Κυριακή 7 Ιανουαρίου 2018

ΑΜΣ Αναγέννηση Νέου Ρυσίου - ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος 46-43 Ήττα στο Ν. Ρύσιο...

Ο Πιερικός Αρχέλαος ηττήθηκε με 46-43 από την Αναγέννηση Νέου Ρυσίου, στο Δημοτικό Κλειστό Γυμναστήριο Νέου Ρυσίου, σε αγώνα για την 11η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Α2 Γυναικών.
Ιδανικό ήταν το ξεκίνημα για τα κορίτσια της Τασούλας Τσιρογιάννη, καθώς κατάφεραν να προηγηθούν με 0-7 με ισάριθμους πόντους της Τζένης Φλώρου, ωστόσο οι παίκτριες της γηπεδούχου αντέδρασαν, με αποτέλεσμα παιχνίδι και σκορ να έρθουν σε ισορροπία, με την Αναγέννηση Νέου Ρυσίου να προηγείται με βραχεί κεφαλή στην ολοκλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου (15-14).

Αμφίρροπο, με δυνατές μονομαχίες και τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο, με τις παίκτριες του Πιερικού Αρχέλαου να πηγαίνουν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου προηγούμενες με 23-24.

Ίδια ήταν η εικόνα του αγώνα και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ η λήξη του βρήκε τον Πιερικό Αρχέλαο να προηγείται με 32-34.

Το τέταρτο δεκάλεπτο άνηκε στη γηπεδούχο ομάδα, καθώς ο Πιερικός Αρχέλαος ήταν άστοχος, παρόλα αυτά κατάφερε να παραμείνει μέχρι τέλους στη διεκδίκηση του παιχνιδιού, ωστόσο δεν τα κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα, γνωρίζοντας την ήττα με το τελικό 46-43.

Διαιτητές: Γιαννούλης – Νέδογλου.

Δεκάλεπτα: 15-14, 23-24, 32-34, 46-43.

ΑΜΣ Αναγέννηση Νέου Ρυσίου (Μύρβαλη): Καμπίτση 11 (3), Εμμανουηλίδου 10 (1), Καλομιτσίνη, Πασιούδη 4, Κουλακιώτη 2, Ψαρρά 8, Τσαγκαρίδου 4, Τζίκου 5, Παπαδάκη 2, Κουλαρτσά, Βαλσαματζή.

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος (Τσιρογιάννη): Δαβιτίδου 2, Αμβρακίδου, Φλώρου 24, Γκοτζαμάνη 2, Λάππα, Μπαγκλαρίδου, Μπουμπουλέντρα, Καρατάσιου, Μουστακίδου 9, Δημητριάδου 1, Γκρίτζαλη 3 (1), Ζουγκουρίδου 2.