Κυριακή, 10 Μαρτίου 2019

Δόξα Δράμας-Αιγινιακός 2-0 Νέα ήττα για τον ουραγό Αιγινιακό

Εύκολη νίκη της Δόξας επί του ουραγού Αιγινιακού, στην 21η στροφή.
Οι «μαυραετοί» ήταν ανώτεροι στην Δράμα και με πραγματοποίησαν μια πολύ καλή εμφάνιση, που τους οδήγησε στη νίκη και τη βαθμολογική ανάσα.

Σκόρερ ήταν οι Πατράλης (10'), Δούμτσιος (27'). Από την πλευρά της, η ομάδα της βόρειας Πιερίας δεν μπόρεσε να μπει στο κλιμα του αγώνα και το μέλλον της στην κατηγορία είναι δυσοίωνο.

Tο ματς:

Πολύ δυνατά ξεκίνησε η Δόξα, που από τα πρώτα λεπτά έδειξε τη θέλησή της στο να πάρει τη νίκη. Η ορμητικότητά της μετουσιώθηκε σε γκολ στο 10', με τον Πατράλη να να γράφει το 1-0 με κεφαλιά. Στο 15' οι Δραμινοί είχαν χαμένο τετ α τετ με τον Μπαϊκαρά, με τον Τούρκο να μην μπορεί να γράψει το 2-0. Αυτό ήρθε στο 27', με τον Δούμτσιο να είναι ο σκόρερ του δεύτερου τέρματος των «μαυραετών», που ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Στο 52', το σουτ του Μπαϊκαρά το έδιωξε σε κόρνερ ο Καραγκιόζης. Η Δόξα συνέχιζε να έχει την υπεροχή, με τον Αιγινιακό να μην μπορεί να απαντήσει στα γκολ των Δραμινών. Στο 67' η Δόξα είχε μεγάλη χαμένη ευκαιρία, όταν ο Πατράλης βγήκε τετ α τετ πέρασε τον Καραγκιόζη και πλάσαρε, αλλά ο Ζήσης πάνω στη γραμμή πρόλαβε τη μπάλα. Σε εκείνη τη φάση τραυματίστηκε ο Τοπαλίδης, με τον Αιγινιακό να συνεχίζει με 10, καθώς ο Καρατζά είχε ολοκληρώσει τις κινήσεις του.

Σκόρερ: 10' Πατράλης, 27' Δούμτσιος

ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ (Σπανός): Μένκα, Σιώπης, Πεταυράκης, Καψάλης (85' Ρουγκαλάς), Ανδρέου, Πατράλης, Μακρής, Αυγενικού (79' Μάρτινς), Κρουθ (72' Ρεβυθόπουλος), Μπαϊκαρά, Δούμτσιος

ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΣ (Καρατζά): Καραγκιόζης, Τοπαλίδης, Γιαλαμούδης, Πετρούσης, Ζήσης, Πιαστόπουλος, Πολύζος, Ζαννάκης (65' Αλ Χαρντάν), Έππας (30' Κούστα), Παπαδόπουλος (30' Βλαχομήτρος), Γρανάδος
Πηγή: liganews.gr