Δευτέρα 11 Δεκεμβρίου 2017

Β' ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΔΡΩΝ: ΑΠΣ Κατερίνης ΑΙΟΛΟΣ - Εθνικός Κοζάνης 3-1

Τα σετ: 25-15, 26-24, 22-25, 25-22
Δεύτερη νίκη σε τέσσερα παιχνίδια για τη νεοσύστατη ανδρική ομάδα του Αιόλου, που επιβλήθηκε δύσκολα της μαχητικότατης ομάδας του Εθνικού Κοζάνης.
Στο 1ο σετ, το 7-6 έγινε 17-6 και 19-7, δείχνοντας εικόνα εύκολης επικράτησης, απέναντι σε μια ομάδα μαχητική, αλλά με εύκολο λάθος.

Η συνέχεια ήταν τελείως διαφορετική. Στο 2ο σετ, το 8-4 έγινε 8-10 και 13-18.

Ο Αίολος ισοφάρισε 18-18 και 21-21, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν μία ανάσα από την ισοφάριση (21-24), αλλά ένα σερί 5-0 έδωσε το σετ στην ομάδα της Κατερίνης.
Στο 3ο σετ, ο Αίολος είχε το προβάδισμα, αλλά δε μπορούσε να ξεφύγει. Το 12-8, έγινε 12-12, ο Εθνικός προηγήθηκε 16-17 και 18-22, μειώνοντας, τελικά, σε σε 2-1 σετ.
Στο 4ο, ο Αίολος πήρε ανάσα στο 17-14 (από 12-14) και στο 22-17, φτάνοντας στο τρίποντο.

ΑΙΟΛΟΣ: Σιώκος, Τσολακίδης, Δάλλας, Τολιόπουλος, Σουλής, Ορφανίδης, Αντωνιάδης, Στούπας, Χακάνι, Χασιώτης.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΚΟΖΑΝΗΣ: Λιάκος, Λαζάνης, Λιάλιος, Καραγκούνης, Ζούρκα, Κ. Ασημακόπουλος, Σιακαβάρας, Γκιούρας, Σελινίτσα, Δ. Ασημακόπουλος.