Τετάρτη 23 Ιανουαρίου 2019

Νίκη Βόλου-Πιερικός 3-0 Ήττα στη Νέα ιωνία

Η Νίκη Βόλου ξεπέρασε και το εμπόδιο του Πιερικού, κερδίζοντας με σκορ 3-0 και παραμένει σε τροχιά τίτλου καθώς διατήρησε την απόσταση των τριών βαθμών από τον δεύτερο Ολυμπιακό Βόλου.
Οι κυανόλευκοι χωρίς να φορτσάρουν επέβαλαν την ποιοτική τους ανωτερότητα στον αγωνιστικό χώρο και παρά το γεγονός ότι το σκορ δεν άνοιξε στο πρώτο ημίχρονο, λόγω του ότι οι φιλοξενούμενοι είχαν σύμμαχο τα δοκάρια, εντούτοις στην επανάληψη πέτυχαν τρία τέρματα και είχαν άλλες τόσες καλές ευκαιρίες να πετύχουν ακόμη περισσότερα τέρματα.

Το σκορ για τους γηπεδούχους άνοιξε ο Μέτσε στο 55’ όταν η σέντρα-σουτ που επιχείρησε σε εκτέλεση φάουλ αιφνιδίασε τον Πατσιογεώργο με την μπάλα να καταλήγει στο βάθος της εστίας του. Ένα λεπτό αργότερα οι κυανόλευκοι «κλείδωσαν» τη νίκη με τον Κέρι με «μαγικό» τρόπο να περνάει στον Βουκομάνοβιτς και τον Σέρβο να εκτελεί. Το τρίτο τέρμα το πέτυχε και πάλι ο Αλέξα Βουκομάνοβιτς ο οποίος επωφελήθηκε της απόκρουσης του πορτιέρε των φιλοξενούμενων σε σουτ του Κέρι και από κοντά έγραψε το 3-0 που ήταν και το τελικό σκορ. Οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να είχαν καθαρίσει το ματς από το πρώτο ημίχρονο όμως τόσο η κεφαλιά όσο και η εκτέλεση φάουλ του Λόρι Κέρι σταμάτησαν στα δοκάρια της εστίας του Πατσιογεώργου.

Η Νίκη με τα τρία τέρματα που πέτυχε έφτασε τα 45 γκολ, όντας η πιο παραγωγική επίθεση όλης της κατηγορίας ενώ για ακόμη μία αγωνιστική κράτησε ανέπαφη την εστία της, η οποία παραβιάστηκε για τελευταία φορά στο ματς με τον Γ.Σ. Αλμυρού, στις 2 Δεκεμβρίου του προηγούμενου έτους.

Η πρωτοπόρος υποδέχεται τον Α.Ο. Σελλάνων την Κυριακή στο Πανθεσσαλικό ευελπιστώντας να σημειώσει ακόμη μία νίκη, την 11η στη σειρά.

Το φιλμ του αγώνα

Σταμάτησε στα δοκάρια η Νίκη

1’ Έναρξη αγώνα

10’ Σουτ του Κωτσιαρίδη μέσα από την περιοχή, μπλοκάρει σταθερά ο Αποστολίδης

22’ Σέντρα του Παπαδόπουλου από τα αριστερά, ο Μέτσε δεν θα πιάσει γεμάτα το σουτ από κοντινή απόσταση, με την μπάλα να περνάει αργά άουτ

24’ Απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ του Κέρι από τα αριστερά, με δυσκολία θα αποκρούσει ο Πατσιογεώργος

29’ Δοκάρι για τη Νίκη. Σέντρα του Παπαδόπουλου από τα αριστερά, στο οριζόντιο δοκάρι θα σταματήσει η μπάλα στην κεφαλιά του Κέρι

36’ Δεύτερο δοκάρι για τη Νίκη και πάλι με τον Κέρι σε απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ του αρχηγού της βολιώτικης ομάδας

40’ Ο Κραγιόπουλος σέντραρε συρτά από τα αριστερά, ο Κωτσιαρίδης στην κίνηση το σουτ, άουτ η μπάλα

