Δευτέρα 18 Φεβρουαρίου 2019

Πιερικός-Αχιλλέας Νεοκαισάρειας 0-0 4oς Γ' Εθνική Ισοπαλία περιπέτειας! HD 17-2-19

AΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟ!!!
Toυ δημοσιογράφου Νίκου Κολίτση (Metrosport.gr)
Iσοπαλία (0-0) περιπέτειας στη... ζούγκλα της παραμονής στη Γ’ εθνική κατηγορία σημειώθηκε στην Κατερίνη, ανάμεσα στον Πιερικό και τον Αχιλλέα Νεοκαισάρειας, -στη νέα αποκλειστικότητα του Metrosport.gr, με την οπτική των φιλάθλων-, σ’ έναν αγώνα-γειτονικό ντέρμπι, για τη 18η αγωνιστική, που σφράγισε την τριπλέτα των ισόπαλων αποτελεσμάτων των δύο ομάδων σε ισάριθμες αναμετρήσεις σε πρωτάθλημα και κύπελλο.

Οι φιλοξενούμενοι, του Ρούλη Παπαδόπουλου, παρουσιάστηκαν ψυχωμένοι και αποφασισμένοι στο πρώτο ημίχρονο, κερδίζοντας τις περισσότερες μονομαχίες στο χώρο του κέντρου και έχασαν δύο μοναδικές ευκαιρίες, με τους Κατσαμάγκα και Παγωνίδη, από πλεονεκτική θέση, για να πάρoυν το προβάδισμα. Την ίδια στιγμή ο Πιερικός, του Νίκου Θεοδοσιάδη, έδειχνε άτολμος και νωχελικός, με μονόπλευρη επιθετική ανάπτυξη, χωρίς να καταφέρνει να πατάει περιοχή και ν’ απειλεί την αντίπαλη εστία.
Στο δεύτερο ημίχρονο, ο τεχνικός του Πιερικού, πραγματοποίησε αλλαγές στη σύνθεση της ομάδας και το νέο μεταγραφικό απόκτημα, ο Βραζιλιάνος Αλσίνο, με καταπληκτικό σουτ, ανάγκασε τον Βασιλειάδη της Νεοκαισάρειας στην απόκρουση του αγώνα, στη μία από τις δύο καλύτερες στιγμές του Πιερικού στο παιχνίδι -η δεύτερη ήταν η ευκαιρία-επέλαση του Κωστόπουλου που ολιγώρησε λίγο πριν μπει... με την μπάλα στα δίχτυα-.
Προϊόντος του χρόνου, ο Πιερικός πήρε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, πίεσε, κυρίως με στημένες μπάλες και δημιούργησε προϋποθέσεις για την επίτευξη ενός γκολ, που θα έκρινε τον αγώνα. Η Νεοκαισάρεια, δεν κλείστηκε και προσπάθησε περισσότερο με αντεπιθέσεις να κάνει τη ζημιά, με τον Nαλμπαντίδη να χάνει την καλύτερη ευκαιρία. Ο Πιερικός στα τελευταία λεπτά ανέβασε ακόμα περισσότερο στροφές, χωρίς, όμως, αποτέλεσμα, γεγονός που υποχρεώνει τώρα πια τις δύο ομάδας ν’ αναζητήσουν βαθμούς σωτηρίας στα εναπομείναντα παιχνίδια, εντός κι εκτός έδρας, με δεδομένο ότι το όριο παραμονής έχει πλέον μεγαλώσει επικίνδυνα.
Highlights:
οι φίλαθλοι των δύο ομάδων στις κερκίδες του γηπέδου, με στιγμές λεκτικής αντιπαράθεσης εκατέρωθεν, οι δυνατές μονομαχίες, οι επώδυνοι τραυματισμοί, οι καθυστερήσεις, οι κίτρινες κάρτες, οι αλλαγές των προπονητών και η διαμόρφωση των συστημάτων, η αγωνία για τ’ αποτελέσματα των έτερων ανταγωνιστών της παραμονής, οι διαμαρτυρίες των ανθρώπων των πάγκων των ομάδων,
τα έντονα συναισθήματα των δύο προπονητών, που τους συνδέει και συγγενική σχέση, όπως ανέφεραν και στην πολύ ενδιαφέρουσα συνέντευξη τύπου -με δηλώσεις-φωτιά των δύο προπονητών, με αφορμή τις δημοσιογραφικές ερωτήσεις του Metrosport.gr-, οι ποδοσφαιριστές που έχουν κάνει τη διαδρομή «Πιερικός-Νεοκαισάρεια» και τούμπαλιν, στην ποδοσφαιρική τους καριέρα, η αυστηρή κριτική των φιλάθλων του Πιερικού,
οι ατάκες των φιλάθλων, «να σου φέρω κανένα καπέλο, λάιτσμαν, χάνεις τις φάσεις...», «η κ@@τούμπα δεν είναι φάουλ, ρε» και άλλες εμπλουτισμένες με ειρωνεία, αυτοσαρκασμό και γαλλικές «φιλοφρονήσεις» («ούτε με gps δε βρίσκεις πού είναι η Νεοκαισάρεια...», «παίξτε κι απ’ αριστερά, αριστερή κυβέρνηση έχουμε...»), για «χωριά», «τσοπάνους» κι άλλα «ποδοσφαιρικά» και μη...
Μan of the match: ο τερματοφύλακας της Νεοκαισάρειας, Βασιλειάδης, με σωστές τοποθετήσεις, έγκαιρες επεμβάσεις και αποφασιστικές εξόδους, που έκανε μέχρι και ντρίμπλα μετά κεφαλιάς, λίγο έξω από την περιοχή του! (συν την απόκρουση στο σουτ του Αλσίνο) και ο ίδιος ο Βραζιλιάνος, Αλσίνο Σάντος, με «γλυκό αριστερό πόδι», που αναστάτωσε την αντίπαλη άμυνα, άμα τη εμφανίσει του, δικαιούνται τον τίτλο
Yellow card: στο γεγονός ότι οι δύο ομάδες της Πιερίας αγωνίζονται μεταξύ τους με έπαθλο την παραμονή στην κατηγορία, την ώρα που η Μαγνησία, για παράδειγμα, ετοιμάζεται να έχει μία ομάδα στη Superleague, μία τουλάχιστον στη Football League και άλλες τόσες στη Γ' εθνική κατηγορία...
Σε επαγγελματική ποιότητα εικόνας και ήχου.
Επικοινωνία: liviostitos@hotmail.com