Πέμπτη 7 Μαρτίου 2019

Γράφει ιστορία ο Αιολικός του Αποστόλη Στύλου! Ο Κατερινιώτης τεχνικός έβαλε 15χρονο μετανάστη σε αγώνα Γ΄Εθνικής!

Είναι το 78ο λεπτό του αγώνα Θύελλας Καμαρίου - Αιολικού στη Σαντορίνη για τον 7ο Όμιλο της Γ' Εθνικής, με το σκορ στο ισόπαλο 1-1. Ο προπονητής του Αιολικού, Απόστολος Στύλος, δίνει τις τελευταίες οδηγίες στον 15χρονο Φράνσις Καλόμπο κι εκείνος, σκύβει, χαϊδεύει το χορτάρι, κάνει το σταυρό του και γράφει ιστορία στο ελληνικό ποδόσφαιρο.

Ο 15χρονος μετανάστης από το Κονγκό, που η μοίρα τον έφερε στη Λέσβο αναζητώντας ένα καλύτερο αύριο στην Ευρώπη, που βρέθηκε από τη βάρκα με την οποία πέρασε το Αιγαίο στο Hot Spot της Μόριας, που ξεπερνούσε τις δυσκολίες της καθημερινότητας εκεί, μέσω του ποδοσφαίρου και της Cosmos FC, της ομάδας των μεταναστών του Κέντρου Υποδοχής, που πήρε άσυλο και έβγαλε επίσημο δελτίο, ζει πλέον και επίσημα το όνειρο του στον Αιολικό!

Το ντεμπούτο του έφερε γούρι στην ομάδα της Μυτιλήνης, αφού λίγα μόλις λεπτά μετά την είσοδο του στο ματς, έγινε το 1-2 που χάρισε τη νίκη στον Αιολικό μέσα στη Σαντορίνη.
Πηγή: sportlesvos.gr