Τρίτη 15 Οκτωβρίου 2019

Δίας Δίου-Πιερικός 0-1 "Κυπαρίσση(ς) στον Όλυμπο! VIRAL 3ος Γ' εθνική HD 13-10-2019

Toυ δημοσιογράφου Νίκου Κολίτση (Μetrosport.gr)
«Κυπαρίσσ(η)» στον Όλυμπο φύτεψε ο Πιερικός επικρατώντας με 1-0 του τοπικού Δία, λίγο πριν τη λήξη του παιχνιδιού, στη νέα αποκλειστικότητα, με την οπτική των φιλάθλων, από το γήπεδο των Ολύμπιων Θεών, για την 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος στον 3ο όμιλο της Γ΄εθνικής κατηγορίας.

Ο πρωτοπόρος Πιερικός, του Απόστολου Στύλου, κράτησε, για τέταρτο συνεχόμενο παιχνίδι, το μηδέν στην άμυνα, γεγονός διόλου ευκαταφρόνητο, έδειξε, όμως, ότι δυσκολεύεται να προσεγγίσει την αντίπαλη περιοχή στο δεύτερο ημίχρονο, ακόμα και μετά την αποβολή του Γ. Παναγιωτίδη, με κόκκινη κάρτα και την υπεραριθμία. Αντίθετα, στο πρώτο ημίχρονο, είχε ρυθμό, δημιουργία και παραγωγή φάσεων, που σταμάτησαν στο δοκάρι (σουτ του Σαχινίδη) και στον τερματοφύλακα Ουσταμπασίδη των γηπεδούχων.
Από την άλλη μεριά, ο Δίας, του Τάσου Ιωαννίδη, με αλλαγές στη σύνθεσή του, σφικτή αμυντική τακτική και βελτιωμένη παρουσία, προσπάθησε να κλείσει τους χώρους και να διεκδικήσει, στις λιγοστές αντεπιθέσεις του, την ευκαιρία και το γκολ. Ειδικά, στο δεύτερο ημίχρονο, προϊόντος του χρόνου, με το αποτέλεσμα να παραμένει ισόπαλο, πίστεψε ότι μπορούσε να «κλέψει» τον πολύτιμο βαθμό, βραχυκυκλώνοντας, τρόπον τινά τους αντιπάλους, μέχρι την αποβολή και το γκολ του Κυπαρίσση, από σέντρα του Μηλιώτη, που ανέτρεψε την ισορροπία, λίγα λεπτά πριν το τέλος και χάρισε τη νίκη στην ομάδα της Κατερίνης.

Highlights: οι επίμαχες φάσεις, αρχής γενομένης από το γκολ του Πιερικού, στην εξέλιξη μιας φάσης, όπου ο διαιτητής τη σταμάτησε και «κιτρίνισε» τον Μηλιώτη για θέατρο, την αποβολή του Γ. Παναγιωτίδη, για χτύπημα στον Σαχινίδη -οι γηπεδούχοι διαμαρτύρονται ότι προηγήθηκε αντίστοιχο χτύπημα στην αρχή της φάσης- και το γκολ της νίκης του Πιερικού -διαμαρτυρία του Δία ότι στο ξεκίνημα παίκτης του Πιερικού χρησιμοποίησε το χέρι του-, που καταγράφονται, στο μέτρο του δυνατού, on camera και αποτελούν αντικείμενο ευρείας συζήτησης, εντός κι εκτός διαδικτύου,
η φάση της αποβολής, που λίγο έλειψε να τινάξει το παιχνίδι στον αέρα, με την αδρεναλίνη όλων στο κόκκινο,
το γκολ του Πιερικού, με την μπάλα να παίζει άσχημο παιχνίδι στον διακριθέντα τερματοφύλακα του Δία και οι πανηγυρισμοί των νικητών σε αγωνιστικό χώρο και κερκίδα,
οι φίλαθλοι των δύο ομάδων στην κερκίδα και περιμετρικά του γηπέδου, που άγγιξαν το sold out, (σ.σ. είμαστε σίγουροι και στοιχηματίζουμε ότι θα γίνει στο παιχνίδι με την ΑΕ Καρίτσας στο ίδιο γήπεδο, ανεξάρτητα από τη θέση που θα έχουν τότε οι δύο ομάδες), με τους αντίστοιχους του Πιερικού, πάντως, να καταγράφουν σημαντική εκτός-«εντός» έδρας παρουσία,
οι διαμαρτυρίες για τις υποδείξεις και οι γλαφυρές viral στιχομυθίες των ποδοσφαιριστών με τον διαιτητή, «ρέφερι, έχεις τρέξει ποτέ; πλάκα κάνεις...», με την πληρωμένη απάντηση του διαιτητή «φύγε, τέλος, δε θα με κοροϊδεύει εμένα...»
αλλά και με τον βοηθό του, σε μια all time classic cult στιγμή του ερασιτεχνικού ποδοσφαίρου, «ακούγεσαι, ρε φίλε, ακούγεσαι, είναι δυνατόν να βρίζεις, γι’ αυτό το ποδόσφαιρο πάει δεκαπέντε βήματα πίσω..., είναι δυνατόν να βρίζεις, λάιτσμαν..., λάιτσμαν να βρίζεις έτσι, Χριστέ και Παναγία, γι’ αυτό το ποδόσφαιρο πάει πίσω, όχι μπροστά, πίσω... διαιτητής είσαι, είναι λογικό ν’ ακούς παραπάνω, δε θα μιλάς, δε θα βρίζεις εσύ, δώσε το παράδειγμα (σ.σ. τραγική ειρωνεία η... πατρική φωνή, ως από μηχανής Θεός, από τα δημοσιογραφικά, αναμεταδίδει αποτελέσματα... πόσο πιο viral, Θεέ μου...), με τον βοηθό να μένει τουλάχιστον εμβρόντητος, στο ξέσπασμα του ποδοσφαιριστή και να ψελλίζει... «εγώ είμαι επαγγελματίας», μέχρι τον... τερματισμό «θα πας σε καμιά κανονική έδρα και θα φας ξύλο απ’ τα διόδια...» (σ.σ. εσείς μετά επιμένετε Σάββατο και Κυριακή να μένετε στο σπίτι και να παρακολουθείτε "ποδοσφαιρικές σούπες" στην τηλεόραση...)
η επιστροφή του Σάββα Τοπαλίδη, στα γήπεδα της Πιερίας, με τη φανέλα του Δία, στην πρώτη εμφάνιση, μετά την απόκτησή του, σε νέο διαφορετικό ρόλο,
η συνέντευξη τύπου με τους πρωταγωνιστές της αναμέτρησης και χαρακτηριστικές ατάκες,

Μan of the match: ο Κωνσταντίνος Μηλιώτης, που μπήκε αλλαγή στην επανάληψη, έκανε ένα οργιαστικό ημίχρονο, με ανάληψη πρωτοβουλιών, εκρηκτικότητα και διεισδυτικότητα, ενώ το γκολ του Πιερικού προήλθε από δική του ενέργεια και δικαιούται τον τίτλο

Yellow card: στα τέτοια παιχνίδια, που κρατάνε μόνο δύο ημίχρονα, ενώ δε θέλουμε να τελειώσουν ποτέ...
Σε επαγγελματική ποιότητα εικόνας και ήχου.
Επικοινωνία: liviostitos@hotmail.com