Καθάρισε το ντέρμπι της Έδεσσας και οδεύει προς τον τίτλο ο Πιερικός!

ΝΙΚΗ ΤΙΤΛΟΥ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΝΔΡΕΣ ΤΟΥ ΠΙΕΡΙΚΟΥ
ΓΕ ΕΔΕΣΣΑΙΚΗ - ΣΦΚ ΠΙΕΡΙΚΟΣ 0-3
(18-25, 22-25, 15-25)
Συνεχίζοντας το νικηφόρο σερί τους οι άνδρες του Πιερικού, πέτυχαν μια σπουδαία νίκη, κερδίζοντας στο ντέρμπι της Έδεσσας την Εδεσσαϊκή με 3-0 σετ κάνοντας έτσι ένα σπουδαίο βήμα για την κατάκτηση της 1ης θέσης και του πρωταθλήματος, πλησιάζοντας πάρα πολύ κοντά στην υλοποίηση του στόχου που είναι η άνοδος στην Α2 Εθνική κατηγορία.

Ο Πιερικός παίζοντας όσο χρειάστηκε, κέρδισε την αξιόμαχη ομάδα της Έδεσσας με καθαρό σκορ, πετυχαίνοντας την 8η νίκη σε 8 αγώνες, με 24-1 σετ δείχνοντας ότι δίκαια θεωρείται το φαβορί για την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Στο 1ο σετ οι παίκτες του Πιερικού σιγά-σιγά έπαιρναν διαφορά στο σκορ και κέρδισαν το σετ με 25-18. Στο 2ο σετ έγινε μάχη, καθώς η ομάδα της Έδεσσας προέβαλε σθεναρή αντίσταση μέχρι τον 19ο πόντο. Εκεί η ομάδα του Πιερικού πήρε μια διαφορά, προηγήθηκε 24-20.

Μια αδικαιολόγητη χαλαρότητα έδωσε την ευκαιρία στους παίκτες της Έδεσσας να πλησιάσουν το σκορ με 24-23, όμως η εμπειρία των παικτών του Πιερικού έδωσε το σετ στην ομάδα της Κατερίνης. Στο 3ο σετ ο προπονητής του Πιερικού αλλάζοντας παίκτες και τακτική, έδωσε την δυνατότητα στην ομάδα του να κερδίσει εύκολα το σετ με 25-15 και την νίκη με 3-0, παραμένοντας στην 1η θέση της βαθμολογίας μια αγωνιστική πριν το τέλος του 1ου γύρου, βγάζοντας όλο το πρόγραμμα με τα δύσκολα παιχνίδια νικηφόρα.

Η σύνθεση: (Σαρρής) Μούρτζιος, Λαμπρινός, Κουτσόγιαννος, Ιωαννίδης, Πάπας, Γρηγοριάδης, Καλιακός, Χρυσικός, Ματσαρίδης, Παπαζαχαρίας, Παπαδημητρίου, Γιατσίδης.