Τρίτη 30 Οκτωβρίου 2018

Πίνδος Άνω Αγιάννη-Αναγέννηση Σβορώνου 1-2 Β' Πιερίας "Αναγεννησιακή Ανατροπή" VIRAL HD

AΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟ!!!
Του δημοσιογράφου Νίκου Κολίτση (Metrosport.gr)
«Αναγεννησιακή ανατροπή» (2-1) πέτυχε η ομάδα του Σβορώνου στον Άνω Αγιάννη επί της τοπικής Πίνδου -στη νέα αποκλειστικότητα του Metrosport.gr-, με viral επετειακή, ελέω και 28ης Οκτωβρίου, επένδυση, για το πρωτάθλημα της Β’ κατηγορίας της ΕΠΣ Πιερίας, που εξελίσσεται συναρπαστικά, καιρού επιτρέποντος, μετά το πέρας και της 8ης αγωνιστικής.
Ο αγώνας είχε δραματική εξέλιξη, έντονες συγκινήσεις και σημαδεύτηκε από επίμαχες φάσεις και διαμαρτυρίες. Η γηπεδούχος ομάδα, με αναγκαστικές αλλαγές στη σύνθεσή της, προηγήθηκε στο πρώτο ημίχρονο, με πέναλτι, που αμφισβήτησαν οι φιλοξενούμενοι, κέρδισε και εκτέλεσε εύστοχα ο Καλαϊτζής. Οι φιλοξενούμενοι είχαν την υπεροχή στο δεύτερο ημίχρονο και ισοφάρισαν με περιπετειώδη τρόπο, με εκτέλεση φάουλ του Μαργαρίτη. Μετά το 1-1, πάντως, με ανεβασμένη ψυχολογία, συνέχισαν να είναι πιο επιθετικοί και με το παιχνίδι στην κόψη του ξυραφιού, κατάφεραν να φέρουν… «Τούμπα Αγιάννη» το ματς και να πάρουν το πολύτιμο τρίποντο, με κεφαλιά του Σαρρή, που προκάλεσε θύελλα αντιδράσεων στους γηπεδούχους. Στα τελευταία λεπτά, οι γηπεδούχοι πίεσαν, αλλά δεν κατάφεραν να ισοφαρίσουν και η Αναγέννηση Σβορώνου σημείωσε μία υπερπολύτιμη νίκη, παρά τις απουσίες που είχε και αυτή με τη σειρά της και αναρριχήθηκε στη βαθμολογία του πρωταθλήματος.
Highlights: oι επίμαχες φάσεις, που καταγράφει αποκλειστικά η κάμερα του Metrosport.gr, με αποκορύφωμα το πέναλτι της Πίνδου, «μόνος πέφτει βρε…, θα το δεις το βράδυ…» και το δεύτερο γκολ των φιλοξενούμενων (καθώς και το φάουλ από το οποίο προήλθε), οι διαμαρτυρίες της Αναγέννησης Σβορώνου για τον καταλογισμό του πέναλτι, οι αντίστοιχες διαμαρτυρίες των γηπεδούχων για τον καταλογισμό του δεύτερου γκολ, μετά από mini διαιτητική σύσκεψη και σύμφωνη γνώμη της βοηθού, γεγονός που έσυρε… το διαιτητικό καροτσάκι των παικτών του Άνω Αγιάννη, oι διάλογοι του διαιτητή με τους ποδοσφαιριστές, «φεύγω;» και η προσπάθεια κατευνασμού των πνευμάτων, η «μετά Τσιβαλίδη εποχή», του Άνω Αγιάννη, έστω και μεμονωμένη… για να μη στενοχωρηθούν οι πολυάριθμοι fans του, που προκάλεσε ακόμα και… όρκο νίκης από τους συμπαίκτες του, πριν την έναρξη του αγώνα στ' αποδυτήρια (αυτό, για να είμαστε ειλικρινείς, δεν έχουμε αποδείξεις αν όντως έγινε ή είναι, πλέον, αστικός μύθος!), οι συνεχείς λεκτικές του παρεμβάσεις, όχι πάντα… της Σχολής Καλών Τεχνών, με συμπαίκτες και αντιπάλους… με τριαντάφυλλα, «πες του να σκάσει τώρα…», με τις προειδοποιήσεις του, πάντως, ν’ αποδεικνύονται προφητικές για το φάουλ-γκολ των αντιπάλων, «βγείτε έξω, ρε, πηγαίνετε στο τοίχος, ρε…», οι διάσπαρτοι ταλαντούχοι πρώην ποδοσφαιριστές του Απόλλωνα Ράχης, που λείπει φέτος από τα τοπικά πρωταθλήματα -ευχόμαστε ολόψυχα να επανέλθει δριμύτερος-, σε διαφορετικές πλέον ομάδες, οι φίλαθλοι των δύο ομάδων στην diy κερκίδα του γηπέδου, οι λεκτικοί διαξιφισμοί συμπαικτών ποδοσφαιριστών «-άει στο @@@, -σ’ ακούω, Billy!» και αντιπάλων «άστην μπάλα, είμαστε μαλ@@@ τώρα», με αφορμή και την τήρηση του fair play, με extra κερασάκι την παρέμβαση φιλάθλου, με τη «μάνα» να έχει την τιμητική της, από την ανάποδη βέβαια, μετά τον… πατέρα στον Πλαταμώνα!, η παρουσία δύο αδερφών της οικογένειας Στεφανίδη (big brother & junior) σε μία ομάδα (Άνω Αγιάννης), οι χαμένες ευκαιρίες των επιθετικών των δύο ομάδων
Μan of the match: η εμφάνιση του δευτέρου ημιχρόνου είναι αποτέλεσμα συνολικής προσπάθειας, που πιστώνεται στο σύνολο των ποδοσφαιριστών που αγωνίστηκαν, σε μία, ούτως ή άλλως, χαρακτηριστική περίπτωση ομάδας συνόλου, όπως είναι η Αναγέννηση Σβορώνου, με έμφαση στο εμείς και όχι στο εγώ.
Υellow card: στη σύμπτωση της επετείου της 28ης Οκτωβρίου, με την Κυριακή των αγωνιστικών υποχρεώσεων των ομάδων!
Σε επαγγελματική ποιότητα εικόνας και ήχου.
Επικοινωνία: liviostitos@hotmail.com