Δευτέρα 30 Απριλίου 2018

ΓΑΣ ΣΒΟΡΩΝΟΥ-Η προκήρυξη του 10ου Τουρνουά "ΛΑΖΑΡΟΣ ΞΑΝΘΟΠΟΥΛΟΣ"!

Η Ακαδημία ποδοσφαίρου Γ.Α.Σ Σβορώνου Κατερίνης ανακοινώνει την προκήρυξη του 10ου τουρνουά "Λάζαρος Ξανθόπουλος" το οποίο θα διεξαχθεί στις 12-13 Μαϊου στις εγκαταστάσεις του Σβορώνου.
Διοργάνωση τουρνουά
Η Ακαδημία ποδοσφαίρου Γ.Α.Σ Σβορώνου με πρωταρχικό στόχο την ανάπτυξη του ποδοσφαίρου μέσα από μαζικές εκδηλώσεις αθλητικής δράσης, ευγενούς άμιλλας και του «ευ αγωνίζεσθαι», διοργανώνει το 10ο τουρνουά ‘Λάζαρος Ξανθόπουλος’ στις εγκαταστάσεις που βρίσκονται στην περιοχή του Σβορώνου.
Η Ακαδημία ποδοσφαίρου Γ.Α.Σ Σβορώνου διοργανώνει αυτή τη γιορτή του ποδοσφαίρου με σκοπό να δώσει στους νέους ποδοσφαιριστές τη δυνατότητα να επιδείξουν τις ικανότητές τους, να βιώσουν έντονα συναισθήματα και να αποκομίσουν όλες τις θετικές εμπειρίες από τη συμμετοχή τους σε μια υψηλού επιπέδου αθλητική διοργάνωση. Η μεταφορά και η εμπέδωση των αξιών και των αρχών του αθλητισμού αλλά και η βελτίωση των αθλητικών ικανοτήτων των νεαρών ποδοσφαιριστών αποτελούν το βασικό στόχο της διοργάνωσης. Οι αγώνες θα πραγματοποιηθούν στις 12-13 Μαϊου. Το Σάββατο (12/05) θα διεξαχθούν οι κατηγορίες: Παιδικό(Κ15),Προπαιδικό(Κ13),Mini(K7) και την Κυριακή (13/05) θα διεξαχθούν οι κατηγορίες:Κ17, Τζούνιορ,(Κ11)Προτζούνιορ(Κ9).

Συμμετοχή ομάδων – Κανονισμοί

Κ17
Δικαίωμα συμμετοχής έχουν ποδοσφαιριστές που έχουν γεννηθεί τα έτη 2001 και 2002
Κάθε ομάδα έχει δικαίωμα να βάλει και δύο ποδοσφαιριστές που έχουν γεννηθεί το 2000
Οι αγώνες διεξάγονται σε γήπεδα κανονικών διαστάσεων, 11:11, με μπάλες Νο 5, σε ένα ημίχρονο των 40 λεπτών.
Επιτρέπονται έως και 7 αλλαγές σε κάθε αγώνα
Ποδοσφαιριστής που αντικαθίσταται δεν μπορεί να επαναχρησιμοποιηθεί.
Παιδικό (K15)

Δικαίωμα συμμετοχής έχουν ποδοσφαιριστές που έχουν γεννηθεί τα έτη 2003 και 2004.
Επιτρέπονται έως και 7 αλλαγές σε κάθε αγώνα.
Προπαιδικό(K13)

Οι αγώνες διεξάγονται σε γήπεδα 80 Χ 60 μ., 9:9, με μπάλες Νο 5, σε δύο ημίχρονα των 30 λεπτών.
Επιτρέπονται απεριόριστες αλλαγές σε κάθε αγώνα.
Ποδοσφαιριστής που αντικαθίσταται μπορεί να επαναχρησιμοποιηθεί.
Δεν εφαρμόζεται ο κανονισμός του offside.
Τζούνιορ(Κ11)

Οι αγώνες διεξάγονται σε γήπεδα 60 Χ 40 μ. (1/2 γήπεδο στο πλάι), 8:8, εστίες 5μ., με μπάλες Νο 4, σε ένα ημίχρονο των 25 λεπτών.
Η πλάγια επαναφορά γίνεται κανονικά με τα χέρια.
Ο τερματοφύλακας απαγορεύεται να πιάνει την μπάλα με τα χέρια μετά από επιστροφή συμπαίκτη του.
Προτζούνιορ(Κ9)

Δικαίωμα συμμετοχής έχουν ποδοσφαιριστές που έχουν γεννηθεί τα έτη 2009 και 2010. Οι αγώνες διεξάγονται σε γήπεδο 40 Χ 30μ. , 7:7 , εστίες 4μ., με μπάλες Νο 4, σε ένα ημίχρονο των 25 λεπτών.
Η πλάγια επαναφορά γίνεται με τα πόδια.
Μίνι (K7)

Δικαίωμα συμμετοχής έχουν οι ποδοσφαιριστές που έχουν γεννηθεί τα έτη 2011 και άνω. Οι αγώνες διεξάγονται σε γήπεδο 30 Χ 20μ. , 5:5, εστίες 3μ., με μπάλες Νο3, σε ένα ημίχρονο των 20 λεπτών.
Επιτρέπονται απεριόριστες αλλαγές σε κάθε αγώνα
Ποδοσφαιριστής που αντικαθίσταται μπορεί να επαναχρησιμοποιηθεί
Οι όμιλοι ανά κατηγορία θα καταρτιστούν από την οργανωτική επιτροπή.

Το ακριβές πρόγραμμα των αγώνων θα αποσταλεί εγκαίρως στις ομάδες καθώς και τυχόν τροποποιήσεις που μπορεί να προκύψουν ανάλογα με τις συμμετοχές.

Γενικες Διατάξεις
Καταληκτική ημερομηνία για την οριστική συμμετοχή των ομάδων στο τουρνουά ορίζεται η ΤΡΙΤΗ 01/05/2018.
Κάθε ομάδα – ακαδημία που συμμετέχει θα πρέπει να προσκομίσει στην οργανωτική επιτροπή κατάσταση με τα ονοματεπώνυμα των ποδοσφαιριστών. Η ταυτοπροσωπία και η ηλικία του κάθε ποδοσφαιριστή θα πρέπει να αποδεικνύεται με επίσημα έγγραφα (δελτίο ΕΠΟ, πιστοποιητικό γέννησης) τα οποία θα παραδίδονται στην οργανωτική επιτροπή και θα παραμένουν σ’ αυτή (και στη διάθεση κάθε ομάδας) σε όλη τη διάρκεια του τουρνουά.
Η κατάσταση υγείας των αθλητών που συμμετέχουν στο τουρνουά αποτελεί αποκλειστική ευθύνη των συλλόγων τους.
Χρησιμοποίηση ποδοσφαιριστή που δεν ανήκει στην ηλικιακή κατηγορία που συμμετέχει επιφέρει το μηδενισμό της ομάδας στο συγκεκριμένο αγώνα και την κατακύρωση του στην αντίπαλη ομάδα ανεξάρτητα από το τελικό αποτέλεσμα του.
Το σύστημα βαθμολόγησης είναι 3-1-0 και σε περίπτωση ισοβαθμίας θα λαμβάνονται υπόψη κατά σειρά: α) το μεταξύ τους παιχνίδι β) η καλύτερη επίθεση γ) η διαφορά τερμάτων δ) θα γίνεται κλήρωση παρουσία προπονητών.
Στα παιγνίδια κατάταξης, σε περίπτωση ισοπαλίας θα κτυπηθούν πέναλτι
Η οργανωτική επιτροπή είναι υπεύθυνη για τυχόν διαφοροποιήσεις στο πρόγραμμα των αγώνων αλλά και ολόκληρης της διοργάνωσης (γήπεδα, ώρες ανάπαυσης)
Έπαθλα Αγώνων

Kύπελλα σε όλες τις ομάδες και μετάλλια στις ομάδες που θα κερδίσουν το τουρνουά σε κάθε κατηγορία
Τιμητικές διακρίσεις απονέμονται για τις κατηγορίες Κ15,Κ13,Κ11 στον πρώτο σκόρερ και τον καλύτερο τερματοφύλακα.
Για την καλύτερη λειτουργία του τουρνουά και την αξιόπιστη βαθμολόγηση του πρώτου σκόρερ και του καλύτερου τερματοφύλακα, παρακαλούμε οι ποδοσφαιριστές να κρατούν σταθερά νούμερα σε όλη τη διάρκεια του τουρνουά, όμοια με αυτά που αναγράφονται στην κατάσταση συμμετοχής.
Τιμητικά έπαθλα για τους νικητές των skills challenge
Διαιτησία

Οι αγώνες για τις κατηγορίες Κ17,Κ15 θα διεξάγονται με τριάδα διαιτητών, για Κ13 με δυάδα διαιτητών και για τις κατηγορίες Κ11, Κ9 με έναν διαιτητή.
Όλους τους αγώνες του τουρνουά θα διευθύνουν διαιτητές ορισμένοι από την Επιτροπή Διαιτησίας της ΕΠΣ Πιερίας.
Ιατρική κάλυψη

Σε όλη τη διάρκεια του τουρνουά θα παρευρίσκονται γιατρός, φυσικοθεραπευτής καθώς και η ομάδα εθελοντών διασωστών Κατερίνης

Γενικές Παρατηρήσεις

Για περισσότερες πληροφορίες επικοινωνείτε με τους Υπεύθυνους Υποδομών τoυ ΓΑΣ Σβορώνου, κ. Δημήτρη Παυλίδη στο τηλέφωνο 6984740172 και ηλεκτρονικά στη διεύθυνση dpavlidis1@gmail.com και τον κ. Βασίλη Μπέλμπα στο τηλέφωνο 6974309750

Κόστος συμμετοχής

Ο Γ.Α.Σ ΣΒΟΡΩΝΟΥ έχοντας ως σκοπό το μη κερδοσκοπικό χαρακτήρα των αθλητικών γιορτών ποδοσφαίρου, διοργανώνει το 10ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΤΟΥΡΝΟΥΑ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥ με όσο το δυνατόν μικρότερο κόστος για τις φιλοξενούμενες ομάδες.