Τετάρτη 26 Δεκεμβρίου 2018

ΤΟΠΙΚΗ ΓΥΝΑΙΚΩΝ: ΑΠΣ Αίολος Κατερίνης - ΓΣ Κοζάνης 1-3

Τα σετ: 19-25, 25-11, 23-25, 15-25.
Εκπληκτικό παιχνίδι στο Β' ΔΑΚ Κατερίνης με τον Αίολο να γνωρίζει την ήττα από το ΓΣ Κοζάνης, με 3-1. Κατά διαστήματα, τα κορίτσια των 2 ομάδων "γέμισαν" βόλεϊ το κοινό, έβαζαν η κάθε μία δύσκολα στον αντίπαλο, αλλά στο τέλος η "γεμάτη", ομάδα της Κοζάνης χαμογέλασε.

Για τις "λεοντόκαρδες" παίκτριες του Αιόλου, έμεινε η πίκρα για την απολαβή 0 βαθμών, παρά την παλληκαρίσια εμφάνιση. Πόσο μάλλον, που προηγήθηκαν 23-19 στο 3ο σετ κι αν ολοκλήρωναν τη δουλειά, ίσως το αποτέλεσμα να ήταν ανάποδο.

Το γεγονός ότι η Γεωργία "Τζο" Κεραμιδιώτου δε  μπορούσε να κάνει υπερεκτάσεις στο όπλισμα για σερβίς κι επίθεση, επηρέασε τις συμπαίκτριές της.

Από τα μέσα του 3ου σετ, οι ενοχλήσεις στη ράχη ήταν έντονες κι έκανε περισσότερο, τοποθετήσεις  παρά με ισχύ... Όλα τα κορίτσια έδωσαν τη ψυχήτους. Ιδιαίτερη μνεία, όμως, πρέπει ναγίνει στη Ξένια Συβρίδου. Η 20χρονη λίμπερο (τα κλείνει τον άλλο μήνα), με το... λυσσασμένο τρόπο που "αμύνονταν το πάτριο έδαφος" έδειξε και στις μικρές της ομάδας, στον πάγκο ή στην κερκίδα, για πιο λόγο, όταν ένα παιδί παίζει με ψυχή, πρέπει να λένε γι αυτό "πως παίζει σαν τη Ξένια".

Στο 1ο σετ ο Αίολος έμεινε πίσω στο σκορ 8-12 και δε κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση. Χάθηκε ευκαιρία στο 13-13 να πάρει προβάδισμα και ο ΓΣΚ ξέφυγε ξανά στο σκορ με 13-17, που αποδείχθηκε ασφαλές "μαξιλάρι" ως το τέλος.

Στο 2ο, με όπλο το σερβίς και καλή κόντρα μπάλα, ο Αίολος έφτασε το σκορ μέχρι και 18-4 !!!...

Στο 3ο σετ, ο Αίολος ξέφυγε 16-11 κι έλεγχε το σκορ ως το 23-19, με μία εντυπωσιακή αμυντική προσπάθεια. Το σερβίς, όμως, της πασαδόρου του ΓΣΚ, Ξάνθης κι οι επιθέσεις της πανύψυλης νεαρής, Κυρατζίδου, σε μία περιοστροφή με μεγάλο πλεονέκτημα για τις φιλοξενούμες, έδωσαν το σετ στην ομάδα της Κοζάνης.

Στο 4ο, μέχρι το 13-4, γίνονταν μάχη, αλλά ένα σερί 0-7 με τη Ντέρου στο σερβίς, έδωσε προβάδισμα νίκης στις φιλοξενούμενες, που εκμεταλλεύτηκαν το υπέρ τους μις ματς σ' αυτήν τη περιστροφή.

Διακύμανση:
1ο σετ: 5-8, 13-16, 17-21, 19-25.
2ο σετ: 8-0, 16-4, 21-7, 25-11.
3ο σετ: 6-8, 16-11, 21-15, 23-25.
4ο σετ: 6-8, 13-16, 13-21, 15-25.

ΑΠΣ ΑΙΟΛΟΣ (Τσιουπλής): Χανδόλια, Π. Συβρίδου, Παναγιωτίδου, Κεραμιδιώτου, Τζιλίνη, Παπαδοπούλου, Καραπέδη, Σεϊταρίδου, Σουλή, Μ. Συβρίδου, Σιδηροπούλου, Κασιώρα, Σαράφογλου, Σιώκου.

ΓΣ ΚΟΖΑΝΗΣ (Αδαμίδης): Δημητρέλου, Τιτέλη, Παφίλη, Κεσίδου, Ερκέκογλου, Ξάνθη, Ανουλίδου, Κυρατζίδου, Σαχπατζίδου, Ευθυμιάδου, Ντέρου, Σιμιτζή, Καλημέρη, Τασιάδου.

Τα πλήρη αποτελέσματα (2η αγωνιστική):
Ο Ίκαρος Έδεσσας πήρε το ντέρμπι στα Γρεβενά. Ο Μίλωνας επιβλήθηκε του Αριστοτέλη Φλώρινας, όπως κι ο Αρίων της Νίκης. Οι νεανικοί Πάνθηρες, διπλασίασαν τις νίκες τους, επί του, επίσης νεανικού, Ποσειδώνα.