Δευτέρα 7 Οκτωβρίου 2019

Πιερικός Αστήρ Κ. Αγιάννη-Μύτικας Λεπτοκαρυάς 0-2 "Ξεμύτι(κ)ε" από την ουρά! 3η Α' Πιερίας 5-9-19

ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟ!!!
Toυ δημοσιογράφου Νίκου Κολίτση (Μetrosport.gr)
«Ξεμύτι(κ)ε» από την ουρά της βαθμολογίας η Λεπτοκαρυά, επικρατώντας με 2-0 του Κάτω Αγιάννη, στη νέα αποκλειστικότητα από την Α’ κατηγορία της ΕΠΣ Πιερίας, σ΄ένα παιχνίδι-σταθμό για την πορεία των δύο ομάδων στο πρωτάθλημα και τις βάσεις της παραμονής τους.
Το κουβάρι των αναμετρήσεων των δύο ομάδων είχε ανοίξει από την προηγούμενη χρονιά στη Β’ κατηγορία το ανεπανάληπτο μπαράζ των δύο, που βρήκε νικήτρια την ομάδα του Πιερικού Αστέρα Κάτω Αγιάννη, που κατέκτησε και την απευθείας άνοδο.
Φέτος, πάντως, οι φιλοξενούμενοι, με νεανικό σύνολο, πολλά τρεξίματα κι επιθετικογενή ανάπτυξη από τα άκρα, δημιουργούσαν προϋποθέσεις για γκολ από το ξεκίνημα του παιχνιδιού κι ευτύχησαν να προηγηθούν, με αριστερό σουτ του Δημήτρη Χέδα, μετά από όμορφη προσποίηση, στο πρώτο ημίχρονο.
Οι γηπεδούχοι, του Τόλη Μπαρμπαγεωργόπουλου -με βασικές απουσίες-, προσπάθησαν ν' αντιστρέψουν την κατάσταση, με ανορθόδοξη ανάπτυξη και ανισορροπία στις γραμμές, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν είχαν τις λιγοστές στιγμές που θα μπορούσαν να ισοφαρίσουν και να διεκδικήσουν κάτι περισσότερο.
Η Λεπτοκαρυά, στην επανάληψη, βρήκε περισσότερους χώρους και παρά την έλλειψη εμπειρίας και αποτελεσματικότητας στην τελική προσπάθεια, κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματά της με τον Ζηνέλη, μετά από ασίστ του Κατσαρού κι ουσιαστικά να κλειδώσει το παιχνίδι και τη νίκη. Οι αντίπαλοί της, πάντως, σε κανένα σημείο του παιχνιδιού δεν το παράτησαν και διεκδίκησαν, ανεπιτυχώς, μέχρι το τέλος, ένα τουλάχιστον γκολ.

Highlights:
οι επίμαχες φάσεις, που καταγράφονται και με stop καρέ, με το «χέρι» να τείνει ν’ αποδεχθεί «γάγγραινα», αναφορικά με τη χρήση των νέων κανονισμών (οι γηπεδούχοι διαμαρτύρονται για δύο περιπτώσεις πέναλτι)
οι πέντε κόκκινες και τα πέντε, σε βάρος του Κάτω Αγιάννη, πέναλτι στα πρώτα παιχνίδια του πρωταθλήματος και του κυπέλλου, με εξαίρεση το συγκεκριμένο,
το roster του Μύτικα, που αποτελείται στην ολότητά του, από γηγενείς ποδοσφαιριστές (από τη Λεπτοκαρυά), σε μια ομάδα που υπό την καθοδήγηση του προπονητή της, τη φετινή χρονιά, συμπυκνώνει το νόημα του ερασιτεχνικού ποδοσφαίρου και διαθέτει όλα τα εχέγγυα για μελλοντική ανάπτυξη από τα χαμηλά, χωρίς υπερβολές και μεγαλοϊδεατισμούς,
ο βελτιωμένος αγωνιστικός χώρος του γηπέδου του Κάτω Αγιάννη, συγκριτικά με την περασμένη χρονιά, γεγονός που πιστώνεται στους ανθρώπους της διοίκησης της ομάδας,
το «περήφανο άλογο» του Κάτω Αγιάννη, στην ίδια... περίοπτη VIP θέση πάντα, που «οφείλει» να συναντήσει το αντίστοιχο του Δίου για να παρακολουθούν παρέα αγώνες ποδοσφαίρου!,
οι περίτεχνες ενέργειες του Χούτα της Λεπτοκαρυάς και του Μπαρά του Κάτω Αγιάννη και οι ασίστ-ξυράφι του πρώτου, οι ευκαιρίες των νεαρών παικτών τη Λεπτοκαρυάς στις αντεπιθέσεις, ο απελευθερωμένος ρόλος του Κατσαρού της Λεπτοκαρυάς (σ.σ. πού είναι το fun club;) με αξιοσημείωτες ασίστ στο ενεργητικό του,
οι διάλογοι ποδοσφαιριστή-διαιτητή («πέφτει με τα δύο χέρια και δίνεις φάουλ σε μένα;» -«εξαφανίσου είπα...», «φύγε, γιατί θα φας κι άλλη...» (σε άλλο χρονικά σημείο, με το ίδιο δίδυμο πρωταγωνιστών)

Man of the match: όλοι οι ποδοσφαιριστές της Λεπτοκαρυάς είχαν απόδοση πάνω από το μέσο όρο και μόνο αν ο Κατσαρός, δεν εξαντλούσε την ομαδικότητά του και σκόραρε στην τελευταία προσπάθεια, θα τους "έκλεβε" τον τίτλο μόνος του,
Yellow card: … στην Ιερά Μητρόπολη Κίτρους, Κατερίνης & Πλαταμώνα, που «επιτρέπει» γάμους και βαπτίσια την ίδια ώρα με την ώρα έναρξης αγώνων, Σάββατο και Κυριακή (σ.σ. ναι, το τερματίσαμε, το ξέρουμε...), με αποτέλεσμα κάθε φορά να λείπουν ποδοσφαιριστές από τους αγώνες, ελέω αντίστοιχων κοινωνικών τους υποχρεώσεων,
Σε επαγγελματική ποιότητα εικόνας και ήχου.
Επικοινωνία: liviostitos@hotmail.com