Δευτέρα 12 Οκτωβρίου 2020

Δόξα 10 Μοσχοχωρίου-Ελπίς Ανδρομάχης 2-1 "Δέκα με τόνο" στην ανατροπή!/2η B' Πιερίας VIRAL 11-10-20 video

ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟ!!!

Toυ δημοσιογράφου Νίκου Κολίτση

«Δέκα με τόνο» έγραψε στις εξετάσεις στο μάθημα της... ανατροπής, η Δόξα 10 Μοσχοχωρίου (2-1), με... βαθμολογήτρια την ομάδα της Ανδρομάχης, σε μια αποκλειστική επική viral μονομαχία... στο δάσος, για τη δεύτερη αγωνιστική του πρωταθλήματος της Β’ κατηγορίας της ΕΠΣ Πιερίας.

Οι φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν στο πρώτο ημίχρονο σε όλες τις γραμμές κι έδειξαν αποφασισμένοι να φύγουν με το διπλό από την έδρα του Μοσχοχωρίου. Η υπεροχή των κιτρινόμαυρων σφραγίστηκε με το γκολ-κεφαλιά του Σιώκα (Τσιαντάκη), απόρροια εκπληκτικής ασίστ-διαβήτη του Τσέτσιλα, με τον επιθετικό της Ανδρομάχης ν’ αποτελεί μόνιμη απειλή κινδύνων για την άμυνα των γηπεδούχων.

Στην επανάληψη, το σκηνικό διαφοροποιήθηκε από την κίνηση τακτικής από τον πάγκο του Μοσχοχωρίου και την αλλαγή στο μαρκάρισμα του «φουνταριστού» της Ελπίδας, που μαζί με το γεγονός ότι οι γηπεδούχοι, κυριολεκτικά και μεταφορικά, «δάγκωναν σίδερα», έφερε την ολική ανατροπή, με σκόρερ τον Βανάσα στο εξηκοστό λεπτό και τον Βασιουρή, δέκα λεπτά πριν τη λήξη του παιχνιδιού. Τα τελευταία εναπομείναντα δραματικά λεπτά δεν άλλαξαν το σκορ και το Μοσχοχώρι, πραγματοποιώντας ένα ονειρικό δεύτερο ημίχρονο και επιδεικνύοντας δυναμική, εντός κι εκτός γηπέδου, παλαιότερων ετών, που έχουμε καταγράψει οπτικοακουστικά σε αντίστοιχα video, θα κρατήσει αυτή τη γλυκιά ανατροπή και εμφάνιση, ως πολύτιμο οδηγό για τη συνέχεια. Οι φιλοξενούμενοι, από την άλλη πλευρά, οφείλουν να επενδύσουν στην εμφάνιση του πρώτου ημιχρόνου και να δουλέψουν στη δύναμη και στην αντοχή στην πίεση σε αντίστοιχες έδρες, καθώς το ταλέντο και η αγωνιστική ποιότητα της ομάδας είναι στοιχεία ορατά κι αξιοποιήσιμα για το δύσκολο πρωτάθλημα της κατηγορίας.

Ηighlights:

η εκπληκτική εκτέλεση φάουλ του αρχηγού και σκόρερ του δεύτερου γκολ, Βασιουρή, του Μοσχοχωρίου, στο δοκάρι,

η... ένεση Ταύρου Ελάφου, στο roster του Μοσχοχωρίου, με τους παίκτες που προέρχονται από τη συγκεκριμένη ομάδα και έχουν αντίστοιχη καταγωγή, να ξεπερνούν το 1/3 αριθμητικά,

οι δυνατές προσωπικές μονομαχίες και τα μαρκαρίσματα των ποδοσφαιριστών, ακόμα και στις στημένες φάσεις και οι αντιπαραθέσεις στο κόκκινο, με ενδεικτικό παράδειγμα τους Φωτόπουλο-Τσέτσιλα, με άρωμα... παρελθόντος,

η επιστροφή στην αγωνιστική δράση του τερματοφύλακα Μπεκιάρη, του Μοσχοχωρίου, που κλήθηκε εσπευσμένα ν’ αντικαταστήσει, επάξια, τον Μπούτα, ελέω τραυματισμού,

το cult παραμυθένιο σκηνικό, περιμετρικά του γηπέδου, που δε θα πάψουμε ν’ εκθειάζουμε, όλες τις εποχές του χρόνου, χωρίς να ξεχνάμε ότι δεν είναι εύκολη η συντήρηση του αγωνιστικού χώρου, λόγω ιδιαίτερων εδαφικών συνθηκών, τους χειμερινούς μήνες,

ποδοσφαιριστές και από τις δύο ομάδες, που απέδειξαν, με την εμφάνισή τους, ότι μπορούν να σταθούν, σε υψηλότερα πρωταθλήματα και κατηγορίες, (σ.σ. είναι σημαντικό, πάντως, να έχουμε και δεύτερο... δείγμα, για να είναι στατιστικά σημαντικό)

οι διαμαρτυρίες για τις διαιτητικές... επιλογές και αποφάσεις, κυρίως στον πειθαρχικό έλεγχο επίμαχων φάσεων, «σε φώναξαν λίγο και χέσ@@, θέλεις να γίνεις και διαιτητής, πανίβ@@@.», «λάιτσμαν, δε βλέπεις;», «σήκωσε τη σημαία, ρε λάιτσμαν, δεν το βλέπεις; είστε σοβαροί;»

η ασύρματη ενδοεπικοινωνία διαιτητή-βοηθού, πολυτέλεια για την κατηγορία, που δε δείχνει πάντα ν' αποτελεί σύμμαχο της διαιτητικής τριπλέτας, λόγω... χρονοκαθυστέρησης,

η χαρισματική ντρίπλα του Τσέτσιλα, της Ανδρομάχης, που, αν είχε κάνει γκολ την ευκαιρία που δημιούργησε, μετά το 1-0,  με ατομικό... σλάλομ -και σε συνδυασμό με τη μοναδική ασίστ του γκολ-, θα «έκλεβε» τον τίτλο του πολυτιμότερου και θ’ άλλαζε το παιχνίδι,

το ασίγαστο πάθος του Φωτόπουλου, του Μοσχοχωρίου, που αποτέλεσε την αρχή της... αντεπίθεσης της ομάδας του,

η ευκαιρία του αρχηγού της Ελπίδας, προωθημένου Σκαμπαρδώνη, στο 1-0,

Μan of the match: ο… game changer Bανάσας, του Μοσχοχωρίου, με το χρυσό πρώτο γκολ της  ισοφάρισης που πέτυχε, χωρίς, παρακαλώ, να συγκαταλέγεται στους επιθετικούς της ομάδας και το καθοριστικό του μαρκάρισμα στο δεύτερο ημίχρονο στον Σιώκα, σ’ ένα «ημίχρονο καριέρας», δικαιούται τον τίτλο, χωρίς, πάντως, να υστερήσει κανένας συμπαίκτης του, συμπεριλαμβανομένων των παικτών που μπήκαν αλλαγή και του προπονητή φυσικά, με τα extra credits να πηγαίνουν και στους Βασιουρή (1 γκολ) και Γκουτζιάνα,

Yellow card: στη... «γαλλική», που αδίκως δεν έχει γίνει ακόμα η επίσημη, δεύτερη έστω γλώσσα, του ελληνικού κράτους, τουλάχιστον για χρήση εντός κι εκτός των ελληνικών γηπέδων...

Μην ξεχνάτε να κάνετε subscribe, like & share!

Σε επαγγελματική ποιότητα εικόνας και ήχου.

Επικοινωνία: liviostitos@hotmail.com