίχρονο να πετύχει κι άλλα τέρματα αλλά τον σταμάτησαν τα δοκάρια του Πολίτη. Στο πρώτο μέρος τα σημάδεψε ο σκόρερ Κυβελίδης με ωραίο διαγώνιο σουτ και στο δεύτερο 45λεπτο ο Δεμηρτζόγλου, με την κεφαλιά του να σταματάει στο δεξί κάθετο δοκάρι του τερματοφύλακα της ομάδας της Θεσσαλονίκης.

Το ωραίο γκολ που πέτυχε ο Μπαβέλης 3 λεπτά μετά την είσοδο του στο παιχνίδι, δεν ήταν αρκετό να δώσει τη νίκη στην ομάδα του.

Απόλλων Πόντου (Καλαΐτζίδης): Πολίτης, Δαλιανόπουλος, Ζήσης, Νύκταρης, Βαφειάδης, Μουρατίδης, Αρμενάκης (39′ Φράγκος), Καλογέρης, Αμαραντίδης, Παναγιώτου, Λαμπίρης.

Πιερικός (Παναγιώτου-Θεοδοσιάδης): Καραγκιολίδης, Γκατσολάρι, Ιντζόγλου (89′ Κριεμάντι), Κανταρτζής, Κυβελίδης (73′ Δεμηρτζόγλου), Μακρής, Ίτσιος, Παπαδόπουλος (60′ Μπουόλι), Τακίδης, Τοπαλίδης (89′ Μπαβέλης), Χαρτσιάς.