Δευτέρα 16 Σεπτεμβρίου 2019

Ακαδημία Πλαταμώνα-Βατανιακός 2-4 Νίκη "ξενοδοχείου 4άρων αστέρων"! 1η Α' Πιερίας HD 14-9-19

Ξενοδοχείο «4άρων αστέρων» στη Νότια Πιερία έχτισε ο Βατανιακός (4-2), με επίκεντρο τον Πλαταμώνα, στην πρεμιέρα της Α’ κατηγορίας της ΕΠΣ Πιερίας και της πανηγυρικής πρώτης φετινής αποκλειστικότητας, σε μια αναμέτρηση δύο ομάδων που φιλοδοξούν να πρωταγωνιστήσουν στο πρωτάθλημα, που αναμένεται εξίσου συναρπαστικό και... viral, από την «κορυφή μέχρι τα νύχια»

Οι φιλοξενούμενοι, του Γιώργου Ποτουρίδη, με ρόστερ εμπειρίας και παραστάσεων... Γ’ εθνικής, εκμεταλλεύτηκαν δύο ολέθρια αμυντικά λάθη και προηγήθηκαν στα πρώτα λεπτά με 2-0, με σκόρερ τον Ανδρονικίδη και τον Τσαγκαράκη (με εκτέλεση πέναλτι, από αδιαμφισβήτητη ανατροπή του Τσικαδέρη, από τον τερματοφύλακα Ευθυμιάδη), δίνοντας το στίγμα της αξιοποίησης της εμπειρίας από το πρώτο παιχνίδι του πρωταθλήματος.
Οι γηπεδούχοι, του Δημήτρη Μιχωλού, προσπάθησαν ν’ αντεπεξέλθουν το σοκ των πρώτων λεπτών και τη συνολική αμυντική δυσλειτουργία, μείωσαν με τον Ταντή, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι και διεκδίκησαν, επί ίσοις όροις, την επιστροφή... στην κανονικότητα του παιχνιδιού, έχοντας δύο δοκάρια σε ισάριθμες επιθετικές ενέργειες του Χατζηλαδά και του Αρζάνα.
Ο Βατανιακός επέμεινε στο «δόγμα του σοκ» και με τον Τσικαδέρη προηγήθηκε με 3-1, με επιθετική ανάπτυξη στην κόντρα -στο χρονικό σημείο, που έδειχνε να χάνει την υπεροχή στο κέντρο-, σε κομβικό σημείο, λίγα λεπτά πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.
Το σκορ στο δεύτερο ημίχρονο διαμόρφωσε ο Ανδρονικίδης, με το δεύτερο προσωπικό του γκολ, ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 4-1, με την Ακαδημία Πλαταμώνα να μειώνει, εκ νέου, με τον Ταντή στο τελικό 4-2 και να μην εγκαταλείπει, μέχρι το τέλος, τις επιθετικές της προσπάθειες για κάτι καλύτερο.

Highlights: το καλοκαίρι, που συνεχίζεται δυναμικά στην τουριστική Νότια Πιερία και παραμένει αρνητικός παράγοντας για όλες τις ομάδες της περιοχής, που διαθέτουν ποδοσφαιριστές, με αντίστοιχες επαγγελματικές ενασχολήσεις, επηρεάζοντας, τρόπον τινά, την αγωνιστική εικόνα της ομάδας και την αριθμητική παρουσία των φιλάθλων στο γήπεδο,
το στατιστικό της Ακαδημίας Πλαταμώνα, που δεν έχει νίκη με διαιτητή... Superleague,
τα δύο δοκάρια των γηπεδούχων, με το δεύτερο του... «Δημάρχου» Αρζάνα, σχεδόν από τη... Λεπτοκαρυά, να καταλήγει εκεί, μετά τη σωτήρια επέμβαση του Βασιλειάδη και το δοκάρι του Βατανιακού,
o Ποσειδώνας... που παραμένει «ζωντανός» στο αφήγημα πολλών φιλάθλων, πάντα με αφορμή παιχνίδια και ομάδες από τη Νότια Πιερία, με θετικό και αρνητικό πρόσημο, ανάλογα με τις προθέσεις, τις προτιμήσεις και τα κίνητρα αυτών που τον επικαλούνται (εμείς, σε κάθε περίπτωση, ευχόμαστε κι ευελπιστούμε να επιστρέψει σύντομα ποδοσφαιρικά δριμύτερος!)
η επιστροφή του... Fox (Νίκου Φαρμάκη) της Ακαδημίας, στα γήπεδα της Πιερίας, που συνοδεύτηκε με γκολ (11 γκολ είναι το όριο του στοιχήματος του πρώτου γύρου -μην περιμένετε να μαρτυρήσουμε ποιο είναι το στοίχημα και με ποιους το έχει βάλει ο εν λόγω επιθετικός!)
η χημεία που αποπνέει το ρόστερ του Βατανιακού και μένει να κριθεί στη διάρκεια και η πληθώρα των νεαρών ποδοσφαιριστών, που περιμένουν την ευκαιρία τους, σε μια χρονιά πρωταθλητισμού
οι εξελίξεις στην τοπική αυτοδιοίκηση, που έχουν πάντα «ποδοσφαιρικό» ενδιαφέρον, εντός κι εκτός των γραμμών των νέων διοικητικών συμβουλίων και των εκπροσώπων τους, με αφορμή, στη συγκεκριμένη περίπτωση, τον Δήμο Δίου-Ολύμπου,
το ασυνήθιστο περιστατικό με την απρόσμενη αποχώρηση και επιστροφή του γιατρού του αγώνα... στον πάγκο του, με διαφορετικές εκατέρωθεν εκλογικεύσεις του συμβάντος ("εγώ να ηρεμήσω; εσύ να ηρεμήσεις, εσύ είσαι ο γιατρός...")
ο εμφανώς βελτιωμένος αγωνιστικός χώρος του γηπέδου του Πλαταμώνα, με την ομάδα,, πάντως, να μοιράζεται τα παιχνίδια μεταξύ Πλαταμώνα και Νέων Πόρων,
oι επίμαχες φάσεις και το ακυρωθέν γκολ της Ακαδημίας,
οι απουσίες της ομάδας του Πλαταμώνα από το παιχνίδι της πρώτης αγωνιστικής,
η σύγχυση ανάμεσα σε παίκτες, προπονητές και φιλάθλους, για τις αλλαγές στους νέους κανονισμούς, με αιτία και αφορμή αντίστοιχες φάσεις, που κρούουν το καμπανάκι για περαιτέρω επιμόρφωση, ανατροφοδότηση στην πράξη και ενδελεχή μελέτη και διασαφήνιση, ως μέτρο πρόληψης και αποφυγής, στο μέτρο του δυνατού, προβλημάτων και διαμαρτυριών,

Μan of the match: Ανδρονικίδης (2 γκολ) και Τσικαδέρης σκόραραν κι αποτέλεσαν μόνιμη πηγή κινδύνων, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, με πολλούς συμπαίκτες τους να συνεισφέρουν, με θετική παρουσία κι αγωνιστική επάρκεια και τον τερματοφύλακα Βασιλειάδη να προβαίνει σε καθοριστικές αποκρούσεις
Yellow card: στη θάλασσα του Πλαταμώνα, που εξακολουθεί να γοητεύει και τον Σεπτέμβριο, τους λάτρεις της, από την Ελλάδα και το εξωτερικό
Σε επαγγελματική ποιότητα εικόνας και ήχου.
Επικοινωνία: liviostitos@hotmail.com