Δευτέρα 11 Μαρτίου 2019

Πρωταθλητής Εφήβων ΕΚΑΣΚΕΜ ο Πιερικός Αρχέλαος

Ο Πιερικός Αρχέλαος επικράτησε με 51-50 του Άθλου Αλεξάνδρειας, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Αιγινίου, στον τελικό του Πρωταθλήματος Εφήβων της ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο Άθλος Αλεξάνδρειας, παίζοντας εξαιρετική άμυνα και περιορίζοντας την παραγωγικότητα του Πιερικού Αρχέλαου, ανά περίοδο, στα όρια του διψήφιου πήρε έντεκα πόντους προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο. Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Πιερικός Αρχέλαος επέστρεψε για τα καλά στη διεκδίκηση του τίτλου, ισοφαρίζοντας τον αντίπαλό του με τα τελευταία λεπτά να είναι δραματικά και οι λεπτομέρειες να κρίνουν το νικητή και τον Πιερικό Αρχέλαο να στέφεται πρωταθλητής για έκτη συνεχόμενη φορά και έβδομη τα τελευταία οκτώ χρόνια και όγδοη στην ενδέκατη ιστορία του.

Ο Πιερικός Αρχέλαος ξεκίνησε προηγούμενος με 4-0 στο 3’ 20”, ωστόσο ο Άθλος Αλεξάνδρειας παίζοντας εξαιρετική άμυνα μετέτρεψε στο 6-3 (4’ 49”) σε 6-12 στο 7’ 24” και ολοκλήρωσε το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενος με 10-17.

Οι άμυνες κυριάρχησαν και στο δεύτερο δεκάλεπτο, όπου μετά τα πρώτα έξι λεπτά στα οποία οι δύο ομάδες σημείωσαν από τέσσερις πόντους, οι παίκτες του Άθλου Αλεξάνδρειας έφτασαν τη διαφορά στους δώδεκα πόντους (17-29) στο 19’ 03” και πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το υπέρ τους 20-31.

Οι παίκτες του Θανάση Τοπούζη μείωσαν στους έξι πόντους (29-35) στο 22’ 58”, ωστόσο η ομάδα της Ημαθίας ξέφυγε ξανά με δέκα (29-39) στο 25’ 38”, με τον Πιερικό Αρχέλαο να μειώνει ξανά στο τέλος του δεκαλέπτου σε 38-44.

5’ 41” πριν το τέλος, το παιχνίδι άρχισε ξανά από την αρχή, καθώς ο Πιερικός Αρχέλαος ισοφάρισε σε 46-46, με το σκορ να παραμένει αναλλοίωτο μέχρι και το 37’ 40”, όταν ο Άθλος Αλεξάνδρειας έκανε το 46-48. 1’ 49” πριν τη λήξη ο Πιερικός Αρχέλαος προσπέρασε με εύστοχο τρίποντο (49-48) και στα 31,9” πήρε διαφορά τριών πόντων (51-48). Στην συνέχεια ο Άθλος Αλεξάνδρειας αστόχησε στην επίθεσή του, όπως και στη δεύτερη ευκαιρία που είχε, αλλά στην συνέχεια με μία εύστοχη βολη μείωσε σε 51-50 (9,2”). Το επιθετικό ριμπάουντ του έδωσε άλλη μία ευκαιρία και στα 1,3” κέρδισε τρεις ελεύθερες βολές, αλλά και πάλι ευστόχησε στη μία (51-50). Στον εναπομείναντα χρόνο δεν άλλαξε κάτι, με τον Πιερικό Αρχέλαο να στέφεται πρωταθλητής.

Πολυτιμότερος παίκτης του Final Four αναδείχθηκε ο Νίκος Μπόζογλου του Πιερικού Αρχέλαου.

Διαιτητές: Ταρενίδης Κ. – Χατζηχαρίσης.

Δεκάλεπτα: 10-17, 20-31, 38-44, 51-50.