Δευτέρα 14 Ιανουαρίου 2019

Β΄ ΕΚΑΣΚΕΜ - Νίκη για ΑΚΕΠ, στα χαρτιά ο Βαφύρας, ήττα ο Κολινδρός

Δεν διεξήχθη τελικά το ντέρμπι κορυφής της 13ης αγωνιστικής της Β’ ΕΚΑΣΚΕΜ, καθώς η ομάδα της Γουμένισσας δεν εμφανίστηκε στο Κλειστό του Αγίου Σπυρίδωνα και έτσι ο Βαφύρας πήρε μία… ξεκούραστη νίκη άνευ αγώνα.

Στο ματς με το οποίο άνοιξε νωρίτερα η αυλαία της αγωνιστικής, η ΑΚΕ Πιερίας επικράτησε του Σκυδραϊκού με 87-83, ξεκινώντας ιδανικά τις υποχρεώσεις της για το 2019.
Σε έναν αγώνα με μεγάλη βαθμολογική σημασία για την είσοδο στα play-off, οι δύο ομάδες έπαιξαν ωραίο μπάσκετ και δικαίωσαν όσους βρέθηκαν στις κερκίδες του Β’ ΔΑΚ Κατερίνης.
Μετά το αρχικό προβάδισμα των φιλοξενούμενων (13-20), οι Κατερινιώτες πήραν τον έλεγχο του αγώνα, είχαν συνεχώς το προβάδισμα, ωστόσο η ομάδα της Πέλλας έβρισκε τις λύσεις και δεν άφηνε την ΑΚΕΠ να ξεφύγει. Στο 55-44 στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου, ο Σκυδραϊκός απάντησε με ένα σερί 13-2 ισοφαρίζοντας σε 57-57, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με σκορ 68-63.

Η ΑΚΕΠ πήρε ξανά διψήφια διαφορά (77-65) στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, όμως και πάλι οι φιλοξενούμενοι ροκάνισαν τη διαφορά, πλησιάζοντας σε απόσταση ενός καλαθιού (81-79). Οι Κατερινιώτες όμως ήταν πιο ψύχραιμοι στα τελευταία δύο λεπτά και πήραν τελικά τη νίκη με 87-83.
Κορυφαίος για την ομάδα του Μίρο Ραΐσεβιτς ήταν ο Μάνος με 27 πόντους, ενώ πρώτος σκόρερ του αγώνα ήταν ο Σημαιοφορίδης του Σκυδραϊκού με 34.
Τα δεκάλεπτα: 27-23, 49-44, 68-63, 87-83

ΑΚΕ ΠΙΕΡΙΑΣ (Ραΐσεβιτς): Κουλιανός 12 (2), Χατζηευστρατιάδης, Αποστολόπουλος, Σιώκας, Μουλάς 9 (2), Μαργαριτίδης 4, Λάππας 9 (3), Λυκίδης 7 (1), Μάνος 27 (3), Ίτσιος 4, Κοριτσίδης 4, Παπαδόπουλος 11.
ΣΚΥΔΡΑΙΚΟΣ (Κολοβός): Κολοβός 13 (1), Χομένκο 11, Δουλκερίδης 5, Σημαιοφορίδης 34 (2), Τσανακτσίδης 7 (1), Ινεγλης 9, Διδωνάκης 2, Μουχτάρης, Σταμπουλτζής 2.