Πέμπτη 27 Δεκεμβρίου 2018

Ατρόμητος Κατερίνης-Π.Π. Κεραμιδίου 2-3 VIRAL Χριστουγεννιάτικη τριπλή Κεραμίδα! Β' Πιερίας 22-12-18

AΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟ!!!
Toυ δημοσιογράφου Νίκου Κολίτση (Metrosport.gr)
 Χριστουγεννιάτικη τριπλή (3-2) «κεραμίδα» έπεσε στο κεφάλι του Ατρόμητου Κατερίνης από το Παλαιό Κεραμίδι -στη νέα viral αποκλειστικότητα του Metrosport.gr, από το γήπεδο του Μυλαύλακου-, σε μία αναμέτρηση-δώρο... του Άγιου Βασίλη στους ποδοσφαιρόφιλους του ερασιτεχνικού ποδοσφαίρου, εντός κι εκτός Πιερίας, για το πρωτάθλημα της Β’ κατηγορίας της ΕΠΣ Πιερίας.
Οι φιλοξενούμενοι, με το μαχαίρι στο λαιμό, από τη δεινή βαθμολογική τους θέση και με νέο προπονητή στον πάγκο, τον Βαγγέλη Μύθημη, βρέθηκαν πίσω στο σκορ, με γκολ του Μετενίδη, μετά από εξαιρετική ομαδική επιθετική ενέργεια. Οι «πράσινοι» ευτύχησαν να ισοφαρίσουν σχετικά γρήγορα, με τον Καθάριο σε 1-1, σκορ με το οποίο τελείωσε το πρώτο ημίχρονο. Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι πήραν κεφάλι στο σκορ με το ασύλληπτο γκολ του Ζαμαντζά, με κεραυνό έξω από τη μεγάλη περιοχή. Ο Ατρόμητος δεν πτοήθηκε, ισοφάρισε με τον Ζωγράφο και με το momentum του αγώνα να είναι υπέρ του, εξαπέλυσε συνεχείς επιθέσεις για την επίτευξη του νικητήριου γκολ. Το παιχνίδι απέκτησε άγρια ομορφιά, με ακατάπαυστο ρυθμό και εναλλαγές σκηνικού στις δύο εστίες, μέχρι που ο Θ. Τσιάμης, αφύλακτος στη μεγάλη περιοχή, με κεφαλιά ψαράκι, από εκτέλεση κόρνερ, λύτρωσε το Παλαιό Κεραμίδι, με το τελικό σκορ (3-2) να παραμένει μέχρι τη λήξη του παιχνιδιού, παρά τις συγκινητικές ανεπιτυχείς προσπάθειες του Ατρομήτου να ισοφαρίσει.

Highlights: το τελευταίο παιχνίδι στην καριέρα του τερματοφύλακα του Παλαιού Κεραμιδίου, Γιώργου Τσαουσίδη, μιας εμβληματικής φυσιογνωμίας του Πιερικού ποδοσφαίρου (ευχόμαστε ολόψυχα να παραμείνει στο χώρο του ποδοσφαίρου από όποιο πόστο!), το πρώτο γκολ του Ατρομήτου, προϊόν μιας υποδειγματικής συνεργατικής προσπάθειας, με τελικό αποδέκτη και σκόρερ τον αρχηγό Μετενίδη και το αριστουργηματικό γκολ του Ζαμαντζά του Παλαιού Κεραμιδίου, οι ξέφρενοι πανηγυρισμοί των νικητών στο τρίτο και νικητήριο γκολ, με τον σκόρερ, Θ. Τσιάμη, ν’ αποτίει... viral φόρο τιμής στην πράσινη φανέλα..., οι διαμαρτυρίες των ποδοσφαιριστών του Ατρομήτου για τις υποδείξεις offside του δευτέρου ημιχρόνου, οι αμέτρητες κίτρινες κάρτες, με τις περισσότερες να δίνονται εκτός φάσης, «άκουσες να σε βρίζω; ό,τι θες ακούς...», «εγώ σε παρακαλώ πολύ...» και οι δύο κόκκινες, μία για κάθε ομάδα, «για ποιο λόγο, ρε Παυλάκη;», οι ατελείωτες στιχομυθίες ποδοσφαιριστών και διαιτητή, τα σταυροκοπήματα, «εντάξει, κύριε διαιτητά, διαμαρτυρήθηκε, δεν έκανε κάτι, τι πράγμα είναι αυτό;», οι ατάκες των φιλάθλων στην κερκίδα, «μια μπάλα ο ένας θέλει...», «δημοκρατία έχουμε, ό,τι θέλουμε λέμε...», «σήκωσε Λυκόπουλο...», «σουβλάκι κάνουν, τι κάνουν;», «ρέφερι έχει κρύο, δώσε ένα πέναλτι και λήξτο, άιντε...» (total respect!), «κάθε καθυστέρηση δεν είναι κι ένα λεπτό εξτρά...», «αμήν...», η... αυτοψία του επόπτη «επί σκηνής», «τι κοιτάς, μωρέ;», ο Τέο σε μια... overdose παρήχηση και ο Χρήστος..., η Διασωστική Ομάδα επί τω έργω, οι αποκρούσεις του τερματοφύλακα του Ατρομήτου, Χειμωνα, οι περίτεχνες ενέργειες και οι επελάσεις του Καραγκούνη του Παλαιού Κεραμιδίου, η ανεπανάληπτη «ευκαιρία της χρονιάς», του Ζωγράφου, του Ατρομήτου, με το σκορ στο 1-1,

Man of the match: όταν καταφέρνεις να γυρίσεις από την κόλαση... στον παράδεισο, με αυτές τις απουσίες και μάλιστα εκτός έδρας, τότε είναι βέβαιο ότι ο τίτλος πηγαίνει δικαιωματικά σε όλους όσοι αγωνίστηκαν από την ομάδα του Παλαιού Κεραμιδίου, μαζί με τον προπονητή τους, καθώς και στους φιλάθλους της ομάδας που συμμετείχαν ενεργά από την κερκίδα,
Yellow card: στο πνεύμα... των Χριστουγέννων που «ευθύνεται» για το νέο viral...
Σε επαγγελματική ποιότητα εικόνας και ήχου.
Επικοινωνία: liviostitos@hotmail.com