Τρίτη 27 Απριλίου 2021

Εθνικός Νέου Κεραμιδίου-Π.Ο.Ελασσόνας 2-1 "Ελάσσων νίκη" Κεραμιδίου/Γ' εθνική (3ος όμιλος) video

ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟ!!!

Toυ δημοσιογράφου Νίκου Κολίτση (Μetrosport.gr)

«Eλάσσων(α) νίκη» μείζονος σημασίας πέτυχε ο Εθνικός Νέου Κεραμιδίου, εντός έδρας, με αντίπαλο την αξιόμαχη ομάδα της Ελασσόνας (2-1), που κέρδισε, πάντως, τις εντυπώσεις με την εμφάνισή της, για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος του 3ου ομίλου της Γ’ εθνικής κατηγορίας.

Οι φιλοξενούμενοι, παρά τις τρεις βασικές απουσίες ποδοσφαιριστών και την ψυχρολουσία των πρώτων λεπτών, με το γκολ του Σεχολάρι, του Νέου Κεραμιδίου -που εκμεταλλεύτηκε ολέθριο λάθος του τερματοφύλακα Γούπου, από εκτέλεση κόρνερ του Κατσιαμήτα-, κατάφερε να ισοφαρίσει με εκπληκτικό βολ πλανέ του Ματούλα, λίγα λεπτά μετά. Οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να προηγηθούν, εκ νέου, με τελικό αποδέκτη τον Σεχολάρι και πάλι, λίγο μετά το μισάωρο, μετά από εκτέλεση φάουλ του Κατσιαμήτα και κεφαλιά σε πρώτο χρόνο του Χρ. Καρτσαμπά.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι είχαν την πρωτοβουλία στον χώρο του κέντρου και δημιούργησαν περισσότερες ευκαιρίες για να ισοφαρίσουν, με κυριότερο εκφραστή τον Ματούλα, την ίδια στιγμή που το Νέο Κεραμίδι δεν κατάφερε, με ελάχιστες εξαιρέσεις, να πετύχει ένα τρίτο γκολ και να «κλειδώσει» το παιχνίδι. Ο αγώνας είχε δραματική εξέλιξη μέχρι το τελευταίο λεπτό, με τους ποδοσφαιριστές του Ζήση Ζιάγκα να υπερβάλλουν εαυτούς, καταδεικνύοντας περίτρανα ότι θ' αποτελέσουν σκληρό καρύδι για όλους τους επερχόμενους αντιπάλους τους. Το Νέο Κεραμίδι, του Γιάννη Κωνσταντινίδη, παρά το ότι εμφανίστηκε αγχωμένο, προβληματίζοντας με την απόδοσή του, κατέκτησε τους τρεις πολύτιμους βαθμούς, παρέμεινε στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας και ανέκτησε ψυχολογία, μετά την απρόσμενη ήττα στη Φήκη Τρικάλων από την τοπική ομάδα.

Highlights:

η "απόκρουση της χρονιάς" (στο δεύτερο ημίχρονο, με το σκορ στο 2-1 σε βάρος της ομάδας του) του τερματοφύλακα της Ελασσόνας, Κώστα Γούπου, που μπορείτε να απολαύσετε σε ξεχωριστό θέμα https://www.youtube.com/watch?v=PmMkxQ28ixg

οι επίμαχες φάσεις, που καταγράφονται σε διπλό stop καρέ, με την ομάδα της Ελασσόνας να ζητά πέναλτι, σε δύο τουλάχιστες φάσεις, με πρωταγωνιστές τους Ματούλα και Καραγκούνη, ενώ σε μία ακόμα "αποβολή" του Ν. Καλαϊτζίδη του Κεραμιδίου, σε μαρκάρισμα στη κόντρα του Λαζαρίδη,

η αποβολή του Λαγού της Ελασσόνας, λίγα λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα, με δεύτερη κίτρινη κάρτα,

το γκολ του Ματούλα της Ελασσόνας, με καταπληκτικό βον πλανέ, με τον ίδιο, πάντως, να χάνει μία ανεπανάληπτη ευκαιρία, στο δεύτερο ημίχρονο, για να ισοφαρίσει και να "κλέψει" τον τίτλο του Man of the match,

ο πολύ χαμηλός μέσος όρος ηλικίας των ποδοσφαιριστών της Ελασσόνας,

η παρατεταμένη απουσία, λόγω τραυματισμού, του Π. Γιαζιτζόγλου και του Κοτσιαρίδη, του Νέου Κεραμιδίου, που συνιστούν σημαντική απώλεια και δείχνουν ν' αφήνουν δυσαναπλήρωτο κενό προς το παρόν,

Μan of the match: ο Σεχολάρι των νικητών με το απόλυτο ποσοστό ευστοχίας στις τελικές προσπάθειες και τα δύο γκολ, δικαιούται τον τίτλο, μαζί με τους Κόλλα Λ., Κατσιαμήτα (από τις εκτελέσεις του προήλθαν τα δύο γκολ του Κεραμιδίου) και Τσενικλή

Yellow card: στο περιστατικό off court της προηγούμενης, εντός έδρας, αναμέτρησης, του Νέου Κεραμιδίου, που έκανε τον γύρο του διαδικτύου, με αλυσιδωτές συνέπειες και παρενέργειες στον φίλαθλο κόσμο του ποδοσφαίρου,

Μην ξεχνάτε να κάνετε subscribe, like & share!

Σε επαγγελματική ποιότητα εικόνας και ήχου.

Επικοινωνία: liviostitos@hotmail.com