Τρίτη 15 Μαΐου 2018

Δίας Αγ. Δημητρίου-Μύτικας Λεπτοκαρυάς 0-1 Play Off Γ' Πιερίας Viral διπλό Λεπτοκαρυάς στο Μύτικα!

Του Νίκου Κολίτση (Μetrosport.gr)
"Eκπαραθύρωσε" το Δία (Aγίου Δημητρίου) απ’ το θρόνο του στον
 Όλυμπο και τον εξόρισε στο… Μύτικα η Λεπτοκαρυά, -στη νέα αποκλειστικότητα του Metrosport.gr-, στην πιο viral αναμέτρηση, play off ανόδου, που βίωσε η φετινή Γ’ κατηγορία της ΕΠΣ Πιερίας, δίνοντας συνέχεια στο μυθολογικό ποδοσφαιρικό αποτύπωμα της γης των
 θεών του Ολύμπου, -μετά το "έπος της Βρίας", που τείνει ν’ αφήσει το στίγμα της σ’ όλη την οικουμένη, με παιχνίδια που θα μείνουν χαραγμένα για πάντα στο μυαλό και στην καρδιά.
Oι γηπεδούχοι, με το βαθμολογικό πλεονέκτημα της κανονικής σεζόν, να τους δίνει
 την άνοδο και σε περίπτωση ισοπαλίας και ορμώμενοι από το… δικαιολογημένο «μεθύσι» από την κατάκτηση του κυπέλλου απ’ τον ΠΑΟΚ, δεν κατάφεραν να διατηρήσουν ανέπαφη την εστία τους, μέχρι το τέλος, απέναντι στη Λεπτοκαρυά, που θυμήθηκε το ποδοσφαιρικό, made
 by μπαράζ, χαλύβδινο DNA της, των τελευταίων χρόνων, αξέχαστης εποχής… Ολύμπου. Ο αγώνας είχε έντονες εναλλαγές συναισθημάτων και συνεχείς αλλαγές σκηνικού, με τους φιλοξενούμενους να διατηρούν την κατοχή και τον αγωνιστικό έλεγχο στη μεγαλύτερη διάρκεια του
 παιχνιδιού, με υπομονή, επιμονή και προοδευτική αύξηση της πίεσης στην αντίπαλη εστία. Οι γηπεδούχοι, πάντως, απώλεσαν δύο ανεπανάληπτες ευκαιρίες για να στείλουν το Δία... για καλοκαιρινές διακοπές στις παραλίες της Β’ κατηγορίας της Πιερίας, ανεβάζοντας
 την ένταση και το πάθος στο κόκκινο, μέχρι το τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, λυτρώνοντας τους... λάτρεις του Μύτικα. Οι φιλοξενούμενοι -με ισόρροπη δόση αγωνιστικής εμπειρίας και νεανικής τρέλας στη σύνθεσή τους-, με game changer τον Κριεμάντι, που απασφάλισε,
 δέκα λεπτά πριν τη λήξη, σημειώνοντας ένα γκολ-μια κατηγορία, από υποδειγματική εκτέλεση κόρνερ, έσπασαν την έδρα, κράτησαν το υπέρ τους αποτέλεσμα και όλα θα κριθούν, πλέον, στη ρεβάνς του Σαββάτου, στο γήπεδο του Βατανιακού.

Highlights: oι οπαδοί της ομάδας του Δία Αγίου Δημητρίου -με, full set football accessories γηπέδου-, που συνιστούν ανεπιφύλακτα την πιο καυτή έδρα του φετινού πρωταθλήματος, όλων των ποδοσφαιρικών κατηγοριών της ΕΠΣ Πιερίας -που από την περιήγησή μας
 και σε "συνοικίες" της Αθήνας, θα ζήλευαν και ομάδες Football League-, με το Metrosport να συμβάλει αποφασιστικά στην ανάδειξη του μύθου, μετά το παιχνίδι με το Βατανιακό, η ανομοιογενής σύνθεση της κερκίδας αλλά και περιμετρικά, από τον παππά του χωριού…
 μέχρι σχεδόν νεογέννητα μωρά!, σε μια αποθέωση της κοινωνικής και ηλικιακής διαστρωμάτωσης του ποδοσφαίρου -άλλο θέμα διδακτορικού Α.Π.Θ. πάλι αυτό!-, το καταπράσινο τερέν του γηπέδου, που αποτελεί ένα μαγικό χαλί, που έχει αγγίξει με ραβδάκι… ο μάγος του
 Οζ, επιπέδου Superleague, σ’ ένα ποδοσφαιρικό θέρετρο… Ελβετίας και με σκεπαστή κερκίδα, για τα ποδοσφαιρικά ντέρμπι των θεών του Ολύμπου με την ομάδα… του Γαλατικού χωριού, οι επίμαχες φάσεις (και σε slow motion replay), με τους φιλοξενούμενους να πνέουν
 μένεα, στη διάρκεια του παιχνιδιού, για τις διαιτητικές αποφάσεις, η, εν είδει standing ovation, αποχώρηση του Απόστολου Τζόβα, λίγο πριν τη λήξη, από τους φιλάθλους της Νότιας Πιερίας, οι οπαδοί της Λεπτοκαρυάς, με συνδρομή του… πάλαι ποτέ Ολύμπου, «γιατί
 το αίμα νερό δε γίνεται…», που έκαναν αισθητή την παρουσία τους, οι εκτός έδρας ιστορικές μετακινήσεις, τύπου Θύρας 4 των γηπεδούχων, σε γήπεδα της Πιερίας, πριν μια πενταετία και βάλε, που ανεβάζουν τον πήχη της Σαββατιάτικης απόβασης των Αϊ-Δημητρινών, στο
 γήπεδο του Βατανιακού, για τον «τελικό των τελικών», με την αστυνομία... να καταστρώνει ήδη τα σχέδια επί χάρτου για την "κάθοδο των μυρίων", οι διαμαρτυρίες των ποδοσφαιριστών και των φιλάθλων, οι καθοριστικές αποκρούσεις των δύο τερματοφυλάκων, οι αντεγκλήσεις
 των ποδοσφαιριστών και οι στιχομυθίες με το διαιτητή, οι ατάκες των θεατών (για το Δία και.. .την Αφροδίτη), οι διαιτητικές διαφωνίες τους και οι προκλήσεις όλων των ειδών...

Man of the match: ο έχων θητεία και στις ακαδημίες του Ολυμπιακού, new entry Ιανουαρίου, Κριενάντι, της Λεπτοκαρυάς, συστήνεται στο ευρύ κοινό -για πρώτη φορά χάρη στο Μetrosport.gr-, συνιστώντας ένα ακατέργαστο διαμάντι υψηλής ποδοσφαιρικής και χρηματιστηριακής
 αξίας, που θ’ αφήσει εποχή, πραγματοποιώντας, εκτός από το γκολ-ποίημα που σημείωσε, οργιαστική εμφάνιση, κινούμενος με δεξιοτεχνία, με και χωρίς την μπάλα, σ' όλα τα μήκη και τα πλάτη του γηπέδου Σε επαγγελματική ποιότητα εικόνας και ήχου. Επικοινωνία: liviostitos@hotmail.com