Κυριακή 23 Ιουνίου 2019

Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κ20 - Πρώτη θέση στα 100 μ. απο τον Θοδωρή Βροντινό του Αρχέλαου Κατερίνης!

Στα 100 μ. των Εφήβων, ο Θοδωρής Βροντινός (ΓΑΣ Αρχέλαος Κατ.) έφυγε καλύτερα από όλους στην εκκίνηση και κατάφερε- παρά την επίθεση που δέχθηκε μετά τα 70 μ.
από τον Γιάννη Γρανιτσιώτη (ΑΟ Γιάννη Παλάσκα) - να τερματίσει στην πρώτη θέση με 10.71 (-0,5), έναντι του 10.72 του παίδα αθλητή. Η τριάδα έκλεισε με τον Γιάννη Καριοφύλλη (ΓΑΣ Σκάλας), που μέσα σε μία ημέρα βελτίωσε δύο φορές το ρεκόρ του και μετά το 10.87 του προκριματικού πέτυχε 10.80 στον τελικό.

Η Πολυνίκη Εμμανουηλίδου (ΓΑΣ Κουφαλίων) πρόσθεσε στο βιογραφικό της μία ακόμη κούρσα κάτω από τα 12.00.

Η 16χρονη αθλήτρια αναδείχθηκε νικήτρια στα 100 μ. με 11.99 (-0,2) σε μια κούρσα όπου μέχρι τα μισά της ένοιωσε την πίεση των υπολοίπων αθλητριών, ωστόσο στη συνέχεια κατάφερε να πάρει προβάδισμα και να ξεχυθεί προς τον τερματισμό. Η Εμμανουέλα Καρυαμπά (ΣΑΚΑ) έκανε την καλύτερη εμφάνιση της καριέρας της και ανταμείφθηκε με το ασημένιο μετάλλιο. Η 19χρονη τερμάτισε σε 12.03 και πέτυχε ατομικό ρεκόρ. Το χάλκινο μετάλλιο μοιράστηκαν η Μαρκέλλα Παπανδρεόυ (ΣΑΚΑ) και Ελένη - Παρασκευή Ανθή (ΑΟ Ερμής), που αμφότερες πέτυχαν 12.26 με την πρώτη να τερματίζει τρίτη στη δεύτερη σειρά και την Ανθή να επικρατεί στην πρώτη τελική σειρά.

Τo ατομικό του ρεκόρ στον ανοιχτό στίβο βελτίωσε στο επί κοντώ ο Γιάννης Ρίζος (ΑΣ Άρης), που αναδείχθηκε νικητής με 5,20 μέτρα. Ο 19χρονος αθλητής στη συνέχεια δοκίμασε στα 5,25 μ., ύψος που θα έχει την ευκαιρία να νικήσει στις επόμενες εμφανίσεις του. Ο Ρίζος διανύει το τελικό στάδιο της προετοιμασίας του ενόψει του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος Κ20. Δεύτερος ήταν ο Αντώνης Σάντας (ΑΟ Φιλοθέης) με 5,10 μέτρα.

Καλή εμφάνιση πραγματοποίησε η νικήτρια της δισκοβολίας, Σοφία Κεσσίδη (Κένταυρος Χαλκ.) με 47,03 μ., όπως και η δεύτερη στο ίδιο αγώνισμα Ελένη Μπερτσιμά (Ερμής Σχηματαρίου) που πέτυχε 46,32 μέτρα.

1 61 ΒΡΟΝΤΙΝΟΣ, ΘΕΟΔΩΡΟΣ 18 ΓΑΣ ΑΡΧΕΛΑΟΣ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ 10.71 -0.5 2 (1)
2 189 ΓΡΑΝΙΤΣΙΩΤΗΣ, ΙΩΑΝΝΗΣ 17 ΓΟ ΓΙΑΝΝΗ ΠΑΛΑΣΚΑ 10.72 -0.5 2 (2)