Κυριακή 25 Νοεμβρίου 2018

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος – ΑΟΚ Αιγινιακός 55-80

Ο Πιερικός Αρχέλαος ηττήθηκε με 55-80 από τον Αιγινιακό, στο Κλειστό Γυμναστήριο Σιδηροδρομικού Σταθμού Κατερίνης, σε αγώνα για την 9η αγωνιστική της Α' ΕΚΑΣΚΕΜ.
Ο Πιερικός Αρχέλαος παρουσιάστηκε ιδιαίτερα ανταγωνιστικός στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο ένα επιθετικό black out στο τρίτο δεκάλεπτο, δεν του επέτρεψε να παραμείνει στη διεκδίκηση της νίκης μέχρι το τέλος του αγώνα.

Ο Αιγινιακός πήρε από το ξεκίνημα της αναμέτρησης το προβάδισμα και αποσπάστηκε με εννέα πόντους (4-13) 4’ 43” πριν τη ολοκλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου. Οι παίκτες του Πιερικού Αρχέλαου αντέδρασαν άμεσα και μείωσαν σε 11-13 3’ 29” πριν τη λήξη της περιόδου, η οποία βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες στους δεκαοκτώ πόντους.

Αμφίρροπο ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και το τέλος του πρώτου ημιχρόνου να τις βρίσκει ισόπαλες και πάλι (38-38).

Μετά το πρώτο δίλεπτο του δεύτερου ημιχρόνου, ο Αιγινιακός κράτησε τον Πιερικό Αρχέλαο χωρίς σκορ για 3’ 56” και προηγήθηκε με 40-49 στα μισά του δεκαλέπτου, με την αφλογιστία του Πιερικού Αρχέλαου να συνεχίζεται την ομάδα της βόρειας Πιερίας να το εκμεταλλεύεται και στο σκορ να διαμορφώνεται σε 44-63 στο τέλος της περιόδου.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Πιερικός Αρχέλαος προσπάθησε μειώσει τη διαφορά και να διεκδικήσει τις λιγοστές πιθανότητες που του είχαν απομείνει, ωστόσο ο Αιγινιακός με την εμπειρία του διαχειρίστηκε το προβάδισμά του και τελικά πήρε το ροζ φύλλο αγώνα επικρατώντας με 55-80.

Διαιτητές: Ταρενίδης Στ. - Χρυσάφης.

Δεκάλεπτα: 18-18, 38-38, 44-63, 55-80.

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος (Τοπούζης): Σκρέτας 3 (1), Χατζηαγοράκης 15 (1), Ζησόπουλος 11 (2), Καρυπίδης 7 (1), Λαγαμτζής 4, Τζιοβάρας 2, Ρέντζος,  Φανούλης 4, Καλλιφατίδης 4, Ζαρκανέλας 5, Κουπάντσης.

ΑΟΚ Αιγινιακός (Λοτζανιώτης): Πιπιλίκας, Κατσιάνος 30 (4), Αργυρόπουλος 10, Κοιλιάς, Βουτσακόπουλος Α., Βουλτσίδης 24 (1), Μελίδης 4, Βουτσακόπουλος Θ. 6, Γιουμούκης 6, Κομπατσιάρης.