Κυριακή 9 Δεκεμβρίου 2018

Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ: Πήρε το ντέρμπι ο Βατανιακός, 78-70 τον Αιγινιακό

Στο ματς το οποίο άνοιξε την αυλαία της 11ης αγωνιστικής της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ, ο Βατανιακός νίκησε με 78-70 τον Αιγινιακό στο Β’ ΔΑΚ Κατερίνης.
Ο Βατανιακός προηγήθηκε με 25-18 στα μισά της δεύτερης περιόδου, όμως ο Αιγινιακός πέρασε μπροστά με 31-32, πριν ολοκληρωθεί το ημίχρονο με 33-32 υπέρ των γηπεδούχων.

Οι παίκτες του Πλάτωνα Χοτοκουρίδη μπήκαν καλύτερα στο τρίτο δεκάλεπτο και έφτασαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (50-38), όμως οι Αιγινιώτες απάντησαν με ένα σερί 11-0, μειώνοντας στον πόντο (50-49).
Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο στην τέταρτη περίοδο, όμως με ένα σερί 6-0 ο Βατανιακός προηγήθηκε με 71-65 και πήρε τελικά τη νίκη με 78-70.

Κορυφαίος για τους νικητές και πρώτος σκόρερ του αγώνα ήταν ο Μπίσμπας με 25 πόντους, παίρνοντας σημαντική βοήθεια από Κοτσιμπελη (16), Πόσιο (14) και Σιαπάκα (13). Από την ομάδα του Ηλία Λοτζανιώτη ξεχώρισαν οι Βουλτσίδης, Αργυρόπουλος και Κατσιάνος με 23, 19 και 17 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 11-15, 33-32, 57-53, 78-70.

ΑΕ ΒΑΤΑΝΙΑΚΟΣ-ΣΑΡΙΣΑ (Χοτοκουρίδης): Κοτσιμπελης 16 (1), Σιαπάκας 13 (3), Λάλλας 2, Γιαμούζης 2, Πόσιος 14 (3), Μέσκουρης, Ρουκάς, Μαρινόπουλος, Ακερμανίδης 2, Γαζέτης, Μπίσμπας 25 (2), Αμανατίδης 4.

ΑΟΚ ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΣ (Λοτζανιώτης): Πιπιλίκας 1, Κατσιάνος 17 (2),Αργυρόπουλος 19 (2), Κοιλιάς 3 (1), Βουλτσίδης 23 (2), Μελίδης 2, Βουτσακόπουλος 5, Εξαρχόπουλος.
Πηγή: Ημερήσια Πιερίας