Τρίτη 6 Νοεμβρίου 2018

ΕΓΣ Ζαφειράκης Νάουσας - ΑΟΚ Αιγινιακός 56-61

Ο Αιγινιακός επικράτησε με 56-61 του Ζαφειράκη Νάουσας, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Νάουσας, σε αγώνα για την 6η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.
Αμφίρροπο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν το σκορ και τη λήξη του να βρίσκει τον Ζαφειράκη να προηγείται με 15-13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Ηλία Λοτζανιώτη με αφετηρία την άμυνα, δέχθηκαν μόλις οκτώ πόντους και προηγήθηκαν στην ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου με 23-30.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο με την ομάδα της βόρειας Πιερίας να διατηρεί το προβάδισμά της και να προηγείται με 35-43.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Ζαφειράκης Νάουσας μπήκε για τα καλά στη διεκδίκηση του ροζ φύλλου αγώνα, ισοφάρισε σε 52-52, ωστόσο το Αιγινιακός κατάφερε να φτάσει στην επικράτηση με το τελικό 56-61.

Διαιτητές: Παπαγερίδης – Σαρακενίδης.

Δεκάλεπτα: 15-13, 23-30, 35-43, 56-61.

ΕΓΣ Ζαφειράκης Νάουσας (Τούφας): Βάιγκαντ 17 (3), Καπνάς 3 (1), Μουρατίδης 5, Ζαχαριάδης 2, Βαδόλας, Τούφας 11 (1), Σκουλαριώτης 18 (1), Σιδηρόπουλος, Παυλίδης, Δίντσης, Ράπτης, Νικολαΐδης.

Πιπιλίκας, Κατσιάνος 11 (3), Αργυρόπουλος 18 (2), Κοιλιάς, Βουτσακόπουλος Α. 1, Βουλτσίδης 18, Κιρκιντζώτης 9, Μελίδης 2, Βουτσακόπουλος Θ. 2.