Κυριακή, 9 Φεβρουαρίου 2020

Αναγέννηση Σβορώνου –ΓΑΣ Σβορώνου 0-4 στο τοπικό ντέρμπι της περιοχής (φωτο)

Ο ΓΑΣ ήταν ο νικητής του τοπικού ντέρμπι στον Σβορώνο με την συντοπίτισσα του Αναγέννηση. Το σκορ 0-4 για τους κιτρινόμαυρους του Σβορώνου, σε ένα παιχνίδι που πραγματοποιήθηκε σε αθλητικά πλαίσια, φωτογραφίζοντας την καλή σχέση των δυο σωματείων, που ακολουθούν κοινή πορεία τη φετινή περίοδο στα γήπεδα της Α΄ΕΠΣ Πιερίας.

Το πάθος πάντος δεν έλειψε απο τον αγωνιστικό χώρο, με τους δυο αντιπάλους να ζητάνε με διάθεση το θετικό αποτέλεσμα, το οποίο τελικά πήρε ο ΓΑΣ.

Ανιχνευτικά μπήκαν στο παιχνίδι οι δυο ομάδες, με τον ΓΑΣ Να δείχνει πιο επιθετικός και την Αναγέννηση να βγαίνει με αντεπιθέσεις για να απειλήσει τους συμπολίτες.
Η πρώτη καλή φάση στο 7΄ και είναι για τον ΓΑΣ, με τον Ναλμπαντίδη να μπαίνει από αριστερά και να σουτάρει συρτά, για να βγάλει δύσκολα σε κόρνερ Δούλιας.

Η Αναγέννηση θα απαντήσει με καλό σουτ του Σαρρή έξω από την περιοχή, το οποίο όμως θα μπλοκάρει ο Κουτλουμπάσης.
Στο 38΄ο Σαρρής θα μπεί από αριστερά μέσα στην περιοχή του Κουτλουμπάση και πρίν καταφέρει να σουτάρει θα πέσει για να χαθεί μια ακλή ευκαιρία για την Αναγέννηση.
Εκεί που έδειχνε ότι οι δυο ομάδες θα πάνε χωρίς σκορ στο ημίχρονο, μετά από αλλαγή παιχνιδιού  του Ναλμπαντίδη  θα βγεί καλή συνεργασία Χατζηθεοδωρίδη, Ζώβλικα και από δυνατή σέντρα του τελευταίου ο προωθημένος Ασλανίδης θα κάνει το 0-1 για τον ΓΑΣ στο 41΄.

Τρία  λεπτά αργότερα ο Βούλγαρης με κοντινή προβολή θα πετύχει το 2-0, δίνοντας σαφές προβάδισμα ημιχρόνου στην ομάδα του Τάσου Ιωαννίδη.

Το ντέρμπι του Σβορώνου είναι προσφορά της εταιρείας ανακύκλωσης ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΝΤΑΜΠΩΣΗΣ & ΣΙΑ ΟΕ.

Το σουτ του Ευαγγελόπουλου θα περάσει λίγο άουτ από το δεξί κάθετο δοκάρι του Δούλια στο 51΄ και στο 60΄η καλή σέντρα του Βούλγαρη από δεξιά, θα αιφνιδιάσει τον Χατζηθεοδωρίδη για να μπλοκάρει εύκολα ο τερματοφύλακας της Αναγέννησης.
Στο 65΄η καλή σέντρα του Μαργαρίτη θα κοπεί σε κόρνερ πρίν γίνει επικίνδυνη για την εστία του Κουτλουμπάση.
Στο 67΄η Αναγέννηση θα χάσει πολύ μεγάλη ευκαιρία να ξαναμπεί στο παιχνίδι, με τον Σαρρή να βγαίνει μόνος του απέναντι στον Κουτλουμπάση μετά από ωραία κάθετη πάσα του Μαργαρίτη και πλασάρει, για να σώσει την εστία του ο Κουτλουμπάσης.

Αυτό το διάστημα η Αναγέννηση θα ανεβεί πιο ψηλά και θα ζητήσει το γκολ, με τον ΓΑΣ να είναι πλέον αυτός που με αντεπιθέσεις θα ψάχνει το γκολ για να τελειώσει το παιχνίδι.
Κάτι που θα γίνει στο 70΄όταν σε μια αντεπίθεση  θα περάσει την μπάλα στον Δελαβερίδη ο Χατζηθεοδωρίδης και ο ποδοσφαιριστής του ΓΑΣ θα πετύχει το 3-0 δίνοντας διαφορά τριών τερμάτων στην ομάδα του.
Στο 77΄ο Μπέλπας θα ανεβάσει τον δείκτη του σκορ στο 4-0, σκοράροντας με δυνατό συρτό πλασέ μέσα από την περιοχή του Δούλια.