Τρίτη 27 Νοεμβρίου 2018

ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ - α' όμιλος (ΕΣΠΕΜ): ΑΣ Πάνθεον Λιτοχώρου - ΑΠΣ Αίολος Κατερίνης 1-3

Τα σετ: 17-25, 19-25, 25-23, 18-25.
 Νίκη για τον Αίολο, στο "Πύρρος Δήμας" του Λιτοχώρου, όπου μετά από ένα ενδιαφέρον παιχνίδι, επικράτησε του τοπικού Πάνθεον με 3-1.

Ο Αίολος προηγήθηκε σ' όλα τα σετ, ακόμη και στο 3ο, το οποίο έχασε όταν χάθηκαν απανωτά σερβίς και τα κορίτσια του Πάνθεον, με ψυχωμένη εμφάνιση ανέτρεψαν το εις βάρος τους σκορ.

Στο 1ο σετ, ο Αίολος πήρε προβάδισμα από την αρχή (6-11, 9-17, 12-17) και παρά την αντίδραση των κοριτσιών του Πάνθεον (16-17), έφτασε στην κατάκτηση του 1ου σετ.

Στο 2ο, πάλι πήρε προβάδισμα στο σκορ (9-14, 10-20), μία διαφορά που αποτέλεσε "ασφάλεια", ως το τέλος.

Στο 3ο, ο Αίολος έδειχνε να μπορεί να τελειώσει τον αγώνα με καθαρό 0-3 (0-7, 7-14, 8-15), όμως χάθηκε η συγκέντρωση στο σερβίς, κι η πίεση των κοριτσιών του Πάνθεον έφερε την ανατροπή (12-15, 15-16, 19-19, 21-20, 24-21).

Στο 4ο, μέχρι το 16-17, ο Αίολος ήταν μπροστά με την ελάχιστη διαφορά, αλλά με καλό σερβίς κι υπομονή, στις 2 τελευταίες περιστροφές, έφτασε δίκαια στη νίκη με 3-1 σετ (16-20, 17-24).

ΑΣ ΠΑΝΘΕΟΝ (Πατσαρίκα): Γραμμένου, Φουρκιώτη, Παπαγεωργίου, Μαρένα, Λαμπροπούλου, Ανυφαντή, Λιόντου, Κλιγγοπούλου, Αρμεντσούδη, Τότσι, Λορτούδη, Τραπάτσα.

ΑΠΣ ΑΙΟΛΟΣ (Τσιουπλής): Μακρίδου, Τίγκα (λ), Παναγιωτίδου, Παπαδοπούλου, Καραπέδη (λ), Σεϊταρίδου, Σουλή, Συβρίδου, Σιδηροπούλου,  Κασιώρα, Σαράφογλου, Σιώκου.