Τρίτη 19 Νοεμβρίου 2019

25η Μαρτίου-Πυδναϊκός 2017 1-4 Nτόρτια με "κρασί Κίτρους!" B' Πιερίας HD 17-11-19

ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟ!!!
Toυ δημοσιογράφου Νίκου Κολίτση (Μetrosport.gr)

Ντόρτια με... κρασί Κίτρους (4-1) κέρασε ο πρωτοπόρος Πυδναϊκός 2017 τη φιλόδοξη 25η Μαρτίου στην έδρα της τελευταίας, σε μια νέα αποκλειστικότητα από την 8η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Β’ κατηγορίας της ΕΠΣ Πιερίας, σ’ ένα «κατ’ ευφημισμόν ντέρμπι», που διατήρησε τους Κιτριώτες στην κορυφή του μαραθώνιου.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ λίγα λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μιχαηλίδη, σε μια φάση με πρωταγωνιστή τον Σιώκα. Η επανάληψη δεν έφερε την αναμενόμενη αντίδραση των γηπεδούχων, που βρέθηκαν με την πλάτη στον τοίχο, μετά και το δεύτερο γκολ του Μιχαηλίδη και ουσιαστικά απώλεσαν κάθε ελπίδα να διεκδικήσουν κάτι περισσότερο στο παιχνίδι.

Στα μισά του δευτέρου ημιχρόνου, ο Γεωργαντάς, με το τρίτο γκολ της ομάδας του, έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του Κίτρους. Οι παίκτες της 25ης Μαρτίου μείωσαν τελικά σε 3-1 στα τελευταία λεπτά με τον Γιάννη Παπαδόπουλο, με τους αντιπάλους τους, πάντως, να πετυχαίνουν και τέταρτο γκολ, πάλι με τον Γεωργαντά, με τη συμπλήρωση του ενενηντάλεπτου.
Highlights: οι φίλαθλοι των γηπεδούχων, που γέμισαν την κερκίδα του γηπέδου, την ίδια στιγμή, που οι φιλοξενούμενοι κατέγραψαν, στο απέναντι... «street πέταλο», σημαντική παρουσία,
το υπαίθριο parking, που γέμισε ασφυκτικά, καταδεικνύοντας τη δίψα του κόσμου για ανταγωνιστικά παιχνίδια και πρωταθλήματα στο ερασιτεχνικό ποδόσφαιρο της περιφέρειας,
οι επίμαχες φάσεις, με τους παίκτες της 25ης Μαρτίου να ζητούν αποβολή σε μια καθοριστική φάση, αμέσως μετά το 1-0 του Κίτρους, σε μια αντεπίθεση και τον διαιτητή να δέχεται τα πυρά για την υπόδειξή του, «κόκκινη δεν είναι, ρε μ@@@;»,
οι διάλογοι των ποδοσφαιριστών με τον διαιτητή, με τον τελευταίο σε role play δασκάλου που επιπλήττει μαθητή... με το δάχτυλο, «τι κάνεις, ρε ρέφερι; τι κάνεις τώρα; τι θα γίνει;», με επικές παρεμβάσεις των φιλάθλων «ξεφτυλίζεσαι, ρε βλ@@@, βγάλτου κάρτα, κότα, ε, κότα...»,
οι ανεπανάληπτες χαμένες ευκαιρίες του πρώτου ημιχρόνου για τον Πυδναϊκό, με μία απ’ αυτές να συνιστά αναμφίβολα την «ευκαιρία της χρονιάς»,
η αναιμική επιθετική παρουσία της 25ης Μαρτίου,
οι αποκρούσεις του τερματοφύλακα της 25ης Μαρτίου, που κράτησε το σκορ σε... γήινα επίπεδα,
η επιστροφή του Σιώκα, «Παντέλο... μ’ έκανες περήφανο...», του Πυδναϊκού, μετά τον τραυματισμό του,

Μan of the match: η εμφατική απόδοση του Πυδναϊκού αποδεικνύει περίτρανα ότι οι ομάδες χτίζονται με ποδοσφαιριστές ποιότητας, που στη συγκεκριμένη περίπτωση δικαιούνται συνολικά τον τίτλο, μετά από ένα τέτοιο αποτέλεσμα και μια αντίστοιχη εμφάνιση, με τα extra credits να πηγαίνουν στον Μιχαηλίδη (2 γκολ), που παιχνίδι με το παιχνίδι παγιώνει μια μεστή επιθετική παρουσία, με υψηλό ποσοστό αποτελεσματικότητας,

Yellow card: τρία παιχνίδια (Α’, Β’ και γυναικείο) σε πέντε μόλις ώρες!, με βίντεο, φωτογραφία, αναλυτικό σχολιασμό, otherside football funny stories, στα 11 βήματα και football quiz, συνιστούν και... πανελλήνιο ρεκόρ καριέρας, που θα χρειαστούμε ένα τουλάχιστον μήνα για να δημοσιεύσουμε όλο το συλλεχθέν υλικό! (σ.σ. θα σας εξαντλήσουμε μέχρι τελικής πτώσης...)
Σε επαγγελματική ποιότητα εικόνας και ήχου.
Επικοινωνία: liviostitos@hotmail.com