Μεγάλη νίκη του Πιερικού επι της ΧΑΝΘ στη Θεσσαλονίκη

ΤΜΗΜΑ ΒΟΛΕΙ
ΝΕΑ ΜΕΓΑΛΗ ΝΙΚΗ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΝΔΡΕΣ ΤΟΥ ΠΙΕΡΙΚΟΥ
ΧΑΝΘ - ΣΦΚ ΠΙΕΡΙΚΟΣ 1-3
(23-25, 25-18, 20-25, 23-25)

Άλλη μια σπουδαία νίκη και ένα πολύ σημαντικό τρίποντο πέτυχαν οι άνδρες του Πιερικού καθώς κέρδισαν μέσα στην ΧΑΝΘ την τοπική ομάδα με 3-1 σετ. Οι παίκτες του Πιερικού χωρίς να πιάσουν υψηλά στάνταρ απόδοσης πέτυχαν αυτό που ήθελαν δείχνοντας ότι μπορούν και παίρνουν αποτελέσματα χωρίς να “πιάνουν” μεγάλη απόδοση παίζοντας βόλεϊ ουσίας και κερδίζοντας τους κρίσιμους πόντους. Έτσι και στο παιχνίδι του Σαββάτου ο Πιερικός πέτυχε μία “επαγγελματική” νίκη παραμένοντας στην 3η θέση της βαθμολογίας της Α2 Εθνικής κατηγορίας.

Στο 1ο σετ οι άνδρες του Πιερικού συντηρούσαν ένα μικρό προβάδισμα μέχρι τον 23ο πόντο. Στο σημείο αυτό η ομάδα της ΧΑΝΘ ισοφάρισε σε 23-23 όμως οι παίκτες του Πιερικού πιο ψύχραιμοι πήραν τους δύο πόντους που χρειάζονταν και το 1ο σετ με 25-23. Στο 2ο σετ οι παίκτες της ΧΑΝΘ μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι, πήραν μια διαφορά στο σκορ και κέρδισαν το σετ με 25-18 ισοφαρίζοντας σε 1-1 σετ. Στο 3ο σετ ήταν η ομάδα του Πιερικού που ξεκίνησε δυνατά παίρνοντας διαφορά και μόνο στο τέλος του σετ, μείωσαν το σκορ οι παίκτες της ΧΑΝΘ με αποτέλεσμα να πάρει ο Πιερικός το 3ο σετ με 25-20. Στο 4ο σετ ο Πιερικός συντηρούσε ένα μικρό προβάδισμα και προηγήθηκε με 24-20. Όμως μία ολιγωρία των παικτών του Πιερικού έφερε το σκορ στο 24-23. Τελικά με έναν άσσο κέρδισε το σετ με 25-23 και το παιχνίδι με 3-1 σετ προσθέτοντας άλλη μια σημαντική νίκη στο ενεργητικό της.

Ο προπονητής του Πιερικού Κώστας Σαρρής δήλωσε: <<Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στα παιδιά διότι πέτυχαν μια σπουδαία νίκη με μέτρια εμφάνιση. Κρατάμε το αποτέλεσμα και συνεχίζουμε την προσπάθεια μας διότι μας περιμένει ένα ακόμη πολύ δύσκολο παιχνίδι.>>

Η σύνθεση: Μούρτζιος, Λαμπρινός, Γρηγοριάδης, Γερομιχαλός, Παπαδημητρίου, Παπατσιμούλης, Τσοπάνογλου, Ματσαρίδης, Γιάγκου, Χρυσικός, Κουνατίδης, Πάπας, Καραγιάννης, Σουλής.