Κυριακή 10 Φεβρουαρίου 2019

Στο τελευταίο δευτερόλεπτο ο Πιερικός Αρχέλαος

Σε ένα συγκλονιστικό σε εξέλιξη κατερινιώτικο ντέρμπι, ο Πιερικός Αρχέλαος με τρίποντο στην εκπνοή του Παναγιώτη Ζησόπουλου πίσω από το κέντρο, νίκησε την ΑΓΕΠ με 91-90 μέσα στο Β’ ΔΑΚ Κατερίνης για την 18η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, ο οποίος είχε ένα συγκλονιστικό φινάλε. Η ΑΓΕΠ προηγήθηκε με 77-70 πεντε λεπτά πριν το τέλος, όμως δύο λεπτά πριν τη λήξη με ένα σερί οι μελανόλευκοι μείωσαν σε 84-82, ενώ πέρασαν και μπροστά στο σκορ (86-88) στο τελευταίο λεπτό.

Με 2/2 βολές του Κουρκούτα και καλάθι του Μέλιου, η ΑΓΕΠ πέρασε ξανά μπροστά με 90-88, όμως στην τελευταία επίθεση ο Ζησόπουλος ευστόχησε από το κέντρο του γηπέδου χαρίζοντας στην ομάδα του μία πολύ μεγάλη νίκη μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.
Ο Ζησόπουλος, εκτός από πρωταγωνιστής της τελευταίας φάσης, ήταν και ο MVP του αγώνα με 30 πόντους, ενώ εντυπωσιακό είναι το γεγονός ότι σκόραραν οι 11 από τους 12 παίκτες του Πιερικού Αρχελάου. Από την ΑΓΕΠ, η οποία είχε πέντε παίκτες με διψήφιο νούμερο πόντων, ξεχώρισε ο Γιώργος Βαφόπουλος με 23.

Διαιτητές: Ταρενίδης Σ, Χρυσάφης.
Δεκάλεπτα: 22-19, 46-41, 69-62, 90-91.

ΑΓΕ ΠΙΕΡΙΑΣ (Χρυσανθόπουλος): Αποστόλου, Μέλλιος 11 (1), Χαρισόπουλος 19, Παπάς, Ποσναχίδης, Ασαρίδης, Βαφόπουλος 23, Βουλγαράκης 15 (3), Καρυώτης, Κουρκούτας 15 (2), Ζαπαντιώτης, Βαϊτσόπουλος 7 (1).

ΠΙΕΡΙΚΟΣ ΑΡΧΕΛΑΟΣ (Μηλιάτης): Μπόζογλου 2, Χατζηαγοράκης 2, Τζιοβάας 6 (2), Σκρέτας 12 (2), Λαγαμτζής, Τσαϊτουρίδης 5 (1), Ζησόπουλος 30 (4), Σφήκας 6 (1),Καλλιφατίδης 12, Ζαρκανέλας 4, Φανούλης 9, Κουπάντσης 3 (1).
Πηγή: ΗΜΕΡΗΣΙΑ ΠΙΕΡΙΑΣ