Τετάρτη 4 Μαρτίου 2020

Πέρασμα του Αρχέλαου απο το Αμύνταιο - Νίκησαν τις Ελπίδες 24-25

Σημαντική νίκη πήρε ο Αρχέλαος Κατερίνης απέναντι στις Ελπίδες Αμυνταίου καθώς επικράτησε με 25-24.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ, όμως ο Αρχέλαος κατάφερε προς το τέλος του ημιχρόνου να πάρει μια διαφορά και να πάει στα αποδυτήρια με το υπέρ του 14-10.

Στο δεύτερο μέρος, το καλό ξεκίνημα των φιλοξενούμενων έδωσε ακόμη μεγαλύτερη διαφορά κάτι που τους έκανε να είναι και το φαβορί για τη νίκη. Έχοντας πάρει λοιπόν μια καλή διαφορά. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν και δεν παράτησαν το παιχνίδι μειώνοντας συνεχώς την διαφορά. Μάλιστα έφτασαν και σε απόσταση αναπνοής στα τελευταία λεπτά, όμως η κόρνα της λήξης δεν τους άφησε να διεκδικήσουν κάτι παραπάνω από την αναμέτρηση.

Τα πεντάλεπτα: 01-01, 02-04, 05-06, 08-09, 08-12, 10-14 (ημίχρονο)

12-18, 14-21, 16-22, 18-23, 21-25, 24-25 (τελικό)

Ελπίδες Αμύνταιου: Ελευθεριάδης 4, Αναστασιάδης 3, Τατσίδης, Παπαχρήστου, Τόιτος, Γιαννιτσόπουλος 3, Τουρούτογλου, Γιώσκος 1, Πετρίδης, Τζοβάρας, Παπαδόπουλος 1, Καντσής 9 , Θεοχαρίδης, Παναγιωτίδης 3, Κοτσερίδης

Αρχέλαος Κατερίνης: Ραφτόπουλος, Μάνης, Καρυπίδης, Ραντζέλοβιτς 7, Χαραλαμπίδης 1, Σκουφάς 8, Καϊμακάμης 4, Ξώνης, Ξεφτέρης, Εγγλέζος 2, Θυμιόπουλος, Παπανάκος 1, Σαϊδές 2

Δίλεπτα:5-2. Πέναλτι: 3/6- 3/4