Δευτέρα 21 Ιανουαρίου 2019

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος – Εδεσσαϊκός BC 93-31

Ο Πιερικός Αρχέλαος επικράτησε με 93-31 του Εδεσσαϊκού, στο Κλειστό Γυμναστήριο Σιδηροδρομικού Σταθμού Κατερίνης, σε αγώνα για τη 15η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Μετά από ένα αμφίρροπο πρώτο πεντάλεπτο (11-8), ο Πιερικός Αρχέλαος έτρεξε ένα σερί δεκαπέντε πόντων και προηγήθηκε με 23-8 στο 7’ 49” αφήνοντας ταυτόχρονα τον Εδεσσαϊκό χωρίς σκορ για 4’ 14” ενώ ολοκλήρωσε το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενος με 31-10.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Πιερικός κράτησε το μηδέν στην άμυνα για 6’ 22” εκτοξεύοντας την υπέρ του διαφορά στους τριάντα οκτώ πόντους (48-10) και πήγε στο ημίχρονο για την ανάπαυλα του ημιχρόνου προηγούμενος με 60-14.

Μοιραία το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τους παίκτες του Θανάση Τοπούζη ωστόσο να παραμένουν συγκεντρωμένοι στον αγώνα και να διευρύνουν συνεχώς τη διαφορά και να φτάνουν στην τελική επικράτηση με 93-31.

Στα αξιοσημείωτα του αγώνα οι συμμετοχή των νεαρών Γκατζά και Τσαλμπούρη οι οποίοι σημείωσαν δύο και τέσσερις πόντους αντίστοιχα, με τον δεύτερο, όπως όλα δείχνουν να συνεχίζει την οικογενειακή παράδοση, καθώς μόλις της Παρασκευή κλήθηκε στο κλιμάκιο βορρά της Εθνικής Παμπαίδων, σε προπόνηση της οποίας θα δώσει το παρών την Δευτέρα.

Διαιτητές: Γρηγοριάδης – Φελεκίδης.

Δεκάλεπτα: 31-10, 60-14, 75-22, 93-31.

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος (Τοπούζης): Μπόζογλου 15 (1), Χατζηαγοράκης 4, Ζησόπουλος 12 (1), Γκατζάς 2, Τσαλπούρης 4, Φανούλης 2, Τζιοβάρας 4, Σφήκας 2, Καλλιφατίδης 7 (1), Ζαρκανέλας 6, Κουπάντσης 16 (3), Σκρέτας 19.

Εδεσσαϊκός BC (Γάτσος): Καστσάρας, Γάτσος 8, Σίπκας, Αλεξίου 12, Ξυλουργίδης 4, Αδάμ 5 (1), Κεχαγιόγλου 2.