Τρίτη 9 Ιανουαρίου 2018

ΤΟΠΙΚΗ ΓΥΝΑΙΚΩΝ - ΕΣΠΕΜ: Αρίων Πτολεμαΐδας-Αίολος 1-3

Τα σετ: 25-18, 23-25, 14-25, 9-25
"Έσωσε", τελικά τους 3 βαθμούς η ομάδα του Αιόλου, αφού η μαχητική ομάδα του Αρίωνα έβαλε δύσκολα στα κορίτσια της Κατερίνης, τουλάχιστον στα 2 πρώτα σετ. μετά , ο Αίολος έφτασε στη νίκη σχετικά εύκολα, εκμεταλλευόμενος το μπαράζ λαθών της γηπεδούχου ομάδας.
Στο 1ο σετ, ο Αρίων μπήκε δυνατά, προηγούμενος 9-2 και 14-7.
Ο Αίολος ισοφάρισε πρόσκαιρα σε 15-15, αλλά δεν υπήρχε συνέχεια.

Στο 2ο, ο Αίολος με πολλά λάθη, δε μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ. Μάλιστα βρέθηκε να χάνει στη μεγάλύτερη διάρκειά του (22-21 στο τέλος), αλλά τελικά ισοφάρισε έστω και στο όριο. Στα άλλα 2 σετ, ο Αίολος πήρε νωρίς προβάδισμα και το κράτησε ως το τέλος, χωρίς να απειληθεί, από τα κορίτσια του Αρίωνα που με κακή ψυχολογία υπέπεσαν σε πολλά λάθη. Χαρακτηριστικό είναι, ότι στο 4ο σετ, το 2-12 έγινε με 8 χαμένες επιθέσεις των γηπεδούχων.
  Επόμενος αγώνας, την Κυριακή 14/1, με τον Αριστοτέλη Φλώρινας, στο Β' ΔΑΚ.

ΑΡΙΩΝ ΠΤΟΛ.(Δήμτσας): Ναχάμου, Κούση, Μυλωνά, Παλληκαρίδου, Σαρβάνη, Μπηλιώνη, Καμπέρη, Λαζαρίδου, Παλκογιάννη, Λιούρη, Μολώνη, Αμανατίδου, Στιβαχτάκη.

ΑΙΟΛΟΣ (Τσιουπλής): Κωνσταντινίδου, Χανδόλια, Μ. Μπατάλα, Πάτσα, Ξ. Συβρίδου,
Κατσάρα, Κεραμιδιώτου, Τζιλίνη, Σουλή, Σιώκου.