Σάββατο 4 Μαΐου 2019

ΟΑ Χανίων - ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος 45-41 Στοίχησαν τα λάθη!

Ο Πιερικός Αρχέλαος ηττήθηκε με 45-41 από τα Χανιά, στο Κλειστό Γυμναστήριο Ιστιαίας, σε αγώνα για την 3η αγωνιστική της τελικής φάσης του 33ου Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Νεανίδων.

Ο Πιερικός Αρχέλαος, παρά το γεγονός ότι έκανε τα διπλάσια λάθη από τον αντίπαλό του, παρέμεινε κοντά στο σκορ σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, αλλά δεν κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα, απέναντι στα Χανιά, σε ένα παιχνίδι στο οποίο περίσσεψε το πάθος και η θέληση για τη νίκη και από τις δύο ομάδες, η οποία θα χάριζε πιθανότατα στο νικητή την 4η θέση στην τελική κατάταξη.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να σουτάρουν με χαμηλά ποσοστά ευστοχίας και τα Χανιά, τα οποία είχαν το προβάδισμα καθ’ όλη τη διάρκειά του, προηγήθηκαν με 13-8.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Πιερικός Αρχέλαος μείωσε σε 13-11 στο 13’ 12”, με τα Χανιά να ξεφεύγουν με 24-14 στο 17’ 50” και την ομάδα της Κατερίνης να μειώνει στην εκπνοή του ημιχρόνου σε 24-21.

Παρόμοιο ήταν το σκηνικό του αγώνα και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να παραμένουν κοντά στο σκορ και τον Πιερικό Αρχέλαο να ισοφαρίζει στους τριάντα πόντους στο 28’ 32”, ωστόσο κάποια λάθη έδωσαν το δικαίωμα στα Χανιά να προηγηθούν με 36-30 στο τέλος της περιόδου.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο τα Χανιά αποσπάστηκαν εκ νέου στο σκορ (41-32, 34’ 27”), με τον Πιερικό Αρχέλαο να μειώνει σε 43-41 51,7” πριν τη λήξη, ωστόσο δεν κατάφερε να πετύχει την ανατροπή, γνωρίζοντας την ήττα με 45-41.

Διαιτητές: Τζίμα – Φραγκούλη.

Δεκάλεπτα: 13-8, 24-21, 36-30, 45-41.

ΟΑ Χανίων (Τεγόπουλος): Τσώνη, Δερμιτζάκη 9 (1), Δρικάκη, Χαιρετάκη, Πρασιανάκη 6, Γιακουμάκη, Βασιλογιαννάκη 2, Παπαδάκη 1, Δασκουλίδου 20 (2), Δασκαλάκη, Κοπάση, Σκουμπάκη 7.

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος (Χατζηιωάννου): Καραλή 6 (0/1 β., 3/11 δ., 3 ρ., 5 ασ., 1 κλ., 7 λ.), Κιλ 4 (0/2 β., 2/5 δ., 7 ρ., 1 κλ.), Κιολέογλου 12(3) (3/4 β., 0/5 δ., 3/8 τρ., 4 ρ., 3 ασ. 1 κλ., 1 κοψ., 6 λ.), Μάντζου (1 λ.), Καρανικόλα, Παπαζιώγα, Μάντη (0/1 δ., 0/1 τρ., 1 ρ.) , Μπουμπουλέντρα 5 (1/4 β., 2/6 δ., 11 ρ., 1 ασ. 2 κλ., 3 λ.), Καρατάσιου 12(3) (3/4 β., 0/4 δ., 3/8 τρ., 9 ρ., 3 ασ., 2 κλ., 1 κοψ., 10 λ.), Δημητριάδου (0/1 δ., 1 λ.), Παντζιάλα 2 (1/5 δ., 0/2 τρ., 11 ρ., 1 ασ., 1 κοψ., 3 λ.).

Ομαδικά στατιστικά Χανίων: 10/12 βολές, 13/50 δίποντα, 3/24 τρίποντα, 44 ριμπάουντ (30 αμυντικά + 14 επιθετικά), 14 ασίστ, 16 κλεψίματα, 5 κοψίματα, 16 λάθη, 11/26 αιφνιδιασμοί.

Ομαδικά στατιστικά Πιερικού Αρχέλαου:
7/15 βολές , 8/38 δίποντα, 6/19 τρίποντα, 46 ριμπάουντ (34 αμυντικά + 12 επιθετικά), 12 ασίστ, 9 κλεψίματα, 3 κοψίματα, 31 λάθη,  3/12 αιφνιδιασμοί.

Μετά την ολοκλήρωση της αναμέτρησης, η αθλήτρια του Πιερικού Αρχέλαου Νικολέτα Κιολέογλου δήλωσε τα εξής:

«Προσπαθήσαμε όσο περισσότερο μπορούσαμε, το θέλαμε πάρα πολύ. Παρόλα αυτά οι αντίπαλες ήταν πάρα πολύ καλά και μας πίεσαν και κάναμε λάθη. Δεν καταφέραμε να ανταποκριθούμε σε αυτό το επίπεδο. Το τουρνουά είναι μια πάρα πολύ καλή εμπειρία διότι βλέπουμε ένα πολύ υψηλότερο επίπεδο από αυτό που έχουμε και αυτό μας βοηθάει να βελτιωθούμε».