Κυριακή 23 Δεκεμβρίου 2018

Πήρε το εξ αναβολής ο Αιγινιακός απο τους Πάνθηρες

Σε εξ αναβολής αγώνα για την 12η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ, ο Αιγινιακός νίκησε με 80-63 τους Πάνθηρες και ολοκλήρωσε έτσι με ιδανικό τρόπο τις υποχρεώσεις του για το 2018.

Η ομάδα του Αιγινίου ανέβηκε στην 5η θέση και σε περίπτωση νίκης στην τελευταία αγωνιστική του πρώτου γύρου (5/1/19), θα πιάσει την ΑΓΕ Πιερίας στην 4η θέση με 20 βαθμούς. Αντίθετα, οι Πάνθηρες έμειναν στην 9η θέση της βαθμολογίας με 15 βαθμούς.

Η ομάδα του Ηλία Λοτζανιώτη ήταν ανώτερη, προηγήθηκε με 22-10 στο πρώτο δεκάλεπτο, όμως οι Πάνθηρες αντέδρασαν στο δεύτερο και μείωσαν σε 38-32. Ο αγώνας ουσιαστικά κρίθηκε στην τρίτη περίοδο, όπου οι γηπεδούχοι έκαναν επί μέρους σκορ 25-12 και προηγήθηκαν με 17 (63-46), προβάδισμα που διαχειρίστηκαν εύκολα στην τελευταία περίοδο.

Κορυφαίος για τους Αιγινιώτες, οι οποίοι ευστόχησαν σε 12 τρίποντα έναντι μόλις 4 των αντιπάλων τους, ήταν ο Κατσιάνος με 23 πόντους, ενώ 17 πρόσθεσε ο Βουλτσίδης και 15 ο Αργυρόπουλος.

Από την ομάδα του Δάμη Χρυσίδη ξεχώρισαν οι Λόγυρος (17), Γκαβοτάσιος (16) και Σταυριανίδης (13).

Διαιτητές: Χρυσάφης, Χατζημπαλίδης
Δεκάλεπτα: 22-10, 38-32, 63-46, 80-63

ΑΟΚ ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΣ (Λοτζανιώτης): Πιπιλίκας, Κατσιάνος 23 (5), Αργυρόπουλος 15 (3), Τσακίρης, Κοιλιάς, Α. Βουτσακόπουλος 11 (1), Βουλτσίδης 17 (3), Μελίδης 6, Θ. Βουτσακόπουλος 8, Γιουμούκης, Καλαβρινός, Κουμπατσιάρης.

ΓΑΣΠ ΠΑΝΘΗΡΕΣ (Χρυσίδης): Ιορδανίδης, Πολυχρόνης 3, Κωνσταντόπουλος 2, Μπούσμπουρας 4, Αδαμόπουλος 2, Γκαβοτάσιος 16 (2), Καζαντζανίδης 2, Λόγυρος 17 (1), Κεσεσίδης 4, Σταυριανίδης 13 (1), Κεραμιδάς.