Τετάρτη 20 Νοεμβρίου 2019

Δίας Δίου-Θησέας Αγριάς 3-1 "Αγρίεψε" με νέο προπονητή! 3ος Γ' εθνική HD 16-11-2019

ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟ!!!
Toυ δημοσιογράφου Νίκου Κολίτση (Μetrosport.gr)

«Αγρίεψε» ο Δίας Δίου, με νέο προπονητή στον πάγκο του (Παναγιώτης Παρασίδης) και πέτυχε τη μεγαλύτερη νίκη του από την έναρξη του πρωταθλήματος, με αντίπαλο τον εκ των πρωτοπόρων, Θησέα Αγριάς (3-1), στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής στον 3ο όμιλο της Γ’ εθνικής κατηγορίας.
Οι γηπεδούχοι, στην πιο πειστική, εντός έδρας, φετινή τους εμφάνιση, κράτησαν τις ισορροπίες από το ξεκίνημα, παρά τη βαθμολογική, τουλάχιστον, ανωτερότητα του αντιπάλου κι ευτύχησαν να προηγηθούν, στα μισά του ημιχρόνου, με τον Ανέστη Παναγιωτίδη, μετά από ασίστ του Μανίκα.
Στην επανάληψη, πριν ο Θησέας μπει στο παιχνίδι, ο Δίας πέτυχε, μέσα σε λίγα λεπτά, δύο ακόμη γκολ, με τον Μαυρίδη και με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μανίκα, σε φάση με πρωταγωνιστή τον Παναγιωτίδη, αυξάνοντας τον δείκτη του σκορ σε 3-0. Οι φιλοξενούμενοι, στην πιο αναιμική φετινή τους εμφάνιση, έκαναν την απέλπιδα προσπάθεια να επιστρέψουν στο παιχνίδι, κατάφεραν να μειώσουν με τον Κυρίτση και μέχρι το τέλος δημιούργησαν, ανορθόδοξα, πάντως, τις περισσότερες φορές, προϋποθέσεις για να μειώσουν κι άλλο το σκορ. Την ίδια στιγμή, όμως, ήταν ευάλωτοι στις αντεπιθέσεις του Δία, που διαχειρίστηκε χωρίς απώλειες το υπόλοιπο χρονικό διάστημα. μέχρι τη λήξη της αναμέτρησης. Οι Θεσσαλοί, του Λάκη Μπακάλη, τελικά δεν κατάφεραν να σκοράρουν και οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν μία υπερπολύτιμη νίκη, που μπορεί ν’ αποδειχθεί χρυσάφι για τη συνέχεια του πρωταθλήματος και τη μάχη της παραμονής.

Highlights:
οι επίμαχες φάσεις που καταγράφονται και σε stop καρέ -με τους φιλοξενούμενους να διαμαρτύρονται για τρεις περιπτώσεις πέναλτι-, για να βγάλετε τα συμπεράσματά σας,
τα... πρόβατα των κτηνοτρόφων, που πρόλαβαν ν' απολαύσουν λίγα λεπτά ποδοσφαίρου, έστω και εν... κινήσει,
οι διαμαρτυρίες των φιλάθλων, "είσαι μεγάλο νούμερο..., σε βλέπουμε, εσύ βγαίνεις, βλ@@@", "άχρ@@@...",
οι ατάκες των ποδοσφαιριστών, "μη προκαλείς κι εσύ και το τρία πίσω... δε θα κερδίζεις πάντα..."
η αλλαγή προπονητή στα μέσα της εβδομάδας, με τον Παναγιώτη Παρασίδη ν' αντικαθιστά τον Τάσο Ιωαννίδη, μπορεί να επέδρασε θετικά στην ψυχολογία των ποδοσφαιριστών, μένει, όμως, να φανεί αν θα έχει συνέχεια, κυρίως αναφορικά με τ' αποτελέσματα στα εκτός έδρας παιχνίδια της ομάδας,
ο νέος προπονητής, Παναγιώτης Παρασίδης, επιστρέφει στον Δία Δίου, μετά από δέκα χρόνια, όταν και έκανε ντεμπούτο στην προπονητική του καριέρα με την ίδια ομάδα, που συνοδεύτηκε τότε από επιτυχίες και άνοδο, φιλοδοξώντας, αυτή τη φορά, να πετύχει τον στόχο της παραμονής,

Man of the match:  o Aνέστης Παναγιωτίδης, του Δία Δίου, έκανε εμφάνιση... καριέρας, πέτυχε το πρώτο καθοριστικό γκολ, έκανε την ασίστ στο δεύτερο, κέρδισε το πέναλτι για το τρίτο και κάθε φορά που έπαιρνε την μπάλα -αν και αναγκαζόταν, τις περισσότερες φορές να το κάνει εκτός περιοχής-, ήταν κίνδυνος-θάνατος για τους αμυντικούς των φιλοξενούμενων, με άριστη τεχνική κατάρτιση, εκρηκτικότητα και ταχύτητα, που δε συνάδουν, στο σύνολό τους, με τον μέσο όρο των επιθετικών της κατηγορίας...
(Μαυρίδης, μ’ ένα γκολ και Μανίκας, μ’ ένα γκολ και μία ασίστ, ξεχώρισαν, επίσης και δικαιούνται τα extra credits του τίτλου, με το σύνολο των συμπαικτών τους να σημειώνουν υψηλή απόδοση)
Υellow card: σίγουρα η μέρα του Σαββάτου και η μεσημεριανή ώρα είναι αποτρεπτικά στοιχεία για τους περισσότερους, αλλά σ’ ένα τόσο κρίσιμο παιχνίδι, στην πρώτη ever χρονιά του Δία στην Εθνική κατηγορία, η αριθμητική προσέλευση στο παιχνίδι ήταν απογοητευτική και σίγουρα όχι η αναμενόμενη
μακάρι αυτό το αποτέλεσμα ν’ αποτελέσει την αφορμή για μεγαλύτερη στήριξη στους ποδοσφαιριστές, στον προπονητή και τους ανθρώπους του Δία, που τόσο πολύ την έχουν ανάγκη, σ’ αυτή την κρίσιμη καμπή του πρωταθλήματος...
Σε επαγγελματική ποιότητα εικόνας και ήχου.
Επικοινωνία: liviostitos@hotmail.com