Νίκη μέσα στα Γιαννιτσά για τα κορίτσια του Πιερικού!

ΝΕΑ ΝΙΚΗ ΓΙΑ ΤΙΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΤΟΥ ΠΙΕΡΙΚΟΥ
ΜΙΛΩΝΑΣ ΓΙΑΝΝΙΤΣΩΝ - ΣΦΚ ΠΙΕΡΙΚΟΣ 0-3
(13-25, 22-25, 14-25)
Άλλη μια εντυπωσιακή εμφάνιση και μια εύκολη νίκη πέτυχαν οι γυναίκες του Πιερικού, οι οποίες κέρδισαν μέσα στα Γιαννιτσά τον Μίλωνα με 3-0 σετ. Ο Πιερικός στηρίχτηκε για ακόμη ένα παιχνίδι στην άμυνα του, επαληθεύοντας τον ισχυρισμό πολλών ότι αποτελεί την ομάδα με την καλύτερη άμυνα.

Στο 1ο σετ ο Πιερικός μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, πήρε διαφορά στο σκορ, μη αφήνοντας κανένα περιθώριο στην ομάδα των Γιαννιτσών ν' αμφισβητήσει την ανωτερότητα των παικτριών του Πιερικού. Έτσι το 1ο σετ έληξε 25-13 εύκολα για την ομάδα της Κατερίνης. Στο 2ο σετ ο Μίλωνας πήρε προβάδισμα στο σκορ, εκμεταλλευόμενος τις διακοπές του παιχνιδιού, προηγήθηκε 12-3, όμως τα κορίτσια του Πιερικού με αντεπίθεση διαρκείας ισοφάρισαν το σκορ και προηγήθηκαν 23-16 για να πάρουν το σετ με 25-22. Στο 3ο σετ είχαμε μια επανάληψη του 1ου σετ, όπου οι παίκτριες του Πιερικού έδειξαν την ανωτερότητα τους και κέρδισαν εύκολα και αυτό το σετ με 25-14.

Οι γυναίκες του Πιερικού διαγράφουν μια εκπληκτική πορεία, παίζοντας παράλληλα πολύ όμορφο βόλεϊ, παρά το νεαρό της ηλικίας τους. Στους επόμενους 2 αγώνες για την  λήξη του 1ου γύρου χρειάζονται 3 βαθμούς για να πετύχουν το μέγιστο των βαθμών για τον στόχο που έθεσαν.

Σύνθεση: Ανθιμίδου, Γκουτζαμάνη, Καλπακίδου, Τουλίκα, Χατζηευστρατιάδου, Λάμο, Καρύδη, Δασιοπούλου, Χρυσίδου, Παπαπέτρου, Μόσχογλου, Μαρένα, Σατραζέμη