Δευτέρα 11 Φεβρουαρίου 2019

Πιερικός Αρχέλαος - Μεγάλη νίκη επι του Άρη 54-50!

Μετά από έναν συναρπαστικό αγώνα που κρίθηκε στην παράταση, οι Γυναίκες του Πιερικού Αρχελάου νίκησαν με 54-50 τον Άρη στο Κλειστό του Σιδηροδρομικού Σταθμού για την 13η αγωνιστική της Α2 Μπάσκετ.

Οι Κατερινιώτισσες είχαν το προβάδισμα από την αρχή του αγώνα και προηγήθηκαν με 10 πόντους (28-18) στο πρώτο ημίχρονο. Οι παίκτριες του Στέλιου Χατζηιωάννου, ωστόσο, «κόλλησαν» επιθετικά στο δεύτερο ημίχρονο, πέτυχαν μόλις 16 πόντους, με αποτέλεσμα ο Άρης να «ροκανίσει» τη διαφορά και να στείλει τελικά το ματς στην παράταση (44-44).
Στο έξτρα πεντάλεπτο, οι γηπεδούχες «αφυπνίστηκαν», δέχθηκαν μόλις 6 πόντους και πήραν μία μεγάλη νίκη με 54-50.
Η Τελίδου με 21 πόντους ήταν η κορυφαία του Πιερικού Αρχελάου και του αγώνα, ενώ από τον Άρη ξεχώρισε η Γράψα με 17.

Δεκάλεπτα: 17-11, 28-18, 35-30, 44-44 (κ.α.), 54-50 (παρ.)

ΠΙΕΡΙΚΟΣ ΑΡΧΕΛΑΟΣ (Χατζηιωάννου): Τελίδου 21 (1), Χρυσοστομίδου 2, Ζουγκουρίδου 4, Ντριστέλα 11, Κιολέογλου, Λάππα 2, Μπαγκλαρίδου 4, Μπουμπουλέντρα 2, Καρατάσιου 3 (1), Γκρίτζαλη 2, Μαντή 3 (1).

ΑΡΗΣ (Συρόπουλος): Γκρίτζαλη 2, Γράψα 17 (1), Λάλου 10, Τζιαμπάζη 3 (1), Παπαϊωάννου, Βεντούρα 6, Σακουλάκη, Βατσιτσίδου 12, Ευσταθίου.