Τρίτη 5 Φεβρουαρίου 2019

ΑΟΚ Αιγινιακός – ΑΓΕ Πιερίας 73-62

Ο Αιγινιακός επικράτησε με 73-62 της ΑΓΕ Πιερίας, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Αιγινίου, σε αγώνα για τη 17η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Αμφίρροπο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, η ολοκλήρωση του οποίου βρήκε τον Αιγινιακό να προηγείται με 15-12.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Ηλία Λοτζανιώτη ανέβασαν της απόδοσή τους, διεύρυναν την υπέρ τους διαφορά και έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με 37-26.

Η ομάδα της βόρειας Πιερίας μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο με κεκτημένη ταχύτητα από το δεύτερο δεκάλεπτο, ήταν και πάλι καλύτερη και προηγήθηκε με 56-38.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Γιώργου Χρυσανθόπουλου μείωσαν τη διαφορά, ωστόσο δεν κατάφεραν κάτι περισσότερο από το να μειώσουν την έκταση της ήττας, χωρίς όμως να το πετύχουν σε τέτοιο βαθμό που να υπερτερούν σε περίπτωση ισοβαθμίας με τον αντίπαλό τους, καθώς στον πρώτο γύρο ο Αιγινιακός είχε ηττηθεί με 64-57.

Διαιτητές: Χατζημπαλίδης – Χρυσάφης Στ.

Δεκάλεπτα: 15-12, 37-26, 56-38, 73-62.

Πιπιλίκας, Κατσιάνος 14 (2), Αργυρόπουλος 26 (4), Τσακίρης, Κοιλίας 2, Βουλτσίδης 8, Μελίδης 20, Βουτσακόπουλος 3, Γιουμούκης, Κωνσταντάκος, Εξαρχόπουλος.

ΑΓΕ Πιερίας (Χρυσανθόπουλος): Τσιβαλίδης, Μέλιος 5, Χαρισσόπουλος 12, Παπάς, Σιγανός, Ασαρίδης, Βαφόπουλος 24, Βουλγαράκης 2, Κουρκούτας 14 (3), Σόκας, Ζαπαντιώτης, Βαϊτσόπουλος 5 (1).