Νίκες για τις γυναίκες και τις παγκορασίδες του Πιερικού!

ΜΕ ΑΜΥΝΑ ΓΙΑ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΚΕΡΔΙΣΑΝ ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΤΟΥ ΠΙΕΡΙΚΟΥ
ΣΦΚ ΠΙΕΡΙΚΟΣ – ΑΠ ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ 3-1
(25-19, 27-29, 25-21, 25-13)
Παίζοντας εκπληκτικά στην άμυνα τα κορίτσια του Πιερικού κέρδισαν το ντέρμπι με την Καστοριά με 3-1 σετ. Ήταν ένα παιχνίδι με πολλές όμορφες στιγμές, με εκπληκτικές φάσεις, όπου και οι δυο ομάδες προσέφεραν πολύ ωραίο θέαμα.
Ο Πιερικός παίζοντας με μια πάρα πολύ καλή και αξιόμαχη ομάδα της Καστοριάς κατόρθωσε με μεγάλο όπλο την άμυνα και την τακτική ανάπτυξη του παιχνιδιού να πάρει ένα πολύ σημαντικό τρίποντο, δείχνοντας για ακόμη ένα παιχνίδι ότι είναι η πιο “σκληρή” ομάδα του πρωταθλήματος. Μια άμυνα που δύσκολα αφήνει την μπάλα να σκάσει στο παρκέ, γεγονός που της επιτρέπει να κερδίζει τα παιχνίδια παρά το ότι αγωνίζεται με 11 στις 14 κορασίδες και παγκορασίδες.

Στο 1ο σετ τα κορίτσια του Πιερικού μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι, πήραν μια διαφορά στο σκορ, την οποία διατήρησαν και πήραν το σετ εύκολα με 25-19. Στο 2ο σετ έγινε μάχη, με πολλές συγκλονιστικές φάσεις, που κρίθηκε στην λεπτομέρεια και στην ομάδα της Καστοριάς με 29-27. Στο 3ο σετ είχαμε μια επανάληψη του 1ου σετ, ενώ στο 4ο σετ οι ομάδες πήγαιναν μαζί μέχρι το 6-6, από το σημείο αυτό και μετά οι παίκτριες του Πιερικού παίζοντας εκπληκτικό βόλεϊ, κέρδισαν το σετ με 25-13 και το παιχνίδι με 3-1 σετ, σημειώνοντας έτσι 3 πολύτιμους βαθμούς.

ΓΑΣ ΜΕΛΙΚΗΣ – ΣΦΚ ΠΙΕΡΙΚΟΣ 0-3

Την εκπληκτική τους πορεία συνεχίζουν οι παγκορασίδες του Πιερικού, αφού σημείωσαν την 9η νίκη σε 9 αγώνες, χωρίς να έχουν χάσει σετ. Τα μικρά σε ηλικία κορίτσια του Πιερικού διδάσκουν πως παίζεται το βόλεϊ, αφού καμιά ομάδα δεν μπόρεσε να πάρει κάποιο σετ, δείχνοντας την ανωτερότητα της ομάδας του Πιεριού. Μια ανωτερότητα που μετουσιώνεται σε ένα σερί 9 νικών με 3-0 σετ, και παραμένει στην κορυφή της βαθμολογίας.
Το παιχνίδι με την Μελίκη ήταν εύκολο παιχνίδι για την ομάδα του Πιερικού, όπου χρησιμοποιήθηκαν όλες οι παίκτριες του Πιερικού, δείχνοντας υψηλά δείγματα τεχνικής και τακτικής με αποτέλεσμα η βάση του Πιερικού να είναι κτισμένη σε πολύ γερά θεμέλια και είναι έτοιμη για μεγάλες επιτυχίες.