Τρίτη 7 Ιανουαρίου 2020

Δίας Δίου-ΑΕ Καρίτσας 0-2 Τον "έσπρωξε" στην αγκαλιά του Ηφαιστίωνα! 3oς Γ' εθνική HD 5-1-20

ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟ!!!
Toυ δημοσιογράφου Νίκου Κολίτση (Μetrosport.gr)

«Έσπρωξε» στην αγκαλιά του Ηφαιστίωνα τον Δία (Δίου) στην έδρα του η ΑΕ Καρίτσας, επικρατώντας με 2-0, με σκόρερ τον συνήθη ύποπτο (Αλεξίου), στη νέα αποκλειστικότητα από τον 3ο όμιλο της Γ’ εθνικής κατηγορίας και την πρώτη αγωνιστική του δευτέρου γύρου, στο πιο «γκρινιάρικο» ντέρμπι γειτόνων των τελευταίων χρόνων.

Η ΑΕ Καρίτσας «έσπασε» το ρόδι των εκτός έδρας νικών για το 2020, έστω κι εντός του νομού Πιερίας, ανοίγοντας το σκορ, δέκα λεπτά μετά την έναρξη του αγώνα, με ασίστ του Κυρτέγου και σκόρερ τον Αλεξίου, μετά από αμυντικό λάθος των γηπεδούχων, στην πρώτη επικίνδυνη φάση στις δύο περιοχές. Η συνέχεια ανήκε στους γηπεδούχους, του Γιώτη Παρασίδη, που προϊόντος του χρόνου, ισορρόπησαν το παιχνίδι και δημιούργησαν τις προϋποθέσεις για να ισοφαρίσουν την ΑΕ Καρίτσας, του Μιχάλη Ζιώγα, χωρίς, παράλληλα, ν’ απειληθούν στα μετόπισθεν.
Οι φιλοξενούμενοι, μετά από δύο ανεπιτυχή αποτελέσματα, κατάφεραν τελικά και χάρη στις επεμβάσεις του τερματοφύλακα Ράντου, να μη δεχτούν γκολ και να χτυπήσουν στη δεύτερη τελική τους στην εστία, αυτή τη φορά δέκα λεπτά πριν τη λήξη του παιχνιδιού. Πρωταγωνιστής ήταν το ίδιο δίδυμο ασίστ-γκολ, Κυρτέγου-Αλεξίου, που ουσιαστικά κλείδωσε την αγχωτική νίκη των κιτρινόμαυρων και δυσκόλεψε το έργο της παραμονής των γηπεδούχων.

Highlights: η παρουσία φιλάθλων των δύο ομάδων στην κερκίδα του γηπέδου, που συμπτωματικά ή όχι διαχωρίστηκαν, τρόπον τινά κι ενίσχυσαν τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών, παρά τον «Ηφαιστίωνα», το δριμύ ψύχος και τις χαμηλές θερμοκρασίες, με φόντο τον χιονισμένο Όλυμπο,
οι επίμαχες φάσεις, με αποκορύφωμα το πέναλτι που ζήτησε και για το οποίο διαμαρτύρεται ο Δίας, σε «χέρι» του Δαλαμήτρα, με το σκορ στο 1-0 υπέρ της Καρίτσας, στο πρώτο ημίχρονο (σε stop καρέ και σε δύο λήψεις),
η επί μακρόν, box to box, αντιπαράθεση Μανίκα (Δίας Δίου)-Συρράκου (ΑΕ Καρίτσας), με αφορμή μία περίπτωση τήρησης του fair play,
oι διαμαρτυρίες των ποδοσφαιριστών του Δία για τη διαιτητική διαχείριση του παιχνιδιού, σε διαιτητή και βοηθό,
η ένταση στην ανάπαυλα του ημιχρόνου, με τον πάγκο της Καρίτσας, που έληξε ομαλά με παρέμβαση των ψυχραιμότερων και αναδεικνύει την υποβόσκουσα κόντρα χρόνων των δύο ομάδων, εντός ή εκτός εισαγωγικών, που εκδηλώνεται κάθε φορά με διαφορετικό τρόπο,
οι αποκρούσεις του τερματοφύλακα της ΑΕ Καρίτσας, Ράντου,
οι χαμένες ευκαιρίες του Δία και η ανεπανάληπτη «ευκαιρία της χρονιάς» του αρχηγού της Καρίτσας, Κυρτέγου, που μπορείτε ν’ απολαύσετε και σε ξεχωριστό video και να μην πιστεύετε... στα μάτια σας,

Man of the match: Δημητρουλόπουλος, Λαγδάρης και Ράντος δικαιούνται τον τίτλο του πολυτιμότερου από τους νικητές

Yellow card: οι «Κασσάνδρες» που διαψεύστηκαν, για δήθεν παρασκηνιακές συμφωνίες ανάμεσα στους «γείτονες», ελέω του μεγαλύτερου κινήτρου παραμονής των γηπεδούχων, γεγονός που επικροτούμε κι... επαυξάνουμε, καθότι το ποδόσφαιρο είναι... ρόδα και γυρίζει και τίποτα δεν μπορεί να συγκριθεί και ν’ αλλάξει status τον ποδοσφαιρικό οργανισμό μιας ομάδας, ερασιτεχνικής ή επαγγελματικής, από τα παιχνίδια που παίζονται καθαρά και ΜΟΝΟ στους αγωνιστικούς χώρους, ανεξάρτητα από το κίνητρο και τη βαθμολογική θέση των ομάδων, τη συνθήκη και την κατηγορία

Σε επαγγελματική ποιότητα εικόνας και ήχου.
Επικοινωνία: liviostitos@hotmail.com