Τρίτη 22 Οκτωβρίου 2019

Αναγέννηση Κολινδρού-Μύτικας Λεπτοκαρυάς 2-0 VIRAL Toν "Τσακάλ(ωσε)" με δέκα! A' Πιερίας 19-10-19

ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟ!!!
Toυ δημοσιογράφου Νίκου Κολίτση (Μetrosport.gr)

«Τσακάλ(ωσε) τον Μύτικα Λεπτοκαρυάς η Αναγέννηση στον Κολινδρό (2-0), σε μια νέα viral αποκλειστικότητα από το πρωτάθλημα της Α’ κατηγορίας, από την ιστορική κωμόπολη της Βόρειας Πιερίας, σε μια αμφίρροπη αναμέτρηση με επίμαχες φάσεις-φωτιά, διαμαρτυρίες, αποβολή, γκολ και ευκαιρίες, που συγκαταλέγεται ήδη στις πιο «talk of the town» της φετινής χρονιάς!

Τα «Τσακάλια», του Ηλία Μποταΐτη, αγωνιζόμενα, ακόμη μία φορά, με αριθμητικό μειονέκτημα -αποβολή Αβραάμ-, για μεγάλο χρονικό διάστημα, όπως και με τον Αχιλλέα Νεοκαισάρειας, επέδειξαν αγωνιστικό μέταλλο, πάθος κι αυταπάρνηση και κατάφεραν να διατηρήσουν, στο πρώτο ημίχρονο, το προβάδισμα που απέκτησαν, με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι (δις) του Παναγιωτίδη, στο μισάωρο του παιχνιδιού. Οι φιλοξενούμενοι, αμφισβήτησαν έντονα την υπόδειξη του διαιτητή, δεν μπόρεσαν, όμως, παράλληλα να εκμεταλλευτούν τη συνθήκη της υπεραριθμίας, λίγα λεπτά αργότερα σε μία ακόμη επίμαχη φάση, που ξεσήκωσε θύελλα διαμαρτυριών από τους Κολινδρινούς, αυτή τη φορά, εντός κι εκτός του αγωνιστικού χώρου.

Στην επανάληψη, η Λεπτοκαρυά δεν μπόρεσε να φανεί απειλητική, να εκμεταλλευτεί τους χώρους και να πατήσει περιοχή με αξιώσεις και δέχτηκε το δεύτερο γκολ από τον Μαντζουράκη, από ασίστ του Παναγιωτίδη,  που ουσιαστικά κλείδωσε το παιχνίδι, παρά τις απέλπιδες προσπάθειες των φιλοξενούμενων, στα εναπομείναντα λεπτά, να μειώσουν το σκορ και να ξαναμπούν στο παιχνίδι.

Highlights: οι επίμαχες φάσεις-φωτιά, που καταγράφονται και σε stop καρέ από το... «VAR του ερασιτεχνικού ποδοσφαίρου», -σε αντίθεση με τις παλινωδίες της χρήσης του στη Superleague, που δυστυχώς είχαμε προβλέψει και καταγράψει σε προηγούμενα κείμενά μας-, που συνιστά «πολυτέλεια», εργαλείο προόδου και καλόπιστης κριτικής και κριτήριο αλήθειας, (η υπόδειξη πέναλτι υπέρ του Κολινδρού, η περίπτωση πέναλτι υπέρ της Λεπτοκαρυάς και η αποβολή του Αβραάμ, με τη σύμφωνη γνώμη και του βοηθού του, συγκαταλέγονται στις πιο χαρακτηριστικές),
η μικρή αριθμητικά παρουσία των φιλάθλων των δύο ομάδων στην κερκίδα του γηπέδου της ιστορικής ομάδας του Κολινδρού, με το ενθαρρυντικό γεγονός, πάντως, της ύπαρξης πολλών παιδιών, αγοριών και κοριτσιών, ανάμεσά τους, ειδικά αν αναλογιστεί κανείς πόσο δύσκολο είναι ν’ αποχωριστούν οι έφηβοι, σ’ αυτές τις ηλικίες, τα κινητά τους τηλέφωνα, ακόμη και στη διάρκεια της παρακολούθησης ενός αγώνα,
ο προπονητής Γιάννης Μαντζουράκης, με εκλεκτούς φίλους δίπλα του, στις κερκίδες, που μπορεί να βρίσκεται «εκτός πάγκων» τη συγκεκριμένη χρονική στιγμή, «υποχρεώθηκε», όμως, τρόπον τινά, να χειροκροτήσει τον γιο του, που τον αποζημίωσε με τη συνολική εμφάνιση και το γκολ που πέτυχε,
η επανάληψη της εκτέλεσης του πέναλτι -που δε συνηθίζεται στο ερασιτεχνικό ποδόσφαιρο, γεγονός που αποκτά ιδιαίτερη σημασία και πιστώνεται στον διαιτητή-, λόγω εισόδου παικτών στη μεγάλη περιοχή,
οι χαμένες ευκαιρίες των παικτών του Κολινδρού αλλά και της Λεπτοκαρυάς -με αποκορύφωμα αυτή του προωθημένου Σιαμήτρα στο 1-0-, οι ατάκες και οι διαμαρτυρίες των ποδοσφαιριστών και των φιλάθλων, "ντρίπλα στον εαυτό του κάνει", η διακοπή, "καλά ρε, ποιος είναι ο αρχηγός ρε;", οι διαβουλεύσεις διαιτητή-βοηθού, τα "καροτσάκια", ("δεν τον ακούμπησα") και οι τελικές αποφάσεις,
το περιστατικό που συνέβη πριν την έναρξη του παιχνιδιού και μας «αναγκάζει», παρά το γεγονός ότι δε μας αφορά άμεσα και προσωπικά, να επισημάνουμε ότι το μέτρο στη λεκτική και συμπεριφορική επικοινωνία των ανθρώπων του ποδοσφαίρου, που άπτονται της ευθύνης τέλεσης ενός αγώνα, είναι πάντα το ίδιο και ακόμη σημαντικότερο από την εφαρμογή των κανονισμών, αυτών καθ’ αυτών, ειδικά όταν ξεπερνά το επιτρεπτό όριο και δεν προσμετρά την άμεση κρίση των διαιτητών, που δεν είναι παρόντες (σ.σ. ελπίζουμε να μη χρειαστεί να επανέλθουμε)
ο τραυματισμός του διακριθέντα Παναγιωτίδη, που αποχώρησε (ευχόμαστε ολόψυχα περαστικά!), οι πανηγυρισμοί των νικητών, "Μπράβο ρε, Μάντζου..."

Man of the match: όλη η ομάδα του Κολινδρού έκανε κατάθεση ψυχής και πραγματοποίησε καταπληκτική εμφάνιση, ειδικά μετά την αποβολή, τα extra credits, όμως, δικαιούνται ο Μαντζουράκης, με περίτεχνες ενέργειες στο ενεργητικό του και ένα γκολ, ο Παναγιωτίδης, με ένα γκολ, ασίστ, επελάσεις και συμμετοχικότητα και στο αμυντικό παιχνίδι μπροστά, ο Γκουνταμάνης, με αμέτρητα τρεξίματα και ο αρχηγός της ομάδας, Μπουρανής, που έβγαλε ψυχή μέχρι το τέλος,

Υellow card: στην αφεντιά μας, που, δικαιολογημένα ή αδικαιολόγητα δεν έχει σημασία, αφήσαμε να περάσει ένα εύλογο χρονικό διάστημα από την τελευταία επίσκεψή μας στον Κολινδρό, όπου παραδοσιακά καταγράφουμε ανεπανάληπτες αναμετρήσεις, που μένουν στην ποδοσφαιρική ιστορία! (υποσχόμαστε να επανορθώσουμε κι ευχαριστούμε θερμά για την κατανόηση)
Σε επαγγελματική ποιότητα εικόνας και ήχου.
Επικοινωνία: liviostitos@hotmail.com