Κυριακή, 18 Μαρτίου 2018

Πότε αλλάζει η ώρα και περνάμε στη θερινή!

Άρχισε η αντίστροφη μέτρηση για... αλλαγή ώρας 2018. Διαβάστε όσα πρέπει να γνωρίζετε, καθώς μπορεί να είναι η τελευταία φορά που θα αλλάξει.
Καθώς πλησιάζουμε το καλοκαίρι, το μυαλό όλων μας πάει στις μεγάλες και ζεστές μέρες, αλλά αντίστοιχα και τις μικρότερες νύχτες. Φέτος, η αλλαγή ώρας 2018 γίνεται στις 03:00 τα ξημερώματα της Κυριακής 25 Μαρτίου. Τότε γυρνάμε όλοι τα ρολόγια μας μία ώρα μπροστά. Πρέπει δηλαδή το ρολόι μας να δείχνει 04:00. Το πλεονέκτημα της χρήσης της θερινής ώρας είναι η εξοικονόμηση ενέργειας. Συνολικά κατά τους επτά μήνες της θερινής ώρας εξοικονομούμε 210 ώρες ηλεκτρικής ενέργειας εκμεταλλευόμενοι τον ήλιο.

Νίκη Αιγινίου-ΠΑΟΚ 1-3 Προσπάθησε να πάρει κάτι αλλά δεν κατάφερε η ομάδα της Πιερίας!

Ο ΠΑΟΚ νίκησε με 3-1 σετ τη Νίκη στο Αιγίνιο και σημείωσε την 16η νίκη του σε 21 αγώνες. Η Νίκη στο ντεμπούτο του Γιώργου Οικονομίδη στον πάγκο άγγιξε την ισοφάριση που θα της έδινε πολύτιμο βαθμό ή βαθμούς αλλά δεν τα κατάφερε και έμεινε στους 27 βαθμούς και ισόβαθμη στην 8η θέση με τον Παμβοχαϊκό έχοντας μειονέκτημα ισοβαθμίας.

Football League: Αποτελέσματα 22ης αγωνιστικής-Βαθμολογία

Τα αποτελέσματα της 22ης αγωνιστικής

Καλλιθέα – ΟΦΗ 1-3 (2′ Συριόπουλος – 8′ Μάνος, 43′, 82′ Ντίνας)

Παναχαϊκή – Άρης 1-1 (43′ Ελευθεριάδης – 88′ Ντούνης)

ΑΕ Καραϊσκάκης – Πανσερραϊκός 3-0 (34′, 68′ Λουκίνας, 73′ Μακρής)

Τα σετ: 20-25, 10-25, 13-25.
Την ήττα από την έμπειρη ομάδα του  Ζαφειράκη Νάουσας, γνώρισε ο ΑΠΣ Αίολος στο Β' ΔΑΚ, για την 14η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Β' Εθνικής ανδρών ΕΣΠΕΜ.
Οι νεαροί παίκτες του Αιόλου ήταν κοντά στο σκορ μόνο στο 1ο σετ (19-20), μη καταφέρνοντας να διεκδικήσουν κάτι στη συνέχεια του αγώνα.

Καλλιθεακός-Κεραυνός Μακρυγιάλου 0-1 Προβληματίζουν οι γηπεδούχοι-Φουλ για 6άδα οι νικητές!

Με ένα απίστευτο γκολ που πέτυχε περίπου απο το κέντρο ο Κώστας Αργυρόπουλος στο 70΄  ο Κεραυνός Μακρυγιάλου πήρε μεγάλη εκτός έδρας στην Καλλιθέα επι του γηπεδούχου Καλλιθεακού.

ΑΕ ΚΑΡΙΤΣΑΣ: Εξανεμίσθηκαν οι ελπίδες σωτηρίας-Με την ίδια εντιμότητα και χωρίς υπόγειες διαβουλεύσεις μέχρι το τέλος!

H A.E. Καρίτσας αντιμετώπισε εκτός έδρας την ιστορική ομάδα του Μακεδονικού, στα πλαίσια της 28ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Γ΄Εθνικής Κατηγορίας. Η ομάδα μας παίζοντας με την πλάτη στον τοίχο, δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες απέναντι σε έναν ποιοτικό αντίπαλο, ωστόσο δεν μπόρεσε να σκοράρει σε κλασσικές ευκαιρίες με τον Μπενίσκο και το Σεχολάρι.

3o Σαλόνι Auto Festival στη Θεσσαλονίκη στους χώρους της ΔΕΘ στις 16-17-18 και 23-24-25 Μαρτίου 2018 (βίντεο)

Πιερικός-Αρης Παλαιοχωρίου 0-3 Καθάρισαν νωρίς οι φιλοξενούμενοι!

Απο το πρώτο ημίχρονο καθάρισε το παιχνίδι ο Άρης Παλαιοχωρίου, ο οποίος πραγματοποίησε άνετο πέρασμα απο την Κατερίνη, κερδίζοντας τον Πιερικό με 3-0. Το γρήγορο γκολ του Αγτζίδη στο 1ο λεπτό έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα της Χαλκιδικής που διπλασίασε τα τέρματα της στο 15΄με τον Ιγνατίδη.

Απόλλων Πόντου-Αιγινιακός 2-0 Δίκαια το τρίποντο οι Καλαμαριώτες!

Ο Απόλλων Πόντου επικράτησε 2-0 του Αιγινιακού και επιβεβαίωσε την αγωνιστική του ανάταση.
Οι Πόντιοι με δύο γρήγορα τέρματα σε κάθε ημίχρονο με σκόρερ τους Μπρίτο (5’), Χασομέρη (53’), νίκησαν  2-0 τον Αιγινιακό και συνέχισαν το αήττητο σερί τους, φθάνοντας το «6x6» (τα δύο τρίποντα είναι άνευ αγώνος).

Ήττα 0-3 για Πιερικό στο Α΄ΔΑΚ και 1-0 για Καρίτσα στη Ν. Ευκαρπία

Τα σημερινά αποτελέσματα στα παιχνίδια της ΕΠΣ Πιερίας

24η  ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ
Α΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Ακαδημία Κατερίνης-Μακεδονικός Ν. Εφέσου 1-1 Τα στιγμιότυπα (βίντεο)

Δείτε τα στιγμιότυπα του ισόπαλου αγώνα πρωταθλήματος της Γ΄ΕΠΣ Πιερίας, ανάμεσα στην Ακαδημία Κατερίνης και τον Μακεδονικό Ν. Εφέσου.

ΑΕ ΚΑΡΙΤΣΑΣ: Μοίρασε συγχαρητήρια ο γιατρός! "Πιστεύουμε στη σωτηρία της ομάδας"! (βίντεο)

Μοίρασε συγχαρητήρια η διοίκηση της ΑΕ Καρίτσας στους ποδοσφαιριστές της, μετά την κατάκτηση του 38ου κυπέλλου της ΕΠΣ Πιερίας και στο γεύμα που παρέθεσε στο ποδοσφαιρικό τμήμα. Ο γνωστός Καριτσιώτης γιατρός Κωνσταντίνος Κουτρούπας, ώς εκπρόσωπος Δ.Σ. και έχοντας δίπλα του τους άμεσους συνεργάτες του Κώστα Ζησιό και Στέργιο Στάθη, μίλησε στους ποδοσφαιριστές της ομάδας και μετέφερε το μήνυμα της διοίκησης προς του παίκτες της ΑΕΚ!

Γ΄Εθνική-2ος όμιλος: Στο Ά ΔΑΚ με Άρη ο Πιερικός-Στη Ν. Ευκαρπία με Μακεδονικό η ΑΕΚ!

Με 22 παίκτες στην Καλαμαριά ο Αιγινιακός

Ο Αιγινιακός με 22 παίκτες στην Καλαμαριά για το παιχνίδι με τον Απόλλωνα Πόντου.
Ο Απόλλων Πόντου προέρχεται από διαδοχικές νίκες. Ο Αιγινιακός, που είναι για τέσσερα σερί ματς δίχως τρίποντο, θέλει την Κυριακή (18/3, 15.00) να βάλει «φρένο» στην ομάδα της Καλαμαριάς και να συνεχίσει παράλληλα να διατηρείται πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Π.Παλιού Κεραμιδίου-Νέος Παμβριακός 5-1 24η Β΄ ΕΠΣ Πιερίας Viral 5άρα με "Μουρίνιο & ρολό Τούμπας"

Του Νίκου Κολίτση (Metrosport.gr)
«Zήλεψε» το φιναλίστ του κυπέλλου Πιερίας, Εθνικό Νέου Κεραμιδίου, το... έτερο Παλιό Κεραμίδι,
 συντρίβοντας το Νέο Παμβριακό (5-1), -σε μια νέα αποκλειστικότητα του Metrosport.gr-, viral, για μία ακόμη φορά, από... την κορυφή μέχρι τα νύχια, με τον Μουρίνιο από τη Manchester… στον πάγκο και το... «ρολό της Τούμπας», σε πανελλήνια πρώτη, στο γήπεδο.