42’ Ο Βουκομάνοβιτς θα στρώσει στον Φάμπιο, αυτός θα σουτάρει από το ύψος της περιοχής με την μπάλα να καταλήγει ψηλά άουτ

44’ Ο Μέτσε θα γεμίσει με φάουλ στην περιοχή των φιλοξενούμενων, η μπάλα θα στρωθεί στον Φάμπιο, το σουτ όμως του Πορτογάλου είναι απελπιστικά άουτ

45’ Λήξη ημιχρόνου

2ο ημίχρονο
Καθάρισε σε δύο λεπτά
46’ Έναρξη 2ου ημιχρόνου

47’ Σέντρα του Βουκομάνοβιτς από τα δεξιά, ο Χατζηδίμπας θα διώξει σε κόρνερ πριν η μπάλα φτάσει στον Φάμπιο

49’ Ο Μετούσι θα βγάλει κάθετα στον Ιορδανίδη, ο μέσος της Νίκης θα προλάβει να τσιμπήσει την μπάλα όμως ο Πατσιογεώργος θα σώσει την εστία του

55’ Γκολ η Νίκη. Ο Νέτι Μέτσε ανοίγει το σκορ με απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ από μακρινή απόσταση, όταν στη σέντρα σουτ του μέσου της Νίκης η μπάλα δεν βρήκε σε κανένα κεφάλι αιφνιδιάζοντας τον τερματοφύλακα του Πιερικού.

56’ Γκολ η Νίκη. Ο Κέρι με μαγική πάσα θα βγάλει τον Βουκομάνοβιτς σε θέση βολής, με τον Σέρβο να «σκοτώνει» τον Πατσιογεώργο από τα δύο μέτρα

72’ Κάθετη του Καρτσαμπά στην πλάτη της άμυνας του Πιερικού, ο Ντινιωτάκης σε τετ α τετ με τον Πατσιογεώργο θα στείλει την μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι

74’ Σουτ του Λαζαρίδη από μακρινή απόσταση, υποχρεώνει σε εντυπωσιακή απόκρουση τον Αποστολίδη σε κόρνερ. Στο κόρνερ του Πιερικού ο Δαδάκος θα επιχειρήσει το σουτ και θα καταλήξει στο αριστερό δοκάρι της εστίας των γηπεδούχων.

81’ Γκολ για τη Νίκη. Ο Ντινιωτάκης θα κάνει τη σέντρα από τα αριστερά στο δεύτερο δοκάρι, με τον Κέρι να επιχειρεί το σουτ, η μπάλα στρώθηκε στον Βουκομάνοβιτς μετά την απόκρουση του τερματοφύλακα, με τον Σέρβο να μην δυσκολεύεται να κάνει το 3-0.

93’ Κόρνερ του Κέρι από τα δεξιά, η μπάλα θα φτάσει στον Τσουλχάι στο δεύτερο δοκάρι, όμως το σουτ που επιχείρησε θα καταλήξει άουτ

93’ Λήξη αγώνα

Οι συνθέσεις:

Νίκη Βόλου: Αποστολίδης, Μετούσι, Θ. Παπαδόπουλος, Καρτσαμπάς, Παπαδήμας, Ρόβας, Μέτσε (66’ Δεμηρτζόγλου), Ιορδανίδης (85’ Βουρδάκης), Κέρι, Φάμπιο (66’ Ντινιωτάκης), Βουκομάνοβιτς (82’ Τσουλχάι)

Πιερικός: Πατσιογιώργος, Σκλιοπίδης, Λαζαρίδης, Τσιούχας, Χατζηδίμπας, Καρτσαμπάς, Κωτσιαρίδης (78’ Κριεμάδι), Λαμπίρης(60’ Δαδάκος), Ντινόπουλος (72’ Τεπερεκίδης), Κραγιόπουλος, Μηλιώτης (82’ Μπατσαράς)
Πηγή: goalpost.gr