Κυριακή 3 Μαρτίου 2019

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος – ΦΟ Αριδαίας 91-90 Κέρδισαν τον πρωτοπόρο με 33 πόντους του Ζησόπουλου!

Ο Πιερικός Αρχέλαος επικράτησε με 91-90 της Αριδαίας, στο Κλειστό Γυμναστήριο Σιδηροδρομικού Σταθμού Κατερίνης, σε αγώνα για την 21η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο Πιερικός Αρχέλαος για μία ακόμη φορά έβγαλε στο παρκέ την συνεχιζόμενα ανοδική πορεία στην οποία βρίσκεται και οι νεαροί παίκτες τους απέδειξαν ότι ανδρώνονται αγώνα με τον αγώνα, καθώς όχι μόνο επέστρεψαν από τους οκτώ πόντους που βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο 25’ και τους πέντε στο 35’, αλλά πήραν και μία ψυχωμένη νίκη στα τελευταία λεπτά κι όλα αυτά κόντρα στην πρωτοπόρο της βαθμολογίας, υποχρεώνοντάς την στην τρίτη της ήττα σε δεκαεννέα αγώνες.

Ο Πιερικός Αρχέλαος προηγήθηκε με 8-3 στο 3’ 05” με την Αριδαία να τρέχει ένα σερί έξι πόντων κρατώντας ταυτόχρονα στο μηδέν το Πιερικό Αρχέλαο για 3’ 36” και να προσπερνά με 8-9 στο 6’ 16”. Η ομάδα της Κατερίνης απάντησε με το δικό της εξάποντο σερί για το 14-9 στο 7’ 57” και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 18-16 υπέρ του γηπεδούχου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Πιερικός Αρχέλαος μετέτρεψε το 21-22 (12’ 38”) σε 37-22 (15’ 15”), με τη φιλοξενούμενη να ισορροπεί το παιχνίδι αρχικά, να μειώνει στην συνέχεια σε 39-34 στο 18’ 12” και το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 43-36 υπέρ του Πιερικού Αρχέλαου.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Αριδαία κατάφερε να περάσει ξανά στο σκορ μετά από 11’ 03” (43-44, 22’ 05”), ξέφυγε με οκτώ (47-55) στα μισά του τρίτου δεκαλέπτου, ωστόσο ο Πιερικός Αρχέλαος με ένα επιμέρους 17-3 ανέκτησε προβάδισμα πέντε πόντων (64-58) στο 28’ 41” και η περίοδος ολοκληρώθηκε με 68-64.

6’ 14” πριν το τέλος οι δύο ομάδες βρέθηκαν ισόπαλες στους εβδομήντα τρεις πόντους, κι εβδομήντα δευτερόλεπτα αργότερα η φιλοξενούμενη πήρε διαφορά πέντε πόντων (75-80). 1’ 43” πριν τη λήξη της αναμέτρησης το ο ηλεκτρονικός πίνακας έδειχνε 86-88 και ο Ζησόπουλος με εύστοχο τρίποντο έγραψε το 89-88 στο 38’ 39” φτάνοντας τους τριάντα τρεις προσωπικούς πόντους. Ένα δευτερόλεπτο πριν την εκπνοή του αγώνα ο Παπαπέτρου με δύο εύστοχες ελεύθερες βολές διαμόρφωσε το 91-88, με τον Πιερικό Αρχέλαο να κατακτά το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 91-90.

Διαιτητές: Ταρενίδης Στ. – Φελεκίδης.

Δεκάλεπτα: 18-16, 43-36, 68-64, 91-90.

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος (Ξηρομερίτης): Παπαπέτρου 5 (1), Χατζηαγοράκης 4, Ζησόπουλος 33 (7), Καρυπίδης 4, Τζιοβάρας 5, Μαρινόπουλος, Φανούλης 4, Σκρέτας 13 (1), Ζαρκανέλας 2, Κουπάντσης 21 (7).

ΦΟ Αριδαίας (Βάτσης): Υποδηματόπουλος, Βασίλογλου, Πέτκος 22 (5), Τοπαλίδης 20, Αργυρός, Νταούπ, Παπαβραάμ 9 (1), Αβραμίδης 7 (1), Κληντσάρης 7, Μακρόπουλος 25.