Κυριακή 25 Φεβρουαρίου 2018

Πιερικός Αρχέλαος-Ολύμπια Λάρισας 65-74 Υπέκυψαν στην επανάληψη!

Για τη 17η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Α2 Μπάσκετ Γυναικών, ο Πιερικός Αρχέλαος ηττήθηκε με 74-65 από την Ολύμπια Λάρισας στο Κλειστό Γυμναστήριο Σιδηροδρομικού Σταθμού Κατερίνης.
Σε έναν αγώνα ο οποίος ήταν αμφίρροπος στη μεγαλύτερη διάρκειά του, ο Πιερικός Αρχέλαος πλήρωσε την αστοχία του τρίτου δεκαλέπτου, όπου η Ολύμπια Λάρισας το εκμεταλλεύθηκε με πήρε μία διαφορά η οποία έφτασε μέχρι και στους 13 πόντους, δεν κατάφερε να επιστρέψει στη διεκδίκηση του και γνώρισε δίκαια την ήττα.

Η Ολύμπια Λάρισας αιφνιδίασε τον Πιερικό Αρχέλαο στα πρώτα 42” του αγώνα, όπου προηγήθηκε με 0-5, ωστόσο τα κορίτσια της Τασούλας Τσιρογιάννη αντέδρασαν, μείωσαν τη διαφορά και προσπέρασαν στο σκορ (11-10) 1’ 59” πριν τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου, το οποίο βρήκε τη φιλοξενούμενη ομάδα μπροστά στο σκορ με 13-15.

Πέντε αναπάντητοι πόντοι από πλευράς Πιερικού Αρχέλαου στο πρώτο λεπτό της δεύτερης περιόδου του έδωσαν το προβάδισμα με 18-15, με την Ολύμπια Λάρισας να απαντά και να ανακτά το προβάδισμα με 18-20, 6’ 50” πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Η συνέχεια ήταν αμφίρροπη, με το προβάδισμα να αλλάζει πλευρά τέσσερις φορές και η λήξη του πρώτου ημιχρόνου να βρίσκει την Ολύμπια Λάρισας να προηγείται με 28-32.
Η φιλοξενούμενη διεύρυνε τη διαφορά της εκμεταλλευόμενη την αστοχία των παικτριών του Πιερικού Αρχέλαου και προηγήθηκε με 30-38 5’ 19” πριν την ολοκλήρωση του τρίτου δεκαλέπτου και η διαφορά έφτασε στους δεκατρείς (34-47) 2’ 27” πριν το τέλος της περιόδου. Έξι αναπάντητοι πόντοι από την ομάδα της Κατερίνης μείωσαν σε 41-48, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με τον ηλεκτρονικό πίνακα να δείχνει 43-54.

6’ 25” πριν τη λήξη η διαφορά έφτασε στους δεκαπέντε πόντους (49-64), με την ομάδα της Κατερίνης να προσπαθεί να μπει ξανά στη διεκδίκηση του παιχνιδιού, μειώνοντας σε 59-67 2’ 42” πριν το τέλος, ωστόσο η Ολύμπια Λάρισας διαχειρίστηκε το προβάδισμά της και έφτασε στην τελική επικράτηση με 65-74.

Δεκάλεπτα: 13-15, 28-32, 43-54, 65-74.

ΣΦΚ ΠΙΕΡΙΚΟΣ ΑΡΧΕΛΑΟΣ (Τσιρογιάννη): Δαβιτίδου, Αμβρακίδου, Ζουγκουρίδου 18 (4), Φλώρου 24, Λάππα 2, Μπαγκλαρίδου, Μπουμπουλέντρα, Καρατάσιου 3 (1), Μουστακίδου 18, Δημητριάδου, Παντζιάλα, Γκρίτζαλη.

ΟΛΥΜΠΙΑ ΓΣ ΛΑΡΙΣΑΣ (Λόφτι): Μιχαηλίδου 7, Σολομού 11, Πατρικίου, Λιάσκου 4, Σκαρλή 12 (4), Μαγδαλινίδου 4, Κουτσουνούρη 23 (3), Μπενέκη 13, Μακρή.

Στο ημίχρονο του αγώνα κλήρωθηκαν δώρα τα οποία ήταν προσφορά της Pharmaqueen.

Τα αποτελέσματα της 17ης αγωνιστικής Απόλλων Καλαμαριάς - Πανσερραϊκός                     65-42
ΑΕ Πυλαίας - Τιτάνες Δράμας                                    64-48
Ναύαρχος Βότσης - ΕΟ Σταυρούπολης                      61-30
Αναγέννηση Ν. Ρυσίου - Ασπίς 2001 Ξάνθη             54-56
Πιερικός Αρχέλαος - Ολύμπια Λάρισας                     65-74
ΑΣ Άρης Θεσσαλονίκης - ΓΣ Ηρακλής                      54-